Egy kis jojó-t láthattunk az elmúlt napokban. Ami talán egy kissé aggasztó, hogy a jó hírek ellenére végül a jövőtől való félelem ébredt fel a piacokban. Hiszen holnap lesz az elnökválasztás az USA-ban. A várakozások nagyon kiegyensúlyozottak. Vagyis fej-fej mellett lehet az eredmény. Különben akármi is lesz az eredmény, a probléma a „pénzügyi szakadékkal” van. Az...
- Az olaj és az arany kurzusa is lefelé mozgott a hét utolsó napján
- Jelentős mértékű dollárerősödés
- Csökkenéssel kezdte a hetet Ázsia
- Részvényekké alakítanák az E-Star kötvényeket
- Csökkenésre számítunk ma a BÉT-en
- A pénteken publikált foglalkoztatottsági adat pozitív meglepetés lett, mert a várt 125 ezer helyett 171 ezerrel bővült a mezőgazdaságon kívüli foglalkoztatottak száma. A szeptemberi adatot felfelé korrigálta a tárca: 114 ezerről 148 ezerre. A munkanélküliségi ráta 7,8%-ról 7,9%-ra emelkedett, ami megfelelt a vártnak.
- Izgalmas hétnek nézünk elébe, mert holnap derül ki, hogy ki lesz USA következő elnöke, az EKB csütörtökön kamatdöntő ülést tart, az Európai Bizottság pedig szerdán publikálja friss gazdasági előrejelzéseit.
- Jót jelentett múlt héten a MasterCard, a várt 5,92 dolláros profit helyett 6,17 dollárt könyvelhetett el a cég az elmúlt negyedévben. Az árbevétel 1,92 milliárd dollárra emelkedett, ami 5%-os növekedést jelent.
- A General Motors számai is pozitív meglepetést okoztak a befektetőknek. A vállalat a várt 60 cent helyett 93 cent profitot ért el a harmadik negyedévben. Az árbevétel 37,6 milliárd dollár volt, a 36 milliárd dolláros elemzői várakozásokkal szemben.
- A WTI típusú kőolaj árfolyama is negatív irányba fordult pénteken, és 87,2 dollárról a 85 dolláros támaszig zuhant. A szint törésével nagy tér nyílna lefelé.
- A hosszúhétvége ellenére is volt kereskedés az EUR/HUF devizapárral, azonban annak intenzitása elmaradt a szokásostól. Csütörtökön a forint erősödése volt tapasztalható, azonban pénteken és ma reggel is a 20 illetve a 30 napos mozgóátlag által határolt, 281,05 és 282,35 közötti sávban mozgott az árfolyam.
- A HSBC ma publikálta a kínai szolgáltató szektor PMI index értékét, mely csökkenést mutatott az előző időszakhoz képest. Az iparra vonatkozó értéket, már múlt hét végén megismerhettük, ami emelkedést mutatott, de továbbra sem érte el a vízválasztónak számító 50 pontos értéket.
- Ausztráliában a vártnál jobb kiskereskedelmi értékesítési adatok érkeztek.
- MOL: A horvát kormány 3 új igazgatósági tagot nevezett ki az INA-nál, leváltva ezzel a korábbi kormány által delegált tagokat.
- Helyi lapértesülések szerint a horvát kormány 19%-nyi INA részesedést adna el, melyet a MOL vehet meg.
- 5% alá csökkent a BlackRock részesedése az OTP-ben.
- Pénteken tartotta rendkívüli közgyűlését az E-Star. A részvényesek a következő pontokat szavazták és vitatták meg:
- A részvényesek megválasztották az új FB tagokat.
- Az igazgatóság juttatását lefelezték.
- A részvényesek felhatalmazták az igazgatótanácsot: (i) diszkont áron történő kötvény visszavásárlásra; (ii) kötvények részvényre történő átváltására; (iii) tárgyalások folytatására a bankokkal a kötvények finanszírozására; (iv) csődvédelembe menekülésre, ha az szükséges.
- A részvényesek a cég likviditási helyzetét is megtárgyalták: (i) a jelenlegi helyzetben a cég képes kifizetni a még ki nem fizetett 581 millió forintnyi lejárt kötvényt. Rövidtávon ez nem okoz likviditási problémát, viszont egy hónap távlatában már okozhat. (ii) ha diszkont áron fizeti ki a kötvénytulajdonosokat, akkor egy hónap távlatában még mintegy 400 millió forintnyi készpénze marad a cégnek. (iii) az elkövetkező egy évben a cégnek 1,5 milliárd forint tőkét és kamatot kell kifizetnie a kötvénytulajdonosok számára, amire valószínűleg nem lesz képes a csökkenő magyarországi operációnak köszönhetően. Úgy tűnik, a fenti pontok valamelyike, vagy azok kombinációja fog bekövetkezni. Ha sikeres lenne a kötvények átalakítása részvényekké, vagy diszkont áron vásárolnák vissza a kötvényeket, akkor a cég megmenekülhetne. Erre van esély, de szerintük számos kötvénytulajdonos ragaszkodni fog a teljes kifizetéshez. Így a bizonytalanság (hígulás, likviditás újbóli szűkülése, stb.) továbbra is fennáll.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.