Itt jelentkezhet be korábban regisztrált Erste Market hozzáférésével.
Amennyiben korábban csak hírleveleinket kapta, és nem regisztrált, akkor hozzáférését ezen az oldalon tudja aktiválni.

PIACI HÍREK

Ismét nyereséges az FHB

ERSTE REGGELI
ERSTE REGGELI2014. március 14.   09:38

A legerősebb piac is megkapta végül a magáét. Tegnap az amerikai piacok is jelentősebbet estek a Kína körüli aggodalmak és az orosz-ukrán feszültség hatására. A tegnapi akcióval az S&P500 index beesett a 20 napos mozgóátlag alá, és az MACD indikátor is eladási jelzést adott. Ez igaz a Dow Jones ipari átlagindexre és a Nasdaq-ra is, ez pedig kihat az egész piacra. Így...

A legerősebb piac is megkapta végül a magáét. Tegnap az amerikai piacok is jelentősebbet estek a Kína körüli aggodalmak és az orosz-ukrán feszültség hatására. A tegnapi akcióval az S&P500 index beesett a 20 napos mozgóátlag alá, és az MACD indikátor is eladási jelzést adott. Ez igaz a Dow Jones ipari átlagindexre és a Nasdaq-ra is, ez pedig kihat az egész piacra. Így nem meglepő, hogy az ázsiai piacok gyengén szerepeltek. Persze az érdekes az, hogy a japán piac esett nagyot, ahol tavaly nagy volt az emelkedés. A többi piac csak visszafogottabban reagált.

