Történelmi csúcsról fordultak le az amerikai indexek, a tegnapi kereskedés egészét egy csökkenő trend határozta meg. A kissé negatív hangulat valószínűleg a mai kereskedésre is kihathat, annak ellenére is, hogy Németországban a várt 2,2% helyett 2,3%-kal növekedett a munkanaphatással igazított GDP. Vártnál kedvezőbb növekedési adatok érkeztek Japánból is, ott azonban...
A pozitív GDP meglepetések sorát a hazai makroadat is bővítette, ugyanis 3,5%-kal tudott növekedni a magyar gazdaság, jelentősen felülmúlva a várakozásokat.
A piacok hírérzékenysége jelentősen csökkent. Hiába lebegtette be tegnap a Reuters EKB-s forrásokra hivatkozva ismét a negatív európai betéti ráta bevezetésének lehetőségét, az EUR/USD árfolyama nem reagált rá. Ugyanígy egyre kisebb figyelem irányul már az orosz-ukrán eseményekre is.
A negatív környezetben a hazai részvénypiacok csökkenésére számítunk ma.
- A magas készletadatokra csökkent a WTI, az arany 1.300 dollár körül van
- Mozdulatlan a forint
- Erős negyedév Japánban
- Holnap reggel jelent az OTP, ma zárás után jön az FHB, a PannErgy és az ANY
- 3,5%-kal bővül a magyar gazdaság
- Esés jöhet ma a BÉT-en
- Az erős negyedéves számoknak köszönhetően a zárás utáni kereskedésben több mint 7%-ot rallyzott a Cisco Systems árfolyama. Az egy részvényre jutó profit 51 cent volt a várt 48 centtel szemben, az árbevétel terén pedig 11,55 milliárd dollárt könyvelhetett el a társaság, az erős amerikai és észak- európai értékesítéseknek köszönhetően, miközben az elemzők 11,36 milliárd dollárt vártak. A menedzsment előrejelzése is tetszett a befektetőknek, a negyedévre 1-3%-os árbevétel csökkenésre számít a társaság, ami jóval kedvezőbb az elemzők által várt 6%-nál.
- A Deere&Co. tegnapi gyorsjelentésében profitcsökkenésről olvashatunk, de a számok így is kedvezőbbek a várakozásoknál. A nettó részvényenkénti profit 2,76 dollárról 2,65 dollárra zuhant, de az elemzők csak 2,47 dollárt vártak. Az árbevétel közel 9%-kal 9,25 milliárd dollárra eset vissza, miközben az elemzők 9,65 milliárd dollárt vártak. Az idei évre vonatkozó árbevétel várakozást azonban lefelé módosította a társaság, ez pedig nem tetszett a piacoknak. Zárás után 2%-os esett a papír árfolyama.
- A termelői árindex havi alapon 0,6%-os bővülést mutatott áprilisban, amire 2012 szeptembere óta nem volt példa. Az elemzők csak 0,2%-ra számítottak a márciusi 0,5% után.
- Mai makroadatok: fogyasztói árindex áprilisi értéke, New-Yorki feldolgozóipari beszerzési menedzser index májusi értékes, szokásos heti friss munkanélküli-segélykérelmek, áprilisi ipari termelés és májusi Philadelphiai Fed index.
- Az Egyesült Királyságban 5 éves mélypontra, 6,8%-ra csökkent a munkanélküliségi ráta az első negyedévben. A Bank of England elnöke, Marc Carney arról beszélt, hogy a gazdaság jó úton halad, és egyre közeledik az időpont, hogy szükség legyen a kamatemelésre. A BoE szerint az infláció 2% körül alakulhat a következő években.
- Németországban ma reggel publikálták az első negyedéves GDP adatot, a várt 2,2% helyett 2,3% lett a munkanaphatással korrigált gazdasági teljesítmény. Ez 2011 harmadik negyedéve óta nem látott adat.
- Euró zónás első negyedéves GDP adatot publikálnak a délelőtti órákban, és áprilisi fogyasztói árindex is lesz.
- Az arany ára egyelőre alig változott, annak ellenére, hogy a hírek szerint a kínai fizikai kereslet gyengült az elmúlt hónapokban. Az ukrán események ennek ellenére tartották az árat.
- Enyhe korrekciót láthattunk az EUR/USD árfolyamában. A korábbi jelentős dollárerősödést követően az EUR/USD árfolyam 1,3704-ről 1,3715-ig emelkedett. Az árfolyamban az sem okozott jelentős mozgást, hogy a Reuters információi szerint az EKB negatív betéti ráta bevezetésére készül.
- Az első negyedévben a szezonálisan igazított japán GDP évesítve 5,9%-ot emelkedett, míg az elemzői várakozás mindössze 4,2%-os bővülés volt. Különösen nagy emelkedés volt tapasztalható a fogyasztás terén, ami 8,5%-kal ugrott meg, azonban ennek fő oka az áprilisi ÁFA emelés miatt előrehozott fogyasztás, így a második negyedév várhatóan gyenge lesz.
- A féléves felülvizsgálat során tegnap újrasúlyozták az MSCI indexeket. Ahogy arra számítani lehetett, a magyar papírok közül az indexekbe se ki, se be nem kerül új cég. A MOL, az OTP és a Richter a standard index tagja, míg a Magyar Telekom a small cap indexben szerepel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.