Fokozódik a helyzet Ukrajnában, az ENSZ BT ülése határozathozatal nélkül zárult
Fokozódik a helyzet Ukrajnában. A megyei jogú városokat is figyelembe véve a 27-ből gyakorlatilag három megyében (ahol a 2001-es népszámlálási adatok alapján az ukrán többség „csak” 60 százalék körül alakul) áll a bál. A forgatókönyv hasonló, mint a Krímben volt. Egyenruhás, oroszul beszélő, felfegyverzett emberek elfoglaltak kormányzati intézményeket, míg az ukránok...
Szintén aggodalommal tölt el bennünket az amerikai piacok viselkedése. Az S&P500 beesett a 100 napos mozgóátlag alá, és célba vette az 1.761 pontnál levő 200 napos mozgóátlagot. Ugyanakkor a Nasdaq, már csak hajszálnyira van a 3.936 pontnál levő 200 napos mozgóátlagtól, ahol ráadásul egy támasz szint is húzódik. Így itt valószínűleg megáll majd az árfolyam zuhanása. A DAX esetében a szint továbbra is 9.000 pont környékén van, amelyet a 200 napos mozgóátlag is közelít. A BUX esetében a 20 napos mozgóátlag tesztelését várjuk 17.515 pontnál (vagy afölött), de ez nem feltétlenül ma következik be.
Persze ne feledkezzünk meg az OTP, a Richter és a MOL kitettségéről. Az OTP és a Richter esetén nagyon kellemetlen, hogy ma reggel egy dollárért már 13,1 hrivnyát és újra 36 rubelt kell adni. A Richter árbevételének 28 százaléka jön Oroszországból, és cirka 6 százaléka Ukrajnából. Az OTP pedig az ukrán és orosz leányán keresztül érintett a konfliktusban. Elsősorban Ukrajna miatt kell aggódnunk, mivel a gyenge valuta miatt megnőhet a késedelmesen vagy egyáltalán nem fizető ügyfelek aránya, amely komoly céltartalék képzést hozhat magával. A MOL az olajcsapok elzárása esetén lehet érintett, de itt szerintünk kisebb negatív hatás lenne mérhető.
- Ismét növekszik az ukrán feszültség
- Emelkedik a WTI, 1.330 dolláron az arany ára
- Gyengüléssel reagált az euró Draghi szavaira
- Ázsiában megállt a zuhanás
- Csökkenő árakra számítunk ma a BÉT-en
- A várt 81 pont helyett 82,6 pontra emelkedett a michigani egyetem fogyasztói bizalmi indexének értéke áprilisban.
- A Wells Fargo a várt 0,97 dolláros részvényenkénti eredmény helyett 1,05 dolláros EPS-t ért el, ami 14,1%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. A várt fölötti eredményhez nagymértékben hozzájárult, hogy 500 millió dollárnyi hitelezési céltartalékot szabadított fel a bank, valamint hogy csökkent a hitelezési veszteség.
- A JP Morgan 1,28 dolláros EPS-ről számolt be az első negyedévben, ami elmarad a várt 1,4 dollártól, és csaknem 20%-kal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. A bank jelzálogpiaci és befektetési banki üzletága is a tavalyinál gyengébben teljesített.
- A Wall Street Journal szerint az Amazon június végén fogja bemutatni új okostelefonját.
- Az IMF véleménye szerint az EKB-nak bővíteni kéne a jegybanki mérlegfőösszeget, ami az LTRO-k visszafizetése miatt jelentősen zsugorodott az elmúlt hónapokban.
- Piacnyitást megelőzően teszi közzé első negyedéves eredményét a Citigroup.
- 14.30-kor az USA kiskereskedelmi forgalmát publikálják, a várakozás 0,9%-os növekedés. 16.00-kor pedig az üzleti raktárkészlet állományról szóló adat érkezik, a várakozás 0,5%.
- Donyeck térségében fegyveres konfliktus tört ki a hatóságok és az oroszbarát erők között. Az elmúlt napok történései nagyon hasonlóak a Krím-félszigeten zajló eseményekhez. A kialakult helyzet miatt magyar idő szerint hajnalban összeült az ENSZ BT, de az ülés határozat nélkül zárult. Eközben a nyugati országok szankciókkal fenyegették meg Oroszországot arra az esetre, ha a Krímhez hasonlóan Kelet-Ukrajnát is megszállná.
- Ma 11-kor publikálják az euró zóna február havi ipari termelésének értékét, amitől 1,5%-os növekedést várnak az előző év azonos időszakával összehasonlítva.
- Az arany is a növekvő geopolitikai feszültségek miatt kapott lökést és emelkedett ismét. A befektetők a kelet-ukrán események mellett a Fed kommentjeit is figyelik.
- A kedvezőtlen befektetői hangulatban a forint enyhén gyengült az euróval szemben, reggelre az EUR/HUF árfolyam 307-es szint közelébe emelkedett.
- A Sharp árfolyama több mint 7%-ot esett, miután a Reuters értesülései szerint a cég csaknem 2 milliárd dolláros részvénykibocsátást tervez.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.