Erste kommentár Tegnap a Magyar Telekom a vártnak megfelelő jó eredményt tett közzé, de mégis sokkolta a befektetőket azzal, hogy az igazgatóság a várt 27 forint helyett 20 forintos osztalékra tett javaslatot. Pedig a...
Tegnap a Magyar Telekom a vártnak megfelelő jó eredményt tett közzé, de mégis sokkolta a befektetőket azzal, hogy az igazgatóság a várt 27 forint helyett 20 forintos osztalékra tett javaslatot. Pedig a szabad pénzáram, ami 65 milliárd forint lett (-4,2% év/év) ennél jóval magasabb osztalékra nyújtana lehetőséget, elméletileg 62,5 forintos maximummal részvényenként. Ezen az sem segített, hogy 5,2 milliárd forint értékben terveznek részvényeket visszavásárolni, vagyis ezt is figyelembe véve az effektív osztalék inkább cirka 25 forintnak tekinthető részvényenként, azaz a tényleges eltérés a várakozásokhoz képest „csak” 2 forint. A „sokk” következtében, és a 2 forintos eltérés ellenére a részvényárfolyam cirka 16 forintot esett. Vagyis komoly, talán indokolatlan büntetést láthattunk. Különben, ha az IFRS 16 hatásaitól megtisztított eredményeket nézzük, akkor az eredmény attraktívnak mondható. Ugyanis az árbevétel 4,1 százalékkal, míg az EBITDA 12,4 százalékkal növekedett 52,5 milliárd forintra. Vagyis a befektetők joggal hihettek abban, hogy akár egy kis osztalékemelés is kinézhet. Hát, nagyot kellett csalódniuk. Ugyanakkor a cég eladósodottsága (gearing-je) 32,8 százalék lett, ami nem mondható magasnak. Mindenesetre furcsálljuk, hogy idén még jelzést sem adott – legalábbis eddig – arra vonatkozóan, hogy milyen osztalékra számíthatnak a befektetők az idei év után. Viszont azt tudjuk, hogy a szabad pénzáram 5 százalékkal növekedhet. A menedzsment továbbra is fél a frekvencia tender költségeitől és a fokozódó versenytől.
Mindeközben az új koronavírusos megbetegedések száma tovább csökkent. Tegnap cirka 1.700 új esetet regisztráltak, ami tökéletesen illik a modellünkbe. Ugyanakkor az eddig jelentő mintegy 400, az S&P500 indexbe tartozó vállalat egyharmada jelezte azt, hogy a vírusnak lesznek hatásai az eredményre, de sok esetben korainak ítélték megbecsülni a potenciális hatást.
Ma reggelre kissé megnyugodtak a kedélyek, a DAX és a BUX is emelkedik és a határidős indexek alapján a tengerentúlon is emelkedés néz ki.
Többnyire csökkenéssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 0,6%-kal, az S&P50 0,3%-kal csökkent, míg a Nasdaq stagnált.
Tegnap Donald Trump a General Electric mellett állt ki Twitteren. Támogatja, hogy a cég továbbra is exportáljon repülőgép-hajtóműveket Kínába. Tette mindezt az után, hogy tegnap olyan hírek jelentek meg, hogy az adminisztráció az ilyen jellegű export értékesítések korlátozását fontolgatja. Trump a tweet alapján nem szeretné túlzottan bekorlátozni az amerikai cégeket nemzetbiztonsági okokra hivatkozva.
Bóvli kategóriába minősítette le tegnap az S&P a Macy’s-t. A hitelminősítő szerint az áruházlánc költségcsökkentési stratégiája egyelőre nem lesz elég ahhoz, hogy érdemi fordulatot hozzon a fundamentális képben, miközben a változó vásárlói preferenciák (egyedi boltok felkeresése, online vásárlás) továbbra is komoly szembeszelet jelentenek. Tegnap az árfolyam közel 4%-ot esett a hírekre.
Az ázsiai részvénypiacok többsége emelkedett ma reggel. A Hang Seng 0,4%-ot, a Nikkei 0,9%-ot emelkedett, míg a Shanghai index 0,2%-ot csökkent.
A vártnál kisebb visszaesést mutatott a japán export januárban, ami arra utal, hogy a kereskedelmi háború után, a koronavírus kitörését megelőzően elkezdett magára találni a japán külkereskedelem. Az export a várt 7,0% helyett mindössze 2,6%-kal mérséklődött, ugyanakkor a belső kereslet gyenge maradt, az import a várt 1,8% duplájával esett vissza. A decemberi japán gépipari megrendelések viszont a vártnál gyengébbek lettek, az előrejelzett 0,7% helyett 3,5%-kal estek vissza a tavalyi év azonos időszakához képest.
Fizetési gondokkal küzdenek a kínai vállalatok. Munkaerőpiaci felmérések szerint minden harmadik válaszadó munkáltatója jelezte, hogy a karantén idejére nem tud, részben tud, vagy jobb esetben csak később tud munkabért fizetni a kieső bevételek miatt.
Kitart a lassuló tendencia a koronavírus terjedésénél. Ma reggelig 75.200 beteget regisztráltak, az elhunytak száma pedig már átlépte a 2.000 főt. A gyógyultnak nyilvánítottak száma pedig a 14.700 főt közelíti.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.