Az elmúlt két hónap a fő globális energiapiaci fejlemény a földgázárak zuhanása volt. Annak ellenére, hogy az elemzések többsége szerint a földgáz évtizede jöhet, a gázárak 10 éves mélypontra estek Európában és Ázsiában, de az USA gázárai is mindenkori mélypontjuk közelében vannak. Az árcsökkenés nemcsak a közeli határidős jegyzések, hanem az éves határidős árak esetében is bekövetkezett. Ez vajon a várt recessziónak vagy a kereslet/kínálat felborulásának köszönhető? Valószínű mindkét tényező a pakliban van, de a globális túlkínálat lehet a fő meghatározó ok.
Nézzük meg a legnagyobb globális gázpiacok áralakulását.
1) Európa: A TTF azonnali árak 10 éves mélypontra, 10 euró/MWh alá estek.
A holland TTF 1-napos (kék) és 1-éves (sárga) határidős árai EUR/MWh-ban az elmúlt 12 hónapban
Forrás: Bloomberg
2) USA: A Henry Hub közeli határidőre 2,2 USD/MMBTu szintre esett, ami alig van felette az 1,8 USD/MMBTu értéknek, ami 2008 óta a legalacsonyabb érték.
A Henry Hub földgáz jegyzések a közeli (kék) és a 12 havi (sárga) határidőkre USD/MMBTu-ban az elmúlt 12 hónapban
Forrás: Bloomberg
3) Ázsia: a szingapúri LNG árak 4,2 USD/MMBtu szinre estek, ami a jegyzések 2014-es indulása óta a legmélyebb érték, csak 2016 márciusában volt egyszer hasonló mélységben a piac.
A szingapúri LNG jegyzésárak azonnali leszállításra USD/MMBTu-ban az elmúlt 12 hónapban
Forrás: Bloomberg
A gázárak esése elsősorban a gyengébb szezonális kereslet miatt alakult ki. Ehhez hozzájárul a kedvező május-júniusi időjárás, mivel nem volt se túl hideg (fűtési jellegű kereslet), se túl meleg (a légkondiciónálók nagyobb használata miatt nő az áramfogyasztás és a gázkereslet). Másrészt a globális kínálat masszívan nő, igaz erre alapvetően számított a piac. A hosszabb lejáratú határidős árak esetében pedig megjelent a recessziós félelem is a túlkínálat mellett. A piac szerint tartós maradhat az áresés.
Ami érdekes, hogy az árak már lassan elérik az a szintet, ahol a kínálati oldal is reagálni kezd. Az USA-ban a legolcsóbb Marcellus palamezőn 2 dolláron van az a szint, ami alatt már nem éri meg termelni (cash breakeven). A kizárólag gázt termelő fúróberendezések száma is masszívan csökken az USA-ban. Mindössze 173 üzemel jelenleg szemben a 200-zal, ami az év elején volt. Persze ezzel együtt a társult gáz termelése nő, részben azért, mert a Permian mezőn egyre több az ilyen termelés: jelenleg 1 hordó kőolaj mellett 2 hordóegyenértékes gáz jön a felszínre. Nem véletlen, hogy a gázcégek egyre panaszosabbak. A legutóbb az EQT, az egyik legnagyobb gáztermelő jelezte, hogy a „korlátlan repesztés” egyre katasztrófálisabb az iparágra nézve és a mostani árak már mindenkinek veszteséget okoznak.
Európában és Ázsiábab is hasonló a helyzet. Oroszország védi piaci pozícióját és piaci részesedését és mivel olcsóbban termel, mint az amerikai cseppfolyós gáz, a Gazprom rendre alávág az áraknak. Az amerikai LNG pedig jön a kontinensre, ami további árnyomást jelent, igaz ez már nem üzlet igazából a mostani európai árak mellett. Ázsiában is 5 dollár/MMBtu alá estek a cseppfolyós földgáz árak, ráadásul 2023-ra sem magasabbak a határidős jegyzések, mint 6 dollár/MMBtu. Ez a kép azt sugallja, hogy hosszabb távra kell berendezkednünk alacsony gázárakra.
Ezek a hírek nagyon rosszak a gáztermelő amerikai vállalatoknak, mint Chesapeake Energy (CHK US), Antero (AR US) vagy a Cabot Energy (COG US), főleg ha az alacsony árszint valóban tartósnak bizonyul.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának