A pozitívvá váló hangulatot jól jellemzi, hogy hiába jött rossz adat a kínai feldolgozó iparról, amely a kínai gazdaság további lassulását vetíti előre, az ázsiai részvények jelentős emelkedést produkáltak a hét első napján. Persze nem szabad elfelejteni, hogy az elmúlt hét elég gyengére sikeredett a Távol-Keleten. Így nem meglepő, hogy a piac most abban hisz, hogy a...
- 100 dollár alatt a WTI, gyenge az arany
- Nagyot pattant a forint árfolyama
- Dübörög a piac Ázsiában
- A zágrábi bíróság elutasította Hernádi fellebbezési kérelmét
- Horvátország emeli a bányajáradékot
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
- Ma 13.30-kor a Chicagói Fed index februári értékét publikálják, amitől 0,1 pontot várnak. 14.45-kor pedig az előzetes március havi PMI index értékét ismerhetjük meg, melyre 56,5 pont a várakozás.
- A The Wall Street Journal értesülései szerint a BlackBerry elveszítheti legismertebb ügyfelét, a Fehér Házat is, ahol állítólag már tesztelik más gyártók készülékeit is. Ezzel párhuzamosan a BlackBerry bejelentette, hogy értékesíti kanadai ingatlanjainak nagy részét.
- Korrigálni kényszerült a Fed a néhány napja megjelent banki stresszteszt eredményét. A változtatás a vizsgált bankok körülbelül felét érinti, és jellemzően kismértékű pozitív változtatások történtek, aminek eredményeként a bankok a korábban becsült 77 milliárd dollárnál nagyobb osztalékot fizethetnek. A módosítás ugyanakkor negatívan érinti a Bank of Amerikát, ahol a Tier 1 rátát 6%-ról 5,9%-ra hozták le.
- James Bullard indokolatlannak nevezte a piacok viselkedését Janet Yellen szerdai beszédét követően, ugyanis annak szerinte nem kellett volna meglepetést jelentenie a piaci szereplők számára.
- Ukrajna pénteken aláírta a társulási megállapodást az Európai Unióval. A mostani megállapodás politikai vonatkozású, de az elnökválasztást követően aláírnák a szabadkereskedelmi egyezményt is.
- Dimitrij Medvegyev az orosz nemzetbiztonság ülésén javasolta, hogy mondják fel a harkivi megállapodást, ami kedvezményes gázárat biztosít Ukrajna számára.
- Az Európai Unió kibővítette a vízumtilalommal és vagyonbefagyasztással sújtott orosz magánszemélyek listáját.
- Az arany 1.325 dolláron állt. A Fed múlt heti döntése, mely szerint korábban történhet a kamatok emelése, negatívan hatott az árra. A nagy házak közül a Goldman Sachs és a Societe Generale továbbra is gyengébb aranyárra számít.
- Kétnapnyi dollárerősödést követően megállt az eső trend az EUR/USD árfolyamában, ami jelenleg 1,38-as árfolyam közelében áll. Az árfolyam a 20 napos mozgóátlag 1,3819 és a 30 napos mozgóátlag 1,3779-es értéke között helyezkedik el, és ma várhatóan a mozgóátlagok által határolt tartományon belül fog alakulni.
- 8 hónapos mélypontra esett a kínai előzetes március havi HSBC PMI index 48,1 pontos értékével, ami elmarad a várt 48,7 ponttól és a múlt havi 48,5 ponttól is. A gyenge adat azonban emelkedést váltott ki a részvénypiacokon, ugyanis ráerősített azokra a spekulációkra, hogy a kínai kormány gazdaságösztönző programot indítson.
- A kínai bankok jellemzően több mint 1%-ot emelkedtek, amiben nagy szerepe van annak, hogy péntek késő délután az értékpapír felügyelet további információkat tett közzé a régóta várt elsőbbségi részvénykibocsátás lehetőségével kapcsolatban.
- Az ICBC bejelentette, hogy felhagy a trösztök által kibocsátott pénzügyi termékek értékesítésével. A trösztök jelentős szerepet játszanak a kínai árnyék bankrendszerben, amivel szemben jelentős aggodalommal vannak a befektetők.
- A hírek szerint Horvátország 10%-ra emeli a bányajáradékot minden mezőre (nemcsak azokra, amelyek 2009 után kezdtek termelni). A MOL eddig 5%-ot fizetett azok után a mezők után, amelyek 2009 előtt kerültek termelésbe, a kitermelési adó most ezek esetében is 10%-ra emelkedik. A kormány eredetileg 2015-től egységesítette volna a bányajáradék mértékét, de most előrébb hozta a dátumot. A lépés 250 millió kunával nagyobb terhet jelent a csoportnak az idei évben, éves szinten pedig 400 milliós mínuszt jelent. Ez a MOL csoport EBITDA-jának 3%-a.
- Rétvári Bence, az igazságügyi minisztérium államtitkára egy interjúban elmondta, hogy az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések kérdésének szabályozására a választások után kerülhet sor. Hangsúlyozta, hogy fontos, hogy az adósok belépjenek az árfolyamgát rendszerébe. Rétvári hozzátette azt is, hogy be kellene vezetni a családi csődvédelem intézményét is a 2-3 millió forintot meg nem haladó hitelek esetében. A hírnek nincs hatása sem az OTP-re, sem az FHB-ra.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.