Erste kommentár Ma a német munkanélküliségtől kezdve az infláción át számos GDP adatig sok makrogazdasági adattal és vállalati eredménnyel lehetünk gazdagabbak. Mind közül kiemelkedik a kínai...
Ma a német munkanélküliségtől kezdve az infláción át számos GDP adatig sok makrogazdasági adattal és vállalati eredménnyel lehetünk gazdagabbak. Mind közül kiemelkedik a kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index gyengélkedése. Az adat ugyanis márciusban tért vissza a kritikus, expanziót jelentő 50 pont fölé (50,5) s azt gondolták, hogy itt fog stagnálni. Ezzel szemben áprilisban újra csökkent, s csak hajszálnyival maradt az 50 pont fölött (50,1). Az adatok szerint az export jól bővült, de az új rendelésállomány nem túl erős. Ez pedig azért nem jó jel, mert azt gondoljuk, hogy a német ipari termelés elmúlt időszakban látható gyengélkedése alapvetően a kínai kereslet gyengeségének tudható be. Vagyis a fellendülés fordulat szempontjából fontos szerepet játszik a kínai gazdaság alakulása.
Így talán nem is meglepő, hogy a piacok mai teljesítménye gyengébb. Mind a DAX, mind a BUX index esetében oldalazásra számítunk a mai napon.
Tegnap megint kisebb csúcsokkal zárták a kereskedést a vezető amerikai részvényindexek. Az S&P500 0,1%-kal, a Nasdaq 0,2%-kal emelkedett, a Dow stagnált.
Elmaradtak a várttól a Google hirdetési bevételei az idei első negyedévben, így az anyavállalat Alphabet árbevétele csupán 36,3 milliárd dollár lett a várt 37,3 milliárd dollárral szemben. Az egy részvényre jutó eredmény azonban jobb lett vártnál: 11,9 dollár lett a várt 10,6 dollárral szemben. A hirdetési bevételek 15,3%-kal nőttek év/év alapon 29,5 milliárd dollárra szemben az előző két negyedév 20%-os növekedési ütemével és a 30 milliárd dolláros konszenzussal. Érdekesség, hogy a Facebook esetében a hirdetési bevételek 26%-kal nőttek az első negyedévben. A fizetett kattintások száma 39%-kal nőtt év/év alapon szemben az előző két negyedév 60% feletti növekedési ütemével, míg a fizetett kattintások ára tovább esett 19%-kal. A vállalat pénzügyi igazgatója szerint emögött főként a Youtube hirdetési bevételeinek lassabb növekedése áll, ami annak köszönhető, hogy még 2018 elején változtatásokat hajtott végre a platformon a cég. A hirdetési bevételek mellett 5,5 milliárd dolláros árbevételt generált a többi üzletág, köztük a felhőalapú szolgáltatások, ez 25%-os növekedés év/év alapon. Ez visszaesés az előző negyedéves 38%-hoz, és az azt megelőző 29%-hoz képest. A vártnál gyengébb növekedés hatására többen lerontották várakozásaikat a részvényre, többek között a Morgan Stanley 1.400 dollárról 1.325 dollárra. Miután tegnap még a jelentés előtt új történelmi csúcsra húzták a részvényeket, így különösen nagy hidegzuhanyként érkeztek a várttól elmaradó számok. Az árfolyam 7%-kal esett piaczárás után.
Relatíve jó számokat közölt a Spotify az első negyedévre, 217 millió havi aktív felhasználója volt a negyedév végén a 207 milliós várakozással szemben. Ehhez a vártnak megfelelő 1,5 milliárd dolláros árbevétel párosult. Az előfizetős felhasználók száma 100 millió fölé emelkedett az első negyedévben, ami a cég által megcélzott 97-100 milliós sáv teteje. A teljes 2019-es évre 6,35-6,8 milliárd dollár közötti árbevételt vár a cég, amelynek közepe nagyjából megegyezik a konszenzussal.
A visszaeső kínai PMI rányomta bélyegét a mai ázsiai kereskedésre. A Hang Seng 0,6%-ot csökkent, míg a Shanghai index oldalazott. A japán részvénypiac továbbra is zárva tartott.
31 évnyi uralkodást követően lemondott a japán császár. A 85 éves császár döntését egészségi állapotával indokolta, helyét az 59 éves fia veszi át. Lemondását már jóval korábban bejelentette, melyhez a jogi kereteket is meg kellett teremteni, hiszen a modernkori japán történelem első császári lemondását láthattuk.
Áprilisban ismét visszaestek a kínai beszerzési menedzser indexek. A feldolgozóipari index 50,5 pontról 50,1 pontra csökkent, így nem valósult meg a várt stagnálás, másrészt ismét a vízválasztó 50 pontos érték közelébe esett az index. A szolgáltatóiparban is visszaesés volt tapasztalható, a beszerzési menedzser index 54,8 pontról 54,3 pontra csökkent.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.