Az igazi félelem Kína miatt gyakorlatilag hétfőn kezdődött a részvénypiacokon, a gyenge export-import adatoknak köszönhetően, félve a kínai lassulástól. Egy hét távlatában érdemes megtekinteni, hogy az egyes részvénypiacok hogyan reagáltak rá. A Shanghai index 2,6 százalékkal értékelődött le, miközben az S&P500 index 1,7 százalékot esett. Pedig az amerikai gazdaság direkt kitettsége Kína felé az exporton keresztül az USA GDP-jének csak 0,7 százalékára rúg! A DAX mind a kettőnél nagyobbat esett 3,5 százalékos leértékelődésével, amelyben jelentős szerepet játszik az orosz-ukrán konfliktus is. A BUX pedig 5,8 százalékkal értékelődött le, pedig a Richter már sokkal többet (közel dupláját) zuhant, mint azt az orosz és ukrán kitettség indokolná. Az OTP esetében ugyan nagy a teljes kitettség, de szerintünk ott is már a potenciális veszteség többszörösét este a részvény. Ráadásul a MOL is esik, pedig alig érintett, hiszen már korábban kiszállt az orosz eszközeinek nagy részéből (már csak néhány ezer hordós kitermelése van Oroszországban). A Magyar Telekom is esik, pedig annak gyakorlatilag semmi köze az oroszokhoz. Mi következik ebből? Az, hogy a relatíve „drága” magyar piac az, amelyet elsősorban elhagynak a befektetők. Másrészt a jelenlegi piaci folyamatot inkább a félelem mozgatja, amely profitrealizálásban nyilvánul meg.
Piaci áttekintés
- Nagyot zuhantak tegnap a tengerentúli börzék
- A WTI továbbra is nyomás alatt, erős az arany
- Verbális intervenciók a magyar jegybanktól
- Zuhannak az ázsiai részvénypiacok is
- A Gulf Keystone számai alacsonyabb készleteket jeleznek
- Nő a pakisztáni TAL kitermelése
- Ismét nyereséges az FHB
- Megbírságolták a magyar bankokat
- Esés jöhet ma a Budapesti Értéktőzsdén
Nemzetközi hírek
USA
- A tegnap megjelent kedvező makrogazdasági adatok ellenére a nyitás után mélyrepülésbe kezdtek a tengerentúli börzék, és nagyot estek a kereskedés végére (Dow -1,41%, Nasdaq -1,46%, S&P500
- 1,19%).
- A kiskereskedelmi forgalom három hónap után először nőtt a tengerentúlon. A várt 0,2% helyett 0,3%-kal bővültek februárban az eladások.
- A heti friss munkanélküli segélykérelmek száma 3 havi mélypontra esett, 9 ezres csökkenés után 315 ezren regisztráltak a Munkaügyi Minisztérium szerint. A piaci várakozás 330 ezer volt.
Európa
- A nyugat-európai börzéken is meglehetősen rossz hangulat uralkodott tegnap (FTSE100 -1,01%, DAX -1,86%, CAC40 -1,28%).
- A tegnapi orosz-amerikai külügyminiszteri telefonbeszélgetésről kiadott közleményben az szerepel, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter figyelmeztette az oroszokat, hogy komoly szankciók léphetnek életbe, ha nem törlik a Krím-félszigeti népszavazást.
- A krími hatóságok befagyasztották a betéteket, és 300 hrivnyában (kb. 6300 forint) korlátoznák a pénzfelvételt.
Olaj, arany
- A WTI 98,2 dollár volt ma reggel. A rossz kínai gazdasági adatok továbbra is nyomás alatt tartották a nyersanyag árát. A készletekről szóló információk is bővülést mutattak, amit a piac negatív jelnek vél.
- Az arany 1.370 dolláron állt. A geopolitikai feszültségek, elsősorban az ukrajnai helyzet segítette az arany emelkedését.
Devizák
- Balog Ádám mellett Pleschinger Gyula is arra utaló kijelentéseket tett, hogy a kamatvágási ciklus végéhez érhettünk. Mindkét jegybankár hangsúlyozta, hogy a belső folyamatok akár további kamatvágást is lehetővé tennének, de a külső környezet változásának hatására a jegybank átértékeli a helyzetet. A kijelentésekre a forintnak erősödéssel kellett volna reagálnia, ez azonban csak a kora délutáni órákban valósult meg, a nap későbbi részében a tovább romló nemzetközi környezetben a forint gyengült az euróval szemben. Ma reggel a forint árfolyama a tegnapi nyitóérték közelében 314- es árfolyam mellett várta a mai kereskedést.
- Erősödéssel reagált a dollár a befektetői aggodalmak növekedésére. A tegnap reggeli órákban még jelentős dollárgyengülés volt látható, azonban délutánra előtérbe került a dollár menedékdeviza szerepe, aminek hatására erőteljes dollárerősödés következett be, így a grafikonon hosszú kanócot hagyott az EUR/USD. Ma reggel tovább folytatódik a dollár erősödése, és bár tegnap reggel már az 1,4-es értéket közelítette az árfolyam, most ismét 1,386 közelében járunk.
Távol-Kelet
- A Nikkei 3,3%-ot, a Hang Seng és a Shanghai index egyaránt 1,2%-ot zuhant a hét utolsó kereskedési napján.
