A napokban érdekes cikk látott napvilágot Dan Steffens tollából (https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/The-Real-Reason-Why-US-Oil-Production-Has-Peaked.html), aki az EPG csoport elnöke közel 20 évet töltött el az amerikai olajiparban. A becslése szerint idén első félévben az amerikai olajtermelés ideiglenes csúcsra juthatott. Ennél magasabb kitermelés egyelőre nem várható, hacsak nem az olajárak drasztikusan emelkednek a mostani 53-54 dolláros WTI szintekről. Ez a jóslat szöges ellentéte a nagy állami előrejelző cégek (EIA, IEA) becsléseinek, akik további jelentős kőolajkínálat növekedésre számítanak az Egyesült Államokból.
Az EIA, az amerikai Energiahivatal legfrissebb, augusztus 6-i havi előrejelzése alapján (https://www.eia.gov/outlooks/steo/report/us_oil.php) 2019-re 12,3 millió hordó/nap, 2020-ra pedig 13,3 millió hordó/nap kőolaj átlagtermelésre számíthatunk az Egyesült Államokban. Az IEA havi jelentésében (https://www.iea.org/oilmarketreport/reports/2019/0819/), ami augusztus 9-én jelent meg, a párizsi elemzők 2019-re 24,6 millió hordó/nap termelésre számítanak az OECD amerikai termelői részéről (USA és Kanada). Ez 1,6 millió hordó/nappal magasabb, mint a 2018-as termelés volt (23 millió hordó/nap). 2020-ra tovább 1,4 millió hordó/nappal nőne a kihozatal 26 millió hordó/napra. A növekedés 90%-a az USA palaolaj termelő szektorához kapcsolódna. Gyakorlatilag a világ olajtermelés növekedésének is döntő zöme innen származik. Dan Steffen szerint azonban ezek a várakozások túlzottak, a mostani olajárak - ha maradnak- várhatóan nem nő tovább az USA olajtermelése az első félévhez képest. Ez pedig lényeges lehet az olaj árára, ugyanis a piacon a keresleti félelmek mellett az is hozzájárul a gyenge olajárhoz, hogy jövőre további kínálat növekedés jöhet a nem-OPEC termelők, elsősorban az USA palaolaj cégei felől.
Dan Steffens szerint a fő magyarázat ebben az ábrában rejlik, amit a Raymond James nevű elemzőház készített. Ezek szerint az amerikai palaolaj kutak éves csökkenési mértéke 2016-hoz képest mára megduplázódott: 1,6 millió hordó/naphoz képest 3,2 millió hordó/nap lett, részben a termelés növekedése, részben az új kutak nagyobb csökkenési rátája miatt. Mivel a megfúrt, de nem repesztett kutak száma lényegében nem változott, ez azt jelenti, hogy csak ahhoz, hogy szinten maradjon a termelés, legalább évi 12 ezer kutat kell fúrni és repeszteni. Ez ráadásuk évente nő a fent említett tényezők miatt.
Éves természetes olajtermelés csökkenés az Egyesült Államokban (ezer hordó/nap)
Forrás: oilprice.com, Raymond James elemzés
A csökkenő fúróberendezésszám, a kisebb palaolaj termelői aktivitás azt mutatja, hogy várhatóan a mostani szint körül lehet a termelési mennyiség tetőzése, mivel az 55 dollár alatti WTI ár fékezőleg hat a szektor vállalatainak beruházási aktivitására.
Baker Hughes USA olaj fúróberendezések száma (darab)
Forrás: John Kemp, Bakes Hughes
Egyébként, ha megnézzük az idei év EIA statisztikáit, főleg a havi olajtermelési adatokat (a heti adatok becsléseken alapulnak, amit jelentős korrekció követhet később), akkor látszik, hogy az USA kőolaj termelése az első félévben lényegében stagnált: a legfrissebb májusi 12,108 millió hordó/nap olajtermelés alig haladja meg a tavaly decemberi 12,037 millió hordó/nap kihozatalt. Ha az EIA idei 12,3 millió hordó/nap kőolaj termelés előrejelzése valós, akkor a fennmaradó hét hónapban (2019. májusa és decembere között) legalább havi 12,560 millió hordó/nap átlagtermelésre lesz szükség. Ez közel 600 ezer hordó/nappal magasabb, mint a májusi érték. Egyáltalán nem látszik, hogy ekkora valódi növekedés van most a rendszerben.
EIA havi USA olajtermelési adatai
Forrás: EIA, oilprice.com
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának