Erste kommentár A Gilead remdesivir gyógyszere sikert aratott a kormányzat által vezetett klinikai harmadik fázisú egykaros (nem volt kontrolcsoport) kíséretekben. Az ötnapos kezelés alatt a súlyos betegek több...
A Gilead remdesivir gyógyszere sikert aratott a kormányzat által vezetett klinikai harmadik fázisú egykaros (nem volt kontrolcsoport) kíséretekben. Az ötnapos kezelés alatt a súlyos betegek több mint 50 százaléka meggyógyult. A cég csak május folyamán teszi közzé saját kísérleteit, de az amerikai egészségügyi vezetők nagyon bizakodók. Olyannyira, hogy az FDA sürgősséggel már jövő hét szerdára jóváhagyhatja a gyógyszert. Ez új utat nyitna a súlyos COVID-19 betegek kezelésében, ami a gyógyulási idő lerövidítésével jelentősen megnövelné az elérhető korházi kapacitásokat, s így segítené a gyorsabb nyitást.
A Richter sem hagyott bennünket hír nélkül. Bejelentette, hogy a Richter és a Helm közös leányvállalata, a Richter-Helm Biologics megállapodást kötött az amerikai INOVIO nevű céggel a fennálló gyártási kapcsolat bővítése céljából. A cég nagy mennyiségben gyártana az INOVIO által fejlesztett, a COVID -19 kezelésére szolgáló DNS-alapú oltóanyagot. A kísérletek az első klinikai fázison már túl vannak, a második fázis eredményei nyár végére várhatók. Ez számunkra azt jelenti, hogy a harmadik fázis talán már év végére befejeződik, ami jelentős mennyiségű oltóanyag gyártást jelent a jövő évtől. Persze a részletek egyelőre nem ismertek, ennek ellenére a hír pozitív.
Az általános jó hangulatban a tegnapi nagy emelkedés ellenére a DAX és a BUX index ma is emelkedhet, ezt sugallják a reggeli határidős árfolyamok is.
Újabb jó napot tudhattak maguk mögött a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 2,2%-kal, az S&P500 2,7%-kal, a Nasdaq 3,6%-kal került feljebb.
A várt felett alakult a Facebook hirdetési bevétele az első negyedévben, 17,7 milliárd dollár lett (+18% év/év) a várt 17,3 milliárd dollárral szemben. Ezen a vártnak megfelelő 1,71 dolláros EPS-t ért el. Március utolsó heteiben komoly visszaesést tapasztalt a vállalat a hirdetési bevételekben, azonban április első három hetében a stabilizálódás jeleit látta. A vállalat szerint ez utóbbi periódusban a hirdetési bevételek stagnálást mutattak év/év alapon. Ez a várakozásokhoz képest mindenképpen pozitívum, így az árfolyam 10%-kal került feljebb piaczárás után.
A vártnak megfelelő 5,9 milliárd dolláros árbevételt ért el a Tesla az első negyedévben, amin a várt 0,28 dolláros egy részvényre jutó veszteséggel szemben 1,24 dolláros nyereséget ért el. Emellett pozitívum, hogy a vállalat továbbra is elképzelhetőnek tartja azt, hogy az idei évben 500 ezer autót szállítson le a vásárlóknak, noha ennek kockázatai jelentősen megnőttek. A vállalat a negyedévben 900 millió dollárnyi készpénzt égetett el, de még ezzel együtt is maradt 8,1 milliárd dollárnyi szabad készpénzállománya. A kedvező jelentésre 9%-kal emelkedett az árfolyam piaczárás után.
35 milliárd dolláros árbevételt ért el a Microsoft a gazdasági harmadik negyedévében, ami 15%-os növekedés év/év alapon, jóval felülmúlva a 33,7 milliárd dolláros konszenzust. A koronavírus hatása a negyedévben összességében semleges volt a cég számára. Az egy részvényre jutó tisztított profit 1,40 dollár lett a várt 1,28 dollárral szemben. A felhőalapú szolgáltatások továbbra is dinamikusan nőttek, amire a növekvő home office igény is rátett. Az innen származó árbevétel 39%-kal nőtt év/év alapon. Összességében az látszott, hogy továbbra is kitart a cég lendülete. A most kezdődött negyedévre a vállalat várakozásai az egyes szegmenseket összegezve nagyjából megfeleltek a konszenzusnak. Az árfolyam 2%-kal emelkedett piaczárás után.
Megérkeztek tegnap a részletek a Gilead koronavírus kezelését szolgáló remdesivir készítményével kapcsolatban. Az USA-ban 800 pácienssel végzett kutatás azt mutatta, hogy a remdesivirrel kezelt betegek 31%-kal gyorsabban épültek fel a koronavírusból, mint azok, akik placebót kaptak. A halálozási ráta 8% volt a remdesivirrel kezelt betegeknél és 11% a placebót kapó csoportban. Ezzel megnőtt az esélye annak, hogy széleskörben fogják alkalmaznia Gilead készítményét. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet hamarosan jóvá is hagyhatja a készítményt, mint első hivatalos kezelést a koronavírusra.
A koronavírus elleni vakcina kifejlesztésének felgyorsítására dolgoz ki a tervet a Trump-adminisztráció, így 2021 nyara helyett már 2020 végére tömegesen állhatna rendelkezésre védőoltás az USA-ban. Ez azzal járna, hogy a legígéretesebb készítmények tömeggyártása már az előtt megkezdődne, mielőtt bebizonyosodna róluk, hogy valóban biztonságosak az emberek számára. Ezzel valószínűleg sok felesleges vakcina lenne legyártva, de cserébe felgyorsulna a folyamat.
5,2 milliárd dolláros árbevételt ért el a Qualcomm az első negyedévben a várt 5 milliárd dollárral szemben, amin 0,88 dolláros EPS-t jelentett, felülmúlva a 0,78 dolláros konszenzust. A most kezdődött negyedévre 4,4-5,2 milliárd dollár közötti árbevételt vár a cég, a sáv közepe megegyezik a 4,8 milliárd dolláros konszenzussal. A vállalat szerint az okostelefonok iránti kereslet Kínában mostanra nagyjából visszaállt arra a szintre, ami a koronavírus nélkül lehetett volna. Az árfolyam 3%-kal emelkedett piaczárás után.
A Nikkei 2,1%-ot, a Shanghai index 1,3%-ot emelkedett, míg a hongkongi tőzsde ma zárva tartott.
Vegyesen alakultak az áprilisi kínai beszerzési menedzser indexek. A feldolgozóipar esetében a vártnál enyhén nagyobbat, 52,0 pontról 50,8 pontra esett vissza az index, míg a szolgáltatószektor esetében a vártnál nagyobb volt a javulás, 52,3 pontról 53,2 pontra emelkedett az index. Az ok, hogy az export piacok gyengén teljesítenek, ami elsősorban a feldolgozóiparra hat ki, míg a belső kereslet gyors ütemben tér magához, ami viszont húzza a szolgáltatószektort. A járvány hatására a szolgáltatószektor mélyebbre esett Kínában, de az üzleti bizalom gyorsabban helyreállt, mint a feldolgozóipar esetében.
A japán kiskereskedelmi forgalom a várakozásokkal összhangban 4,6%-kal esett vissza év/év alapon márciusban, viszont az előzetes adatok alapján az ipari termelés jobban teljesített a vártnál, „csak” 5,2%-kal maradt el a tavalyi szinttől, miközben a piac 7,4%-os visszaesésre számított.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.