Az USA kőolajtermelése csökkent májusban – vajon mi áll ennek a hátterében?
Az EIA kétszer jelenteti meg, hogy mekkora termelés volt egy időszakban. Egyrészt létezik egy heti adat, ami általában szerdán magyar idő szerint délután jelenik meg az előző hét aktivitásáról: a jelentés az USA kőolaj termelésétől kezdve a finomítói aktivitáson át az árakig sok adatot tartalmaz. Fontos azonban tudni, hogy ez az adat a termelésre vonatkoztatva jórészt becslésen alapszik, aminek a korrekciója hetekkel később, az ún. havi statisztikákban látszik csak.
Az idén májusra publikált havi statisztika 10,442 millió hordó/nap termelést mutatott a májusi hónapra, ami visszaesést jelent az áprilishoz képest (10,472 millió hordó/nap), míg az időszakra kimutatott heti statisztikák 10,619 és 10,769 millió hordó/nap heti termelési adatokat mutattak április vége és május vége között. A heti adatokból számított havi átlag 244 ezer hordó/nappal magasabb kihozatalt mutatott áprilisra, mint a végleges havi szám.
Ezek alapján különösen érdekes, hogy vajon hol áll most a termelés? A legfrissebb, július 27-i adat szerint az USA olajcégei 10,9 millió hordó nyersolajat termeltek naponta. A piac azonban nagyon szkeptikus, hogy valóban 11 millió hordó körüli lenne az USA termelése. A heti statisztika ugyanis valami rejtélyes ok miatt mindig felülbecsli a tényleges kihozatalt. Ennek az okát nehéz megmondani, valószínűleg a palaolaj termelőktől érkező becslések is túlzott optimizmust tartalmaznak vagy nem veszik figyelembe a hagyományos termelők (Mexikói Öböl, Alaszka) nyári leállításait. Emellett a fúrási aktivitás alapján is vannak termelési becslések, ami éppen azt is jelentheti, hogy az új kutak kihozatala alacsonyabb a valóságban, mint amivel a becslő EIA számol. A heti számokat mindenesetre mindenképpen fenntartással kell fogadni, nem is az adat nagysága érdekes, inkább az irány, amit az aktivitás és a bányászat alakulása mutat.
Az mindenesetre fontos fejlemény, ami látszik a havi statisztikából, hogy mintha megtorpant volna a nyár elejére az USA palaolaj termelése. Külön érdekessége a májusi számoknak, hogy a texasi termelés alig 20 ezer hordóval nőtt naponta. Az infrastruktúra hiánya valószínűleg látszik a számokon, mivel egyre nehezebb elszállítani a Permian mezőről a kitermelt kőolajat és földgázt. Szintén szembeötlő, hogy a WTI Midland és a West Texas WTI közti árrés 17 dolláros hordónkénti csúcsra ugrott, ami azt mutatja, hogy a Permian mezőn jelentősebb olcsóbb a kőolaj, mint a cushingi leszállítás után, vagyis az infrastruktúra hiánya valódi probléma. Ha az USA nyersolaj piaca szűkebb valóban, mint amire a piac gondol, az a globális árakra is komoly felhajtó tényező lehet. A következő havi adatok emiatt kulcsfontosságúak lehetnek.
WTI West Texas és a WTI Midland közti árkülönbség (USD/hordó)
Forrás: Bloomberg
Hasonló tartalmak
Új lufi indul: szárnyalnak a hidrogéngazdaság részvényei
A hidrogén lehet az új olaj, legalább is ha hihetünk a befektetői fantáziának. A hidrogéngazdaság, ami már most is egy 120 milliárd dolláros globális üzlet, 600-1000 milliárd dollárra nőhet a következő évtizedek során.
Mekkora növekedést áraz a Tesla részvénye?
Gyakran kérdezik tőlünk, hogy vajon mekkora növekedés van beárazva a Tesla részvényeibe, és ez vajon mennyire reális. Egy kis diszkontált cash flow modell alapján a pénteki záróár (880 USD/ részvény) körülbelül azt mutatja, hogy a Tesla 20 éven át legalább évi 21,7%-kal kell, hogy növelje árbevételét, hogy ez az árazás reális legyen. Ekkora növekedés mellett a Tesla értékesítése 2040-re a...
Az olajipari részvények a 2021-es év sztárjai lehetnek
A legismertebb hazai befektetési guru, Zsiday Viktor az olajipari részvényeket említette meg, mint a 2021-es év lehetséges sztárbefektetéseit. A helyzetet hasonlóan látom, minden adott ahhoz, hogy az elmúlt két évben teljesen leírt szektor főnixmadárként újra szárnyaljon. 3 érdekes részvényt emelnénk ki ebben az elemzésben, melyek profitálhatnak ebből a trendből.
Változik a stratégia a világ olajiparában – lehetőségek és kihívások
Az integrált olajipari cégek jelentős mértékben változtatták stratégiájukat a klímaváltozás okozta negatív megítélés és a jövőbeli csökkenő fosszilis energiaigény miatt. Az európai cégek, mint a BP, a Royal Dutch Shell vagy az ENI a növelik beruházásaikat a megújuló energia irányába. Ezzel szemben az amerikai vetélytársak, mint az ExxonMobil vagy a Chevron továbbra is az olaj-és...