3 hónapos csúszás a kérdések tisztázására Nagyot zuhantak tegnap az európai részvényindexek. A DAX 3,6%-ot, a CAC40 4,2%-ot csökkent. A mai nap legfontosabb eseménye a német alkotmánybíróság döntése, mely az...
Nagyot zuhantak tegnap az európai részvényindexek. A DAX 3,6%-ot, a CAC40 4,2%-ot csökkent.
A mai nap legfontosabb eseménye a német alkotmánybíróság döntése, mely az EKB eszközvásárlási programjának jogszerűségéről döntött. Az EKB QE programját két dolog miatt támadják, egyrészt, mert a pert indítók szerint felveti a tiltott monetáris finanszírozás lehetőségét, másrészt mert szerintük ezzel az EKB túllépi a hatáskörét. Az ügy még 2015-ben, nem sokkal a QE program elindulását követően kezdődött. A történetben fontos mérföldkő, hogy két évvel később az Európai Bíróság egyszer már az EKB javára döntött, ezt követően került vissza az ügy a német alkotmánybírósághoz. A német alkotmány szerint az alkotmánybíróság csak igen ritka esetben hozhat az Európai Bíróság ítéletével ellentétes döntést. Ilyen ok, ha az EU-s határozatot önkényesnek vagy súlyosan ésszerűtlennek találják. Az önmagában nem elég, hogy esetleg rossznak tartják az ítéletet. Ezért a várakozás széles körben az volt, hogy jóváhagyják a korábbi, európai bírósági döntést. A mai döntéssel alapvetően jóváhagyták az eszközvásárlási programot, nem találták megalapozottnak a monetáris finanszírozás vádját. Azonban 3 hónapot adtak az EKB-nak, hogy bizonyítsa, hogy arányos és megfelelő válasz a QE a gazdasági problémák kezelésére, különben a Bundesbank (németjegybank) nem vehet részt a program lebonyolításában. Az újabb 3 hónapos csúszás és a tisztázandó kérdések ugyanakkor csalódást okoztak a befektetőknek.
AZ EKB tanulmánya szerint a QE program mellékhatásaként csökken a kötvénypiacok likviditása. A tanulmány megállapítása a piaci szereplőket nem érhette váratlanul, hiszen körükben visszatérő téma a jegybanki eszközvásárlás elszívó hatása miatt csökkenő kötvénypiaci likviditás.
Németországban öt napja folyamatosan csökken az új koronavírusos betegek száma, annak ellenére is, hogy a korlátozó intézkedéseket elkezdték feloldani, az iskolák például részben már újraindultak. Az újabb lazító intézkedésekről holnap dönthetnek. A vírus terjedését mérő R0 mérőszám értéke 0,75 körül alakult az elmúlt napokban, vagyis 1 beteg 1-nél kevesebb embert fertőz meg. Ha ezt sikerül fentartani, akkor van esély lefolytatni a vírust.
Ahogy várható volt, a járvány miatti utazási korlátozások hatására töredékére esett az európai légiforgalom. Áprilisban a Ryanair forgalma 99,6%-kal, a WizzAir-é 97,6%-kal maradt el a tavalyitól, vagyis gyakorlatilag mindkét cég forgalma nulla közelébe esett. Ennek megfelelően teljes kapacitásuk alig néhány százalékát használták ki a légitársaságok az elmúlt hónapban. A május várhatóan némileg már jobb lehet, de érdemi utasszám még így sem várható.
A Total az első negyedévben 4,8%-kal 3,09 millió hordóra növelte napi kőolaj kitermelését. Ennek ellenére az alacsony olajárak miatt adózott eredménye 35%-kal 1,78 milliárd dollárra esett, azonban az elemzői várakozásokat még így is sikerült felülmúlnia. A következő negyedéveke enyhén csökkenő kitermeléssel számolnak, így az éves átlag 2,95-3 millió hordó lehet naponta. Az alacsony olajár miatt a társaság visszafogja beruházási programjait, igyekszik azt 14 milliárd dollár alatt tartani az idei évben.
Az Infineon publikálta második üzleti negyedévére vonatkozó eredményét. Az árbevétel hibahatáron belül emelkedett 1,98 milliárd euróról 1,99 milliárdra. Év/év összehasonlításban az autószegmens árbevétele csökkent, amit ellensúlyozni tudott a többi szegmens teljesítménye. Ugyanakkor az autószegmensben tapasztalható gyenge marzsok a csoportszintű eredményhányadot és üzemi eredményt is lehúzták. A társaság közleménye szerint a következő két negyedév még nehezebb lehet majd. Az év egészére az eddigi tevékenységtől 7,6 milliárd eurós árbevételt várnak, ami a frissen akvirált Cypress hatására 8,4 milliárd euróra emelkedhet. A becslési bizonytalanság +/-5%.
1,28 milliárd eurós nettó profitot ért el a BNP Paribas az első negyedévben, ami 33%-os visszaesés év/év alapon. A 85%-kal, 1,43 milliárd euróra megugró céltartalékolás mellett az is rontotta a bank eredményét, hogy részvénykereskedési üzletágában 87 millió eurós veszteséget ért el szemben az egy évvel ezelőtti 488 millió euró bevétellel. E mögött komplex kereskedési termékeken realizált komoly veszteség húzódott meg a koronavírus okozta hirtelen piaci esés hatására. Így hiába nőttek a kötvénykereskedési üzletág bevételei 35%-kal. A bank előrejelzése szerint idén összességében 15-20%-kal eshet a BNP Paribas nettó profitja.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.