A globális olajpiac megingott – a recesszió egyre beláthatóbb közelségben
A WTI elmúlt féléves áralakulása
Forrás: Bloomberg
Az olaj évek óta tartó emelkedésének fő oka, hogy a globális gazdaság a 2009-es pénzügyi válság óta stabil növekedési ütemet ért el, ami azonban most megtörni látszik, főleg Kína várhatóan drasztikus lassulása miatt. A világgazdaság stabilan 3,5% körüli növekedése biztosította a stabil olajfogyasztás növekedést, ami főleg 2014 óta masszívan évi 1,5 millió hordó/nap körül alakult. A következő két ábra jól foglalja ezt össze.
A Shanghai Composite index idén a 3560 pontos január végi csúcsához képest közel 27%-ot esett, ami egyértelműen a medvepiacot mutatja. Kína az egyik fő forrása volt az olajfogyasztás növekedésének. Az ország 2003-ig olajexportör volt, mivel a napi 3,5 millió hordós termelése meghaladta igényeit. Azóta a gazdasági növekedésnek köszönhetően a kínai fogyasztás közel megnégyszereződött és az IEA becslése szerint idén napi 13,2 millió hordót tesz ki, ami a teljes globális fogyasztás 13%-a. Kína helyzete tehát meghatározó, akár csak a teljes, fejlődő piaci spektrumnak, mely mára a fogyasztás nagyobb részét adja (51,6 millió hordó/nap a nem-OECD fogyasztás 2018-ban szemben az OECD 47,7 millió hordó/napjával).
Shanghai Composite idei áralakulása (jüan)
Forrás: Bloomberg
Kínával különösen az a gond, hogy teljesen megbízhatatlan statisztikai rendszere és átláthatatlan folyamatai miatt nem lehet meghatározni, hogy a gazdaság helyzete éppen milyen. Annyi biztosan látszik, hogy túlhitelezett gazdasága egy időzített bomba, amit az amerikai szankciók átlendíthetnek egy önmagát erősítő lefelé tartó spirálba. Az nehezen képzelhető ugyanis el, hogy egy kapitalista alapokon nyugvó gazdaság képes két évtizede ciklus nélkül nőni. Ilyen csak a mesékben létezik, a rendszer alapja ugyanis a ciklikusság, csak eddig a kínai rendszer képes volt ezeket lejtmeneteket ellensúlyozni. Egy erősebb megrázkódtatás azonban helyreállíthatja a rendet.
A recessziótól való félelem olyan erős, hogy az egyébként az iráni szankciók miatti hiánnyal küszködő globális olajpiacot is lejjebb taszította. Ehhez persze hozzájárul a blőd és a világ számára elfogadhatatlan szaúdi titkosszolgálati akció, melynek során megöltek egy újságírót az ország isztambuli nagykövetségén. Ez Szaúd-Arábia erejét gyengíti, mivel az USA-nak bőven van ürügye akár szankciókkal sújtani az arab országot. Így várhatóan Szaúd-Arábia nem fog keménykedni, hanem teljesíteni fogja az USA kérését és annyi olajat fog termelni, ami kifér a csövön. Ha tényleg van nekik annyi termelési tartalékuk (12,5 millió hordó/nap), amit mondanak. Amivel kapcsolatban nagy a szkepticizmus. A Khashoggi gyilkosság utáni kommunikációs zűrzavar mutatja, hogy mennyire ügyetlenek ebben a szaúdiak, tovább erősítve a róluk szóló, nem éppen derűlátó képet.
Hasonló tartalmak
Mekkora növekedést áraz a Tesla részvénye?
Gyakran kérdezik tőlünk, hogy vajon mekkora növekedés van beárazva a Tesla részvényeibe, és ez vajon mennyire reális. Egy kis diszkontált cash flow modell alapján a pénteki záróár (880 USD/ részvény) körülbelül azt mutatja, hogy a Tesla 20 éven át legalább évi 21,7%-kal kell, hogy növelje árbevételét, hogy ez az árazás reális legyen. Ekkora növekedés mellett a Tesla értékesítése 2040-re a...
Az olajipari részvények a 2021-es év sztárjai lehetnek
A legismertebb hazai befektetési guru, Zsiday Viktor az olajipari részvényeket említette meg, mint a 2021-es év lehetséges sztárbefektetéseit. A helyzetet hasonlóan látom, minden adott ahhoz, hogy az elmúlt két évben teljesen leírt szektor főnixmadárként újra szárnyaljon. 3 érdekes részvényt emelnénk ki ebben az elemzésben, melyek profitálhatnak ebből a trendből.
Változik a stratégia a világ olajiparában – lehetőségek és kihívások
Az integrált olajipari cégek jelentős mértékben változtatták stratégiájukat a klímaváltozás okozta negatív megítélés és a jövőbeli csökkenő fosszilis energiaigény miatt. Az európai cégek, mint a BP, a Royal Dutch Shell vagy az ENI a növelik beruházásaikat a megújuló energia irányába. Ezzel szemben az amerikai vetélytársak, mint az ExxonMobil vagy a Chevron továbbra is az olaj-és...
Az olajrészvények még nem a Covid utáni időszakot árazzák
A globális olaj-és gázipari részvények piacán október vége óta elindult a Mikulás ralli. Az eddig nagyon rosszul szereplő integrált olaj-és gázipar ugyanis az egy hónappal ezelőtti mélypont elérése óta szárnyal. Aki Shellt, ENI-t, OMV-t vagy akár MOL-t vett akkortájt, pár hét alatt masszív hozamot ért el. Talán csak a Biden győzelmének örülő elektromos autó részvények szárnyalása hasonló ehhez...