Erste kommentár Európában bezár az autógyártók jelentős része, s ez még csak az első lépés. Mindeközben az amerikai pénzügyminiszter 20 százalékos munkanélküliséget...
Európában bezár az autógyártók jelentős része, s ez még csak az első lépés. Mindeközben az amerikai pénzügyminiszter 20 százalékos munkanélküliséget vízionál, ha nem lépnek. Ugyanakkor a rekord méretű Fed csomagok mellé rekord méretű gazdaságélénkítési munkahely mentő csomag is készül, az utóbbi hírek szerint 1.200 milliárd dollár értékben. A vállalatok egymás után halasztják el az éves közgyűléseiket. Ezt tette az Magyar Telekom is, amely április 8-án tartotta volna a közgyűlését.
A Waberer’s-t is kellemtelenül érinti az autógyártók legalább két hetes bezárása, hiszen árbevételében több mint 20 százalékot képvisel a szektor. A teljes autóipari megrendelés kiesése esetén ez komoly negatív hatást jelent már az amortizáció előtti eredményre is. Így nem meglepő, hogy a hitelezőkkel és a fő tulajdonossal is végső körös tárgyalásokat folytatnak a helyzet finanszírozásáról. Mindeközben különböző lépésekkel igyekeznek csökkenteni a negatív hatást. A március 23-ra tervezett éves (és negyedéves) jelentést is elhalasztották egy még meg nem határozott időpontra.
A piacok ma reggel is zuhannak. Ugyanakkor pl. a DAX esetében egylőre a korábbi lokális mélypont és technikai szint tartja magát, 8.350 pontnál. Reméljük ez így is marad.
A nagy esést ismét nagy felpattanás követte tegnap az amerikai részvénypiacon. A Dow 5,2%-kal, az S&P500 6%-kal, a Nasdaq 6,2%-kal került feljebb. A határidős indexek azonban újabb negatív fordulatról tanúskodnak, 4% körüli mínuszban tartózkodnak jelenleg.
A tegnap megszellőztetett 850 milliárd dollárral szemben most már 1.200 milliárd dollár összértékű fiskális stimulusról beszélnek a színfalak mögött az USA-ban. Tegnap az ügyhöz közel álló források szerint Steven Mnuchin pénzügyminiszter arra figyelmeztette a szenátorokat, hogy akár 20%-ra is felugorhat a munkanélküliség az USA-ban, amennyiben nem cselekszenek a következő két héten belül. A korábban megszellőzetett csomagból 50 milliárd dollár az légiközlekedési ipart támogatta volna, 250 milliárd dollár ment volna kis- és középvállalkozásoknak, míg 500 milliárd dollárral a belső fogyasztást stimulálta volna a kormány. A Trump adminisztráció egyre inkább hajlik arra, hogy direkt juttatások formájában pénzt utaljon ki az embereknek, így stimulálván a belső fogyasztást. Emellett az is szóba került, hogy ideiglenesen menetességet kapjanak az emberek a személyi jövedelemadó fizetése alól. A tényt, hogy gyorsan kell cselekedni, jól mutatja például az, hogy Ohio államban az elmúlt két napban 48 ezer munkanélküli segélykérelmet adtak be, szemben az előző heti 2 ezer fővel ugyanezen két nap alatt.
A fiskális stimulus mellett újabb egyeztetések folynak monetáris fronton is a vírus okozta likviditási nehézségek kezelésére. A Fed és egyéb pénzügyi hatóságok arról egyeztetnek, hogy átmeneti változtatásokat hoznának bizonyos tőkeáttételi és könyvelési szabályokban, ami tovább könnyíthetne a bankok tőkemegfelelésén.
A koronavírus körüli hírek árnyékában tovább növelte esélyeit a demokrata elnökjelölt pozícióra Joe Biden. Tegnap mind a három előválasztást tartó államban nyerni tudott, ezzel komoly lépést tett az elnökjelöltség irányába. Riválisát, Bernie Sanders-t nagyban akadályozza a mostani vírushelyzet, ugyanis ő tipikusan nagy tömegrendezvényeivel tudja népszerűségét növelni.
Legalább 60 milliárd dolláros segélyt kérne a korménytól a Boeing saját maga és beszállítói részére, ami jóval nagyobb annál az 50 milliárd dollárnál, amit korábban a teljes légiközlekedési iparnak szánt a kormány.
A vártnál jobb eredményt közölt a koronavírust megelőző periódusra a FedEx, miután 1,41 dollár tisztított EPS-t jelentett a várt 1,27 dollárral szemben. A koronavírus okozta bizonytalanság miatt a vállalat visszavonta éves várakozását.
Ismét az eladók kerültek többségbe az ázsiai részvénypiacon. A Nikkei 1,7%-ot, a Shanghai index 1,8%-ot, a Hang Seng pedig 3,5%-ot zuhant.
A japán kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogy állampolgárainak 12.000 jent, átszámítva 110 dollárt ajánljon fel, ezzel próbálva stimulálni a gazdaságot. A technikai részletek egyelőre még nem eldöntöttek, így nem biztos, hogy mindenkire vonatkozni fog. Lehet, hogy csak az alacsony jövedelműek részesülnek belőle, ahogy az is elképzelhető, hogy készpénz helyett utalvány formájában fogják az összeget kifizetni. Ez nem lenne példa nélküli Japánban, hasonló lépést már a pénzügyi válság alatt is bejelentettek.
A japán export a várt 4,2% helyett 1,0%-kal csökkent csak februárban, miközben az import 14%-ot zuhant. Az import visszaesésének fő oka, hogy a Kínából érkező termékeknél ellátási nehézségek léptek fel.
Kínában továbbra is alacsony számban fordulnak csak elő vírusfertőzések. Mindössze 13 esetet regisztráltak és ebből 1 kivételével a többit külföldről visszatérő személyeknél regisztrálták.
A főbb határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel, egyedül a FTSE volt pluszban.
A MOL jelentős szénhidrogén találatot ért el Norvégiában, 200 kilométerre Stavangertől. A 820S licencben lévő mező napi 3.463 hordó szénhidrogént termelt a próbafúrás során és 12-71 millió hordó feltárható szénhidrogén tartalékkal rendelkezik. A MOL-nak 40%-a van a licencben, a konzorcium többi tagja a Lundin Norge (40%), a Wintershall Norge AS (10%) és a Pandion Energy (10%). Véleményünk szerint a hír kedvező a MOL számára, a társaság 323 millió hordóegyenértékes készlete (2018 végi adat) 5-28 millió hordóval nőhet a felfedezés nyomán. A mostani körülmények között a hír nem fog jelentős hatást gyakorolni a részvényárra.
Az OTP közzétette ugyan közgyűlési meghívóját, de jelezte, hogy a járványhelyzet miatt az esemény elhalasztásra kerülhet. A közgyűlés egyébként április 17-re van meghirdetve a szokásos napirendi pontokkal.
Március 17-én megint vett 100.000 darab saját részvényt az OTP, az átlagár 9.735 forint volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.