Erste kommentár Azon túlmenően, hogy hamarosan többet tudunk meg a Gilead amerikai kísérleteiről a remdesivir kapcsán, más kísérletek is folyamatban vannak. Tegnap jelentették be a franciák, hogy a tocilizumab nevű...
Azon túlmenően, hogy hamarosan többet tudunk meg a Gilead amerikai kísérleteiről a remdesivir kapcsán, más kísérletek is folyamatban vannak. Tegnap jelentették be a franciák, hogy a tocilizumab nevű biotechnológiás, amúgy reumatoid artritisz kezelésére szolgáló szer használható a COVID-19 kezelésére. Kínában különben május végére várják ennek a szernek és a favipiravir kísérleti eredményeit a COVID-19-re vonatkozóan. Az utóbbit egyébként már elkezdték gyártani Magyarországon is, kb. havi 30 ezer kapszulát tudnak majd gyártani júniustól.
Ebbe a környezetbe „robbant” be a hír, hogy a Richter 2025-től gyártani tervezi a tocilizumab generikus verzióját, amelynek a pre-klinikai fázisig tartó fejlesztést vette meg a Mycenax-tól 16,5 millió dollárért, négy részletben fizetve azt ki. Persze nem a COVID-19 miatt, hanem a reumatoid artritisz miatt, amelyre eredetileg kifejlesztették. Így a hír érdekes és pozitív, de jelentős hatása a részvény értékeltségére nézve még nincs.
A mai napon a reggeli enyhe emelkedés a DAX és a BUX indexben is fennmaradhat.
Csökkenéssel fejezték be a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 0,1%-kal, az S&P500 0,5%-kal, a Nasdaq 1,4%-kal esett vissza.
Felülmúlta az elemzői várakozásokat a Google anyavállalata, az Alphabet az első negyedévben a bevételi fronton, miután az egyes szolgáltatóknak fizetett díjaktól tisztítva 33,7 milliárd dolláros árbevételt ért el a várt 32,6 milliárd dollárral szemben. Ez 14%-os növekedés év/év alapon. Az egy részvényre jutó tisztított profit 9,87 dollár lett a várt 10,35 dollárral szemben. A felhőalapú szolgáltatásokból származó bevételek ugyan még csak 2,8 milliárd dollárt tettek ki, de 52%-kal nőttek év/év alapon. Ebben a szegmensben a koronavírus ellenére sem veszített érdemi lendületet a cég a vezérigazgató szerint, legfeljebb bizonyos üzletek későbbre tolódtak. A hirdetési bevételek terén azonban az aktív felhasználói aktivitás ellenére márciusban 10% feletti év/év alapú bevétel csökkenést tapasztalt a vállalat, ami áprilisban is minden bizonnyal kitart. Ez azonban egyelőre jobbnak tűnik, mint amire sokan számítottak, így piaczárást követően 8%-kal emelkedett a részvényárfolyam.
A vártnak megfelelő 1,8 milliárd dolláros árbevételen (+40% év/év) szintén a vártnak megfelelő 0,18 dolláros EPS-t ért el az AMD az első negyedévben. A most kezdődött negyedévre 1,75-1,95 milliárd dollár közötti árbevételt vár a cég, ami nagyjából megegyezik a konszenzus által várt 1,88 milliárd dollárral. Ezt követően azonban az eddigi terveknél gyengébb teljesítményre számít a cég az idei második félévben, amit főként a koronavírus hatásaival indokolt. Az eddigi 28-30%-os árbevétel-növekedéssel szemben most már egy szélesebb 20-30%-os növekedést jelez előre idénre a cég. A hírekre 5%-kal esett piaczárás után az árfolyam.
