A Brent 70 dolláros szintet ostromolja, miközben a WTI 64 dollár felett volt tegnap. Mehet vajon ez a ralli tovább? A fő kérdés a kínálati oldalon van: mennyivel nőhet az USA termelése és a geopolitikai kockázat mekkora mértékben realizálódhat. A következő hetekben jó eséllyel megyünk tovább felfelé.
Ha megnézzük a chartokat, az olajpiac ralli tavaly júniusban indult, amikor még mindkét olajfajta 45 dollár alatt volt. Azóta az emelkedés többé-kevésbé töretlen. Az OPEC novemberi döntés pedig decemberben olaj volt a tűzre: azóta 10%-os ugrást láttunk az árakban.
Brent-WTI 1 éves ármozgás
Forrás: Bloomberg
Rövidtávon nehezen képzelhető el, hogy mi állítsa meg ezt az emelkedést. Az USA nyersolaj készletei a kisebb szaúdi exportnak és az erős finomítói aktivitásnak köszönhetően jó eséllyel csökkenni fognak a következő hetekben. Az amerikai fúróberendezés szám várhatóan stagnál, s talán 1-2 hónapon belül ismét emelkedni fog ez az irányadó mutató a magasabb olajárak hatására. A globális kereslet továbbra is masszív, míg az OPEC kommentárokból sem látszik a repedés a korábbi megállapodás falán. Várhatóan ez az orosz elnökválasztásokig (idén március), még a vonakodó oroszok sem borítják az asztalt.
A leginkább felfelé ható tényező azonban a geopolitika. Trump elnök eltökéltnek látszik, hogy Irán ellen újra elindítsa a szankciókat. Venezuela gyorsuló ütemben csökkenti olajtermelését. A helyzet továbbra is feszült Nigériában és Líbiában. És persze ne feledkezzünk meg Szaúd-Arábiáról – a környék egyik legstabilabb királyságában olyan mérvű reformok vannak, amelyek fenekestül forgathatják fel a birodalmat. Azt hiszem, egy három számjegyű olajár szinte biztos, ha Szaúd-Arábiában zavargásokról vagy a törvényes rend felbomlásáról szóló hírek érkeznek vagy éppen nyílt katonai konfliktus alakul ki Iránnal. Ez utóbbi ország is forrong, hiszen az elmúlt tíz évben a GDP nem változott, a lakosság viszont szépen nőtt.
Szóval látszik még a ralli folytatódása, amit várhatóan a felpörgő USA palaolaj termelésről vagy az OPEC megállapodás megszegéséről szóló hírek állíthatnak meg. De egyelőre ezek közvetlenül nem fenyegetnek. Ami azt jelenti, hogy egy 5-10 dolláros további olajár emelkedéshez minden adott.
Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának