Tovább lejt a német ipar Nagyobb emelkedéssel zárták a tegnapi napot a vezető európai részvényindexek. A DAX és a CAC 40 1,7%-kal, az FTSE 2%-kal került feljebb. Továbbra sem körvonalazódik fordulat a német...
Nagyobb emelkedéssel zárták a tegnapi napot a vezető európai részvényindexek. A DAX és a CAC 40 1,7%-kal, az FTSE 2%-kal került feljebb.
Továbbra sem körvonalazódik fordulat a német ipar gyengélkedésében, ugyanis decemberben havi alapon 1,6%-kal esett az ipari rendelésállomány a várt stagnálással szemben. Ezzel összességében 7%-os visszaesés volt megfigyelhető év/év alapon. A tény, hogy az euróövezeti megrendelések 3,2%-kal nőttek havi alapon, míg az azon kívüliek 5,5%-kal estek vissza, arra enged következtetni, hogy továbbra is a gyenge kínai kereslet a visszaesés egyik fő oka.
Év/év alapon 22%-kal esett a Daimler üzemi eredménye a tavalyi negyedik negyedévben, ezzel összesen 2,67 milliárd eurót tett ki, alulmúlván a 2,92 milliárd eurós konszenzust. A Mercedes gépkocsik esetében 7,3%-ra esett a profitmarzs a negyedévben az egy évvel ezelőtti 9,5%-ról, amivel kapcsolatban a menedzsment erős elégedetlenségét fejezte ki. Céljuk, hogy 2021-re ismét az általuk hosszú távon kívánatosnak tartott 8-10%-os sávba emelkedjen a mutató. A 2019-es évre enyhe emelkedést várnak az árbevételben és az üzemi eredményben is, ami kissé konzervatív előrejelzésnek mondható az elemzők eddigi várakozásihoz képest. A vállalat szerint a 2018-as nehézségek, mint a dízel értékesítések visszaesése, az USA-Kína közti kereskedelmi adok-kapok vagy a kínai autópiac gyengélkedése továbbra is fennmaradhatnak, így egy újabb nehéz évre számítanak. Emiatt a menedzsment 3,25 eurós részvényenkénti osztalék kifizetését javasolta a 2018-as eredményre, ami 11%-os visszaesést jelent év/év alapon és az első vágás 2010 óta. Az árfolyam 2%-os esést mutatott piacnyitás után a gyenge jelentésre és a visszafogott előrejelzésre.
A vártnál nagyobb céltartalékolás és operatív költségek érdemben lerontották a Raiffeisen negyedik negyedéves eredményét az előzetesen publikált számok szerint. A nettó profit 98 millió euró lett, ami 50%-os visszaesés év/év alapon és ugyanennyivel marad el a konszenzustól is. A gyenge eredmény mellett ráadásul csupán 0,93 dolláros részvényenkénti osztalékot javasol a 2018-as eredményre a bankcsoport, ami jóval alulmúlja a konszenzus 1,26 eurós előrejelzését. A teljeskörű jelentést március 13-án publikálja a bank, egész éves kilátásairól, illetve egyéb részletekről is akkor számol majd be. Ekkor kiderülhet, hogy a negyedik negyedév gyengesége mennyiben tudható be inkább egyszeri tényezőknek. A nettó kamatbevétel 3%-os, illetve a díj- és jutalékbevételek 5%-os emelkedése arról árulkodik, hogy inkább ez lehet a helyzet. A hírekre 2%-kal esik a részvény piacnyitás után.
A várt 10,3 milliárd eurónál kissé gyengébb, 10,2 milliárd eurós (-3,5% év/év) bevételt generált a BNP Paribas a negyedik negyedévben, amin a vártnak megfelelő 1,44 milliárd eurós profitot ért el. A negyedik negyedéves megnövekedett volatilitás nagymértékben lerontotta a pénzintézet kereskedési részlegének eredményét, ahol 40%-os visszaesés volt tapasztalható év/év alapon. Ezen belül a részvényüzletág 70%-os visszaesést mutatott. Ez pedig a piac által féltnél is sokkal gyengébb eredményeket jelentett. 2020-as sajáttőke-arányos nyereségét a korábbi 10%-os céljáról 9,5%-ra vágja vissza a bank. Emellett 2016 és 2020 közötti éves átlagos 2,5%-os bevétel-növekedési várakozását 1,5%-ra vágta vissza a cég. A hírekre 1%-kal esnek a részvények piacnyitás után.
Az OMV 1.053 milliárd euró tisztított, CCS-alapú működési eredményt ért el az utolsó negyedévben, felette a 959 milliós piaci várakozásnak. A társaság jobb eredményt ért el a várakozásoknál minden szinten: a kutatás-termelést segítette a napi 447 ezer hordós termelés, a feldolgozás-kereskedelmet pedig az 5,2 dollár/hordós finomítói marzs. Jelentős, 407 millió euró egyszeri eredményt könyvelt el a cég, ami főleg nem elszámolt fedezeti ügyletekhez és eszköz átértékelésekhez kapcsolódott. Ennek hatására a nettó eredmény 608 millió euró lett, messze felette a piac által várt 447 millió eurónak. A jövőre vonatkozóan az OMV megerősítette várakozásait: napi 500 ezer hordó termelést várnak 2020-ra és 600 ezer hordót 2025-re. A cég 4 milliárd euró működési eredményre vár 2020-ra.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.