- A globális félelmek növekedésére a jen erősödéssel reagált, aminek hatását különösen az exportra termelő vállalatok, tipikusan az autógyártók árfolyamai érezték meg.
- A tegnapi gyenge kínai makroadatok hatására több elemző is csökkentette az idei évre vonatkozó GDP növekedési prognózisát. A BoAML például 8,0%-ról 7,3%-ra vágta azt. Így a tegnapi gyenge adat még ma is borzolta a befektetők idegeit.
- A végleges januári japán ipari termelés 10,3%-kal növekedett év/év alapon, ami kissé elmarad az előzetes adattól, ami 10,6%-os növekedést mutatott.
Határidős piacok
- Az amerikai határidős indexek minimális pluszban, míg az európai határidős piacok egytől egyig a negatív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- A MOL kurdisztáni partnere, a Gulf Keystone tegnap közzétett készletadatai kisebb készletről adtak számot, mint azt a piac várta, és amit korábban becsült a cég. A Shaikan találat petróleum készlete (oil in place) a korábban becsült 13,7 milliárd hordó helyett csak 9,4 milliárd hordó lett. A cég közzétette a Bijeel találat számait is: a becslésük szerint 371 millió hordó készlet lehet itt, szemben a MOL 2010-es becslésével, ami mintegy 2,4 milliárd hordó volt. A MOL közleményben tudatta, hogy szerintük a Gulf Keystone nagyon konzervatív volt a becsléseiben, és az Akri-Bijeel mezőn, ahol a MOL az operátor, ennél nagyobb készlet lehet.
- A MOL pakisztáni TAL blokkjának termelése mintegy 20%-kal, napi 15,8 ezer hordó egyenértékessel nőhet az új 225 millió dolláros beruházásnak köszönhetően. A MOL-nak 8,24%-a van a TAL blokkban, ahol a társaság az operátor. A hír kedvező, de nem hat jelentősen a MOL árfolyamára.
- Tegnap piaczárás után tette közzé IV. negyedéves eredményét az FHB. A bank az utolsó negyedévben már ismét nyereséget tudott felmutatni, ami a következőknek köszönhető:
- A nettó kamatmarzs tovább nőtt (negyedéves összehasonlításban 19 bázisponttal 2,72%-ra), így nőtt a nettó kamatbevétel is még annak ellenére is, hogy a hitelelemek a háztartási és a vállalati szektorban is csökkentek.
- A nem teljesítő hitelállomány 3,5%-kal csökkent, hiszen a nem teljesítő lakossági jelzáloghitelek egy részét átvette a Nemzeti Eszközkezelő. A nem teljesítő hitelek aránya ugyanakkor 20,4%-ra nőtt, míg a fedezettség 52%-ra csökkent.
- Az üzemi költségeket a tavaly végrehajtott két felvásárlás (Diófa Alapkezelő, Díjbeszedő Holding) ellenére is sikerült nagyjából szinten tartani (-1,6%). Alapvetően a vártnál jobb lett az FHB eredménye, ugyanakkor a részvényár szempontjából most nem az eredmény, hanem a Takarékbankban nemrég megszerzett 13,7%-os közvetlen részesedés a meghatározó. A papír tegnap nagyot esett, miután a spekulánsok az elmúlt időszak nagy emelkedése után profitot realizáltak.
- A Moody’s módszertani változások eredményeként felminősítette az OTP és az FHB jelzálogleveleit is. Az FHB esetében “Ba3”-ról “Ba2”-re módosult, míg az OTP-nél “Baa2” lett az új besorolás. Mivel a felminősítéseket a módszertan változása okozta, így azt nem tartjuk igazán szignifikánsnak.
- A jegybank 35 magyar bankot (majdnem az összeset) megbüntetett a 2012 év eleje és 2013 év vége közötti díjemelések és új díjelemek bevezetése miatt. A bírság teljes összege 1,2 milliárd forint. Az OTP-t 60 millió forintra bírságolták, ami részvényenként 0,2 forint, míg az FHB-t 95 millióra bírságolták (1,4 forint részvényenként). A bankoknak a jogtalannak minősített díjtöbbletet vissza kell fizetnie. Így a becsült negatív hatás 100-300 millió forint lehet az FHB-nál (részvényenként 1-5 forint), míg az OTP-nél 1,3 milliárd forint (részvényenként 4-10 forint) Ezek a becsült értékek mindkét esetben a napi volatilitás tartományon belül van.

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.

Érdeklődik a részletek iránt? Kérjen visszahívást és szakértőnkkel egyeztethet a termékkel kapcsolatban.
PIACI HÍREK

Erős lett a MOL első negyedéve, főleg a feldolgozás-kereskedelem üzletágnak köszönhetően

Az Erste szektorelemzője ma reggel tette közzé a MOL első negyedéves...

AGRÁR SAROK

Szóljatok a szójásoknak!

Az elmúlt napokban nem csak nálunk eredtek meg az ég csatornái, hanem az USA szójatermő területein, Brazíliában, Argentínában és Ukrajnában is. Ez...

2025. május 5.

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben