Erste kommentár Az amerikai pénzügyminiszter gyenge dollárt favorizáló kijelentése után sokan várták, hogy Draghi lebeszéli az EURUSD kurzust. Ez nem történt meg. Sőt Draghi retorikája inkább a...
Az amerikai pénzügyminiszter gyenge dollárt favorizáló kijelentése után sokan várták, hogy Draghi lebeszéli az EURUSD kurzust. Ez nem történt meg. Sőt Draghi retorikája inkább a kamatemelés és mennyiségi lazítás gyorsabb kivezetése felé hajlott. Olyan kijelentéseket tett, hogy soha nem volt ilyen biztos az infláció gyorsulásában, mint most; vagy az infláció megközelítheti az EKB inflációs célját (2%), miközben a piaci várakozások 0,2-0,4 százalékponttal lejjebb vannak. Azt is mondta, hogy hogy idén kis esélyt lát kamatemelésre, ami puhább megfogalmazás a korábbinál, ami arról szólt, hogy 2019 közepéig mindenki felejtse el a kamatemelést. Egy szó mint száz, ahelyett hogy a vártnak megfelelően lebeszélte volna az EURUSD keresztet, inkább felbeszélte azt. Ezzel különben az árfolyam egy technikai szinthez érkezett, amely fordulós pont is egyben. A fordulatot nagyban segítette, hogy este a Davosba érkező Trump már arról beszélt, hogy mindenki félreértette a pénzügyminiszterét, és az USA valójában az erős dollárban érdekelt. Ma reggel viszont újra ostrom alá vette az árfolyam az 1,25-ös szintet. Mindenesetre az árfolyam egyre inkább túlvettnek tűnik, így hamarosan jöhet egy fordulat, amelynek keretében az 1,2-es szintet kellene legalább visszatesztelnie a nem túl távoli jövőben.
A jelentős euró erősödés nem kímélte az európai piacokat, s azon belül a DAX-ot, ami jelentős csökkenésbe kapcsolt az euró erősödésre reagálva, mivel az euró-dollár keresztben legalább átmeneti fordulatot várunk a közeljövőben, így a DAX esetében is érik az újbóli emelkedés. A mai napon már a pozitív tartományban zárhat az index. A BUX is megközelítette a 20 napos mozgóátlagot, így itt is jöhet egy fordulat, ezért mára kis emelkedést várunk.
Stagnálással zártak tegnap az amerikai indexek, egyedül a Dow lógott ki felfele a sorból 0,5%-os emelkedésével.
Felülmúlta az elemzői várakozásokat az Intel negyedik negyedéves gyorsjelentésében, ráadásul a chipbotrány ellenére 2018-ra is erős profitvárakozásokat fogalmazott meg. A 17 milliárd dolláros, év/év alapon 4%-kal növekvő árbevételen 1,08 dolláros tisztított EPS-t ért el a cég, szemben a 16,4 milliárd dolláros árbevétel- és 0,87 dolláros EPS várakozásokkal. A magasabb marzsú adatközpont üzletág árbevétele 20%-kal növekedett év/év alapon 5,6 milliárd dollárra, míg az alacsonyabb marzsú PC üzletág 2%-kal zsugorodott 9 milliárd dolláros árbevételt generálva. 2018-ra 65 milliárd dolláros árbevételt vár a vállalat, ami 1 milliárd dollárral több az elemzői konszenzusnál. A kedvező kilátások mellett negyedéves osztalékát 10%-kal 30 centre emelte a vállalat. Noha a negyedéves jelentéssel úgy tűnik, hogy az Intel igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy feledtesse a chipjei körül kirobbant botrányt, felhívta a figyelmet arra, hogy az ebből adódó esetleges reputációvesztés kihathat a jövőbeli eredményekre. Az effektív adókulcs az utóbbi években látott 20%-ról 14%-ra eshet vissza az adóreform következtében. A részvények a kedvező számokra közel 4%-kal emelkedtek piaczárást követően.
A J. P. Morgan mellett már a Morgan Stanley elemzője is pesszimistább az Apple új okostelefonja, az iPhone X iránti kereslettel kapcsolatban, aminek következtében célárfolyamát 205-ről 200 dollárra csökkentette, azonban továbbra is felülsúlyozásra ajánlja. Dél-koreai lapértesüléseket követően egy nagy amerikai félvezető gyártó vállalat is arról számolt be gyorsjelentésében, hogy visszaesett az okostelefonokban használt chipjei iránti kereslet. A hírekre több Apple beszállító árfolyama is nyomás alá került a szektorban (Universal Display, Broadcom, Analog Devices, Skyworks).
Noha a várt 0,57 dollárral szemben 0,65 dollár lett a Starbukcs első gazdasági negyedéves egy részvényre jutó tisztított profitja, a legalább egy éve nyitva tartó üzletekben az értékesítések éves 2%-kal növekedtek a várt 3%-kal szemben. Márpedig ez az az adat, amit kiemelten figyelnek a befektetők, így piaczárást követően több mint 4%-kal esett az árfolyam. Az eredmények azt mutatták, hogy az USA-ban tapasztalható növekedés lassulás Kínára és Európára is átterjedt, így kulcsfontosságú, hogy a cég képes lesz-e valahogyan megfordítani ezt a folyamatot idén.
Hullámzó teljesítményt mutattak ma az ázsiai piacok. A Nikkei 0,2%-ot csökkent, a Shanghai index 0,6%-ot, a Hang Seng index 1,6%-ot emelkedett.
Decemberben a kínai ipari vállalatok profitja mindössze 10,8%-kal bővült év/év alapon, ami lassulást jelent az előző hónapban látott 14,9%-os növekedéshez képest, ráadásul ez volt az elmúlt 1 év legalacsonyabb növekedési üteme.
Minimálisan a várakozások alatt maradt decemberben a japán infláció. A maginfláció 0,3%, az infláció pedig 1,0% lett, mindkettő 0,1 százalékponttal elmaradt a várakozástól.
Kínában mérlegelik annak lehetőségét, hogy a hatékonyabb ellenőrzések érdekében a bankfelügyeletet és a biztosítási felügyeletet összevonják egy közös hatósággá. A lépést az is indokolná, hogy az elmúlt években a biztosítók is jócskán kivették részüket a hitelezés növekedéséből. Az összevonás akár a jelentős hitelállománnyal és az árnyék bankrendszerrel szembeni szigorúbb fellépés egyik első jele is lehet.
Február 25-én mutatja be új zászlóshajóját, a Galaxy széria legújabb modelljét a Samsung. A bemutatóra a barcelonai mobil kiállításon kerül majd sor.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A Gazdasági Versenyhivatal kartellgyanú miatt vizsgálatot indított a Magyar Telekomnál és a Telenornál. A GVH szerint a két cég 2014-ben egy frekvenciatender során játszott össze. A Magyar Telekom tagadja, hogy egyeztetéseket folytatott volna a versenytársakkal. A vizsgálat negatív a cég és a befektetői hangulat szempontjából, de a részvény fair értékére a jelenlegi információk alapján nincs hatása.
Áldott Zoltán, a MOL elnöki főtanácsadója 80.000 darab MOL részvényt értékesített 3.176 forintos áron január 23-án.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.