Még egy kis geopolitikai feszültség az iráni mellé. Kína és Japán között tört ki a mosolyszünet néhány lakatlan sziget miatt. Persze most már van értelme az évszázados vitának, hiszen állítólag jelentős olajkészletek vannak a föld alatt. Egyelőre csak néhány gyár (Panasonic, Canon) szüntette be gyártást Kínában, de ha a vita továbbgyűrűzik, annak komoly hatása lehet...
- Nagyot zuhant tegnap az olaj
- Korrekció a devizapiacon
- Feszült a helyzet a Távol-Keleten
- Érvénytelen a frekvenciatender
- További esésre számítunk ma
- A szektorok többsége pirosba fordult, a vesztesek közül az alapanyagokat (-1,5) és a pénzügyet (-1,1%) lehet kiemelni.
- Az Apple új telefonja, az iPhone 5 eladási rekordokat döntött, mert 24 óra alatt 2 milliónál is több készüléket rendeltek a cégtől. A cég árfolyama több mint 1%-kal hízott tovább.
- Sok makroadat nem borzolta tegnap a befektetők kedélyét, egyedül a New York-i Fed index látott napvilágot. A mutató azonban sokkal rosszabb lett a várakozásoknál, -5,85 pontról -10,4 pontra csökkent, miközben a konszenzus -3 volt.
- Az eurózónából ma a ZEW index értékeit fogjuk meglátni 11 órakor, délután pedig NAHB házárindex érkezik az USA-ból.
- A spekulatív vételi pozíciók fél éves csúcsra emelkedtek a tegnapi esés előtt, ilyen magasságokban már várható volt a korrekció elindulása. Az emelkedő trend azonban nem sérült.
- Korrekció indult az arany árfolyamában is, az 1.780 dolláros lokális maximumról indult az esés, és zárásra 1.761 dollárig zuhant az árfolyam. A reggeli kereskedésben folytatódik a korrekció.
- Korrekció volt tapasztalható a forint esetében is. Az EUR/HUF árfolyam 281,13-ról 283,22-re változott. A forint árfolyamának szempontjából kiemelten fontos lesz figyelni az IMF tárgyalásokkal kapcsolatos híreket, ugyanis a magyar kormány a hét második felében fogja megküldeni válaszlevelét a nemzetközi szervezetnek.
- A kialakult politikai helyzetben több Kínában található japán gyárban is leállt a termelés, például a Canon és a Panasonic gyárában is.
- Az egyik vezető kínai döntéshozó Japán ellenes szankciókat helyezett kilátásba, ami érinthetné a Japánba irányuló exportot, beleértve az alapanyagok kereskedelmét is és a pénzügyi szektor szolgáltatásait is. A kereskedelmi korlátozások mindkét ország számára hátrányosak lennének, de elsősorban Japánt érintené érzékenyen.
- Az ázsiai piacok csökkenést mutattak ma reggel. A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,11%-ot, míg a Shanghai index 0,51%-ot veszített az értékéből.
- Indiában év/év alapon 10,03%-os inflációt mértek augusztusban, a júliusi 9,86%-kal szemben.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.