Az OPEC Bécsben sikeresen megállapodott történelme eddigi legsikeresebb befagyasztásának folytatásáról. A kérdés, hogy nem adnak-e jelentős lökést a nem-OPEC termelőknek, ami adott esetben az olaj globális túlkínálatához és az árak összeomlásához vezet. Minden szem az amerikai palaolaj cégeken van!
A kartell és a vele szövetséges nem-OPEC termelők napi 1,8 millió hordóval csökkentett kvóták mellett fognak termelni jövő év decemberéig a tegnapi megállapodás alapján a korábbi márciusi határidő helyett. Emellett a két, eddig felfüggesztett kvótával működő tag, Nigéria és Líbia is ígéretet tett, hogy a mostani szinten marad a termelésük, vagyis ketten összesen maximum 2,8 millió hordó/nap olajat fognak kitermelni. Ez jelentős pozitív meglepetést okozott. Összességében tehát nem lett igazuk azoknak a pesszimista hangoknak, hogy az OPEC és Oroszország ellentéte vagy a szaúdi-iráni ellentét véget vett a megállapodásnak. Sőt, ha lehet még ilyet állítani, még szigorúbb megállapodás született Bécsben.
Persze, ha megnézzük a kartell történetét, ilyen vég soha sem volt. Inkább az volt a sztori, hogy az OPEC tagok egy adott ponton el kezdék átlépni a kvótáikat és szabadon kezdtek termelni a megállapodás ellenére is. Főleg, ha már megfelelőnek látták az árakat. A tegnapi alku ellenére egyáltalán nem stabil a helyzet. A szőnyeg alatt lévő feszültségek időzített bombaként működnek.
A legfontosabb tényező mindenképpen az USA kőolaj termelésének alakulása lett. A jövő évi USA nyersolaj termelés felfutása a legnehezebben előrejelezhető faktor. Az előrejelzések szerint 500 ezer és 1,7 millió hordó/nap lehet a termelésbővülés átlagban az idei 9,2-9,3 millió hordó/nap szintről. Az optimistábbak, például a Rystad nevő előrejelző cég már december végére 9,9 millió hordó/nap előrejelzéssel