10%-kal esett vissza az értékesítés a Starbucks legalább egy éve nyitva tartó üzleteiben a gazdasági második negyedévben, miután Kínában ez a mutató 50%-kal esett. Mostanra a kínai üzletek nagy része ugyan újranyitott, de az európai és amerikai leállások miatt még nehezebb idők várnak a kávéház láncra. Ami aggasztó, hogy a vállalat előrejelzése szerint a kínai értékesítések a legalább egy éve nyitva tartó üzletekben még 25-35%-kal eshetnek az áprilissal kezdődött negyedévben, majd azt követően is még 0-10%-kal. Mindezt annak ellenére, hogy az üzletek 98%-a ott már újranyitott. Ezt a tendenciát a vállalat szerint Európa és USA is követheti, így elveszett évnek bélyegezte a vállalat 2020-at. A negyedéves árbevétel a várthoz közeli 6 milliárd dollár lett, amin 0,32 dolláros EPS-t ért el a cég a várt 0,34 dollárral szemben. Az USA-ban júniusra az üzletek 90%-át már ki szeretné nyitni a vállalat. Piaczárás után 1%-kal esett az árfolyam.
Az első negyedéves 632 millió dolláros veszteséget követően 5 milliárd dollár körüli veszteséggel számol a Ford a második negyedévre, ami komoly negatív meglepetés volt a konszenzussal szemben. A cég a negyedév során mindent megtett annak érdekében, hogy növelje szabad készpénzállományát, ami jelenleg 35 milliárd dollárt tesz ki. Ezzel a teljes évet kihúznák még úgy is, ha egyáltalán nem indulna újra a gyártás. Az első negyedévben 2,2 milliárd dollárnyi szabad készpénzt használt fel a cég. A várható komoly második negyedéves veszteség hírére 4%-kal esett az árfolyam.
Az USA vezető járványügyi szakértője szerint május végére, június elejére elegendő koronavírusteszt állhat majd az USA rendelkezésére arra, hogy bárki, aki tesztelni szeretné magát az USA-ban ezt végre tudja hajtani.
Egy új New York-i vizsgálat alapján az ott élő 8 millió ember nagyjából negyede eshetett át a koronavíruson, ami 0,8%-os halálozási rátát jelentene, ami jóval magasabb az influenza 0,1-0,2%-ánál.
Kisebb emelkedés volt ma az ázsiai részvénypiacokon. A Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index 0,3%-ot emelkedett. A japán részvénypiac nemzeti ünnep miatt ma zárva tartott.
A Samsung árbevétele az első negyedévben 4%-kal csökkent, viszont arra számítanak, hogy a második negyedév nehezebb lesz, ugyanis az első negyedévben a szervernél használt chipek felfutása némileg ellensúlyozni tudta a visszaeső telefonértékesítést, ugyanakkor a második negyedévben a zárva tartó boltok és az akadozó ellátási láncok miatt a telefonértékesítés és a főleg telefonoknál alkalmazott kijelzők értékesítése is nyomás alá kerülhet, míg a memória chipek piaca viszonylag stabil maradhat.
Május 22-én kezdődik a Kínai Kommunista Párt Bizottságának ülése, amit a járvány miatt kellett elhalasztani még márciusban. A legfontosabb gazdasági kérdés az lesz, hogy a párt és az állam fő döntéshozó testülete hogyan változtatja meg az idei évi növekedési célt. Korábban 6%-os növekedési célt tűztek ki, ami a koronavírus járvány miatt tarthatatlannak tűnik, a piac mindössze 1,8%-os gazdasági növekedést vár.
Ma reggel pozitív hangulat uralkodott az amerikai és az európai határidős piacokon is.
Az igazgatóság tegnap döntött a közgyűlés napirendjén szereplő kérdésekben. A Richter 63 forint osztalékot fizet részvényenként, a kifizetés június 15-én kezdődik. A részvények legalább 1-%-át birtokló tulajdonosok kérhetik a meghozott határozatok utólagos közgyűlési jóváhagyását. Erre az éves beszámoló és az osztalék esetében május 31-ig van lehetőség, minden más kérdésben a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napon belül.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.