Erste kommentár A várakozásokat jóval felülmúló, rekordnak számító 31,5 milliárd forintos negyedéves profitról számolt be ma reggel a Richter. A fő katalizátor ezúttal is a...
A várakozásokat jóval felülmúló, rekordnak számító 31,5 milliárd forintos negyedéves profitról számolt be ma reggel a Richter. A fő katalizátor ezúttal is a Vraylar-ból származó bevétel alakulása volt. Először sikerült 12 hónap leforgása alatt átlépni az 1 milliárd dolláros értékesítést, így közel 8 milliárd forintnyi egyszeri mérföldkő bevételre vált jogosulttá a Richter. Pénteken az amerikai értékesítési partner, az AbbVie számaiból már ízelítőt kaptunk arról, hogy a koronavírus ellenére is tovább növekedett a Vraylar árbevétele az USA-ban, amit a Richter második negyedévre jutó, 20,4 milliárdos royalty bevétele is alátámasztott. A fenti két fő hatáshoz még hozzáadódott, hogy 3,5 milliárdos pénzügyi nyereséggel zárta a Richter a negyedévet, valamint, hogy az értékesítési- és marketing költségek kényszerű okokból csökkentek, hiszen például Oroszországban a járványhelyzet miatt megtiltották az orvoslátogatói tevékenységet, de máshol is kisebb aktivitással vagy olcsóbb, online csatornán keresztül végzik ezt. Az eredmény kapcsán pozitív árfolyamhatás várható, azonban ezt mérsékelheti, hogy a felülteljesítés jelentős része egyszeri mérföldkő bevételből adódik, másrészt pedig az, hogy múlt héten, részben pénteken az AbbVie gyorsjelentését követően már nagyot emelkedett a Richter árfolyama. Az elemzői tájékoztatót 11 órától tartja a Richter, ennek tartalma, elsősorban az idei évi kilátások érdemben befolyásolhatják majd a mai kereskedés irányát.
Emelkedéssel fejezték be a pénteki kereskedést a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 0,4%-kal, az S&P500 0,8%-kal, a Nasdaq 1,5%-kal került feljebb.
Pénteken Donald Trump azt nyilatkozta, hogy csak napok kérdése és elnöki rendelettel betiltja a kínai ByteDance által tulajdonolt TikTok közösségi alkalmazást az USA-ban, félve attól, hogy amerikai állampolgárok adatairól szolgáltat információt a vállalat Kínának. A koronavírus alatt hatalmasat nőtt TikTok népszerűsége az USA-ban, mostanra 65-80 millióra becsülik a tengerentúli felhasználók számát. Ezek után felröppent a hír, hogy a Microsoft érdeklődést mutat az alkalmazás felvásárlása iránt az USA-ban, sőt a hétvégén Donald Trump és a Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella telefonon is egyeztettek erről. Kiderült, hogy a Microsoft már júliusban tárgyalásokat kezdeményezett a ByteDance-szel az amerikai TikTok esetleges felvásárlásáról, miután egyre nőtt a valószínűsége annak, hogy az USA kormánya betiltaná az alkalmazást. Ezzel a ByteDance is jól járhatna, ugyanis a betiltás helyett szép summáért adhatna túl az amerikai kitettségen, míg a Microsoft jó alkupozíciója miatt akár még relatíve jó áron is juthatna hozzá a közösségi médiaplatformhoz, ami nagyon jól kiegészítené a jelenlegi portfólióját. Ráadásul, ahogyan azt például a felhőalapú szolgáltatások állami megrendelései esetén láthattuk, a Microsoft relatíve bizalmas viszonyt ápol az amerikai kormánnyal, ami növelheti egy esetleges akvizíció valószínűségét. Sőt, a Microsoftot be sem idézték a múlt heti kongresszusi meghallgatásra, ahol a versenyt korlátozó magatartásuk miatt vontak kérdőre nagy amerikai technológiai cégeket. Úgy tűnik, ők az egyetlen olyan technológiai cég, melyre az amerikai állam rábízná a TikTok-ot. A hétvégi telefonbeszélgetést követően a Microsoft publikált egy közleményt, amiben azt írta, hogy továbbra is folytatódnak az akvizíciós tárgyalások, amelyben a TikTok amerikai, kanadai, ausztrál és új-zélandi érdekeltségei érintettek. Emellett a közlemény arra is kitért, hogy legkésőbb szeptember 15-ig meg kell születnie a végső döntésnek, amit az ügyhöz közel álló források szerint az amerikai kormány szabott ki. Ha a Microsoft sikerrel járna, az mindenképpen komoly lépés lenne a cég számára.
Még mindig nincs egyezség a demokraták és republikánusok között az újabb fiskális csomagról az USA-ban. A republikánusok továbbra is túlzásnak tartják a heti addicionális 600 dolláros munkanélküli segélyt, mert az eltorzítja a munkaerőpiaci folyamatokat, míg a demokraták szerint ez nem eléggé bizonyított. Eddig erről vegyes kutatások láttak napvilágot. A tárgyalások ma folytatódnak.
Vegyes kereskedéssel indul a hét az ázsiai tőzsdéken. A japán Nikkei több mint 2% pluszban kereskedett, a kínai Shanghai index 1%-ot emelkedett, a Hang Seng azonban közel 1%-kal csökkent.
A nap folyamán megérkeznek a végleges feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek, amik eddig Japánban, Dél-Koreában, és Kínában is a júniusi értékek felett voltak. A japán index 42,6-ról 45,2-re emelkedett, a kínai pedig 51,2-ről 52,8-ra változott. Koreában és Japánban továbbra is gazdasági csökkenés látszik, a kínai index viszont erős növekedésről számolt be, 2011 év eleje óta nem látott szintekre emelkedett. A kitermelés mellett az új megrendelések szub-komponens is robosztus mértékben javul. Az export és foglalkoztatási mutatók azonban tovább csökkennek, ami részben a továbbra is gyenge nyugati keresletet tükrözi.
A fenti országokkal szemben az indiai beszerzési menedzser index csökkent a júniusi értékéhez képest. A vállalatok továbbra is romló megrendelésállományokról számoltak be, ami a jelenleg is érvényben lévő karantén intézkedéseknek tudható be.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow és a FTSE mínuszban, a Nasdaq, a DAX és a CAC pluszban volt, míg az S&P nem tudta eldönteni, hogy pluszos, vagy inkább mínuszos.
Az OTP újabb 30.000 darab saját részvényt vett július 31-én 10.409 forintos átlagáron.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.