Erste kommentár Bár a Richter második negyedéves árbevétele elmaradt a várakozásunktól, de az üzemi eredmény és az adózott eredmény is felülmúlta azt, így pozitív...
Bár a Richter második negyedéves árbevétele elmaradt a várakozásunktól, de az üzemi eredmény és az adózott eredmény is felülmúlta azt, így pozitív meglepetésről beszélhetünk, amire a nyitásban pozitív árfolyam reakció volt tapasztalható. Az Esmya árbevétele nagyon hiányzott Európából, ahol az árbevétel 11,5%-kal esett vissza, ezt azonban nagyjából sikerült ellensúlyoznia a rendkívül erős amerikai értékesítésnek a Vraylar kapcsán és a megugró kínai értékesítésnek.
A költségcsökkentési program, a visszavágott K+F kiadások és egy egyszeri mérföldkő bevétel miatt az üzemi eredmény 8,3%-kal bővült és felülmúlta várakozásainkat. A pénzügyi eredmény is a vártnál nagyobb nyereséget mutatott a kedvező devizapiaci mozgások miatt, így az adózott eredmény 24,3 milliárd forint lett, szinte triplája az egy évvel korábbi értéknek.
A mai sajtótájékoztatón illetve elemzői tájékoztatón újabb információt kaphatunk a társaság 2018-as kilátásairól. Mivel az Esmya engedélyét illetően megszületett a végleges európai hatósági döntés, így talán már erre vonatkozóan is fogalmaznak meg értékesítési várakozást.
A negyedéves eredményben közzétett tulajdonosi szerkezet alapján nem történt jelentős változás, a nagy tulajdonosok változatlan részesedéssel rendelkeznek, igaz a tulajdonosi szerkezet a június végi állapotot tükrözi. Így továbbra sem tudjuk, hogy kinek az eladásai állhattak a részvény júliusi mélyrepülése mögött.
Az OTP ma reggel hivatalosan is bejelentette, hogy Bulgáriában és Albániában is terjeszkedik. Mindkét esetben a Societe Generale helyi bankját vásárolja meg. Bulgáriában már eddig is a második legnagyobb szereplő volt az OTP, de azzal, hogy megveszi a 7. legnagyobb, 6,7%-os piaci részesedéssel rendelkező bankot, piacvezetővé válhat.
Albánia esetében egy új piacra lép be a bank és a tranzakcióval az OTP az 5. legnagyobb bank lesz, közel 6%-os piaci részesedéssel.
A tranzakció pénzügyi zárására várhatóan 2018. negyedik negyedévében kerülhet sor a szükséges hatósági engedélyek megszerzésének függvényében.
A tranzakció mellett a Societe Generale és az OTP tárgyalásokat folytat egy együttműködési megállapodás megkötéséről, kölcsönös szolgáltatások (elsősorban befektetési banki, tőkepiaci, finanszírozási és nemzetközi banki) nyújtására Albániában, Bulgáriában, Horvátországban és Magyarországon is.
Bár a tranzakció pénzügyi részleteit nem hozták nyilvánosságra, úgy véljük, hogy könyvszerinti érték környékén, kedvező esetben némileg az alatt kerülhetett sor a tranzakcióra. A terjeszkedés mindenképpen pozitív az OTP számára, hiszen a bolgár leánybank eredményei eddig is kiemelkedően jók voltak a csoporton belül, tavaly például 20%-os tőke arányos nyereséget tudott felmutatni. Az OTP tőkehelyzete pedig könnyedén lehetővé teszi a tranzakciót. Összességében úgy véljük, hogy a tranzakciók értékteremtők a részvényesek számára.
Az OTP és a Richter hírt is pozitívan értékeljük, ráadásul még a MOL júliusi finomítói marzsai is pozitív meglepetést okoztak, így a magyar piac a negatív nemzetközi környezet ellenére is megpróbálkozhat az emelkedéssel, de minimum felülteljesítő lehet. A MOL holnap hajnalban teszi közzé II. negyedéves eredményét.
Vegyesen szerepeltek tegnap a vezető amerikai indexek. Az Apple jó teljesítménye segített a technológiai papíroknak, így a Nasdaq 0,5%-kal zárt feljebb. A várttól elmaradó ISM feldolgozóipari index korrekciót hozott az ipari részvényekben, ami főként a Dow-n éreztette hatását, az index végül 0,3%-os mínuszban zárt. Az S&P500 0,1%-kal került lejjebb.
Noha továbbra is nagyon magas szinten alakult az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe az USA-ban júliusban, az 58,1 pontos érték elmarad az 59,4-es konszenzustól és komolyabb visszaesés az egy hónappal ezelőtti 60 feletti értékhez képest. Az új megrendelések komponens 60,2 pontra esett a korábbi 63,5 pontról, ami szintén komolyabb egyszeri visszaesést mutat és több mint egy éves mélypontot jelent. Az ISM közgazdásza szerint egyre több amerikai cég bizonytalan a jelenlegi kereskedelmi feszültségek közepette a beruházásait illetően, illetve egyre többen mérlegelik, hogy az USA-n kívül bővítik kapacitásaikat a vámok elkerülése érdekében. Ez minden bizonnyal Trumpra sem vet jó fényt, így egyre jobban sürgeti az idő, hogy tető alá hozza a megállapodást Kínával.
Kína mellett a török kapcsolatokban is nő a feszültség, miután tegnap az USA szankciókat jelentett be két török miniszter ellen is, akik fontos szerepet játszottak egy amerikai lelkész letartóztatása és fogva tartása során.
A nagy autógyártók többsége visszaeséssel szembesült júliusban az amerikai autópiacon, miután 55 hónap után először visszavágták az adott engedmények mértékét. Évesített alapon 16,8 millió autót adtak el az előző havi 17,2 milliót követően, ami nagyjából megfelelt a konszenzusnak. Ugyan a General Motors már nem teszi közzé hivatalosan a számait, de belső források szerint 3,3%-kal esett az értékesítése. A Fordnál is hasonló mértékű visszaesés volt látható, míg a Fiat Chrysler felfelé lógott ki a sorból közel 6%-os év/év alapú emelkedéssel, ami a várakozás nagyjából kétszerese.
A vártnak megfelelően nem változtatott az alapkamaton tegnap zárult ülésén a Fed, sőt előző közleményének szövegezése is szinte változatlan maradt. A jegybank az erős gazdasági növekedés közepette továbbra is fokozatosan tervezi emelni az alapkamatot, aminek következő felvonása szeptemberben várható.
Ugyan a vártnál kissé nagyobb (3,06 vs 2,90) egy részvényre jutó veszteséget tett közzé a Tesla a második negyedévben, a várt 900 millió dollárral szemben csupán 740 millió dollárnyi készpénzt égetett el a cég. Eközben a Model 3 gyártási üteme továbbra is jól halad, júliusban többször elérte a heti 5.000-es értéket. Musk szerint augusztus végére ez heti 6.000-re növekedhet, míg 2019-re elérheti a 10.000-es értéket. Ezt egyébként korábban már 2018 végére várta a cég, így a jó jelentésben elbújtatott egy kis negatívumot. És ez nem csak az egyetlen ilyen, 2020-ra most már csak évi 750.000 autó legyártását tervezi a cég az eddig várt 1 millióval szemben. Véleménye szerint, ha a Model S és X-szel együtt képes lesz 7.000 autót hetente legyártani a cég, akkor hosszú távon profitábilissá válhat, erre pedig már a következő negyedévben sor kerülhet. Ezt illető várakozásait Elon Musk megerősítette a jelentést követő elemzői tájékoztatón, ahol a korábbiakkal ellentétben most kifejezetten illedelmes és türelmes volt az elemzőkkel. A befektetők fellélegeztek a gyorsjelentés és az azt követő elemzői tájékoztató hatására, ezzel 9%-ot emelkedtek a részvények piaczárás után.
A kereskedelmi háború újabb fejleményei sokkolták az ázsiai befektetőket. A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 2,1%-ot, a Shanghai index 2,3%-ot esett.
Trump a korábbi 10%-os vám helyett már 25%-os vámmal fenyegeti Kínát, amit 200 milliárd dollár értékű kínai eredetű import termékre vetnének ki. Meg nem erősített hírek már korábban beszámoltak erről a lehetőségről, de most először beszélt róla személyesen Trump.
A 10 éves japán államkötvények hozama tovább robogott felfelé és ma már 15 bázispont környékén járt, így a japán jegybanknak ismét nem volt mit tennie, újabb kötvényvásárlási aukciót hirdetett.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A MOL közleménye szerint júliusban 6 dollár/hordóra nőtt a finomítói marzs a június 5,3 dollár/hordóról. A petrolkémiai marzs 389 euró/tonnára esett viszont az előző havi 401 euró/tonna szintről. A MOL finomítói nyeresége javul, ami pozitív hír és várhatóan jó harmadik negyedévet jelent az olajipari társaság számára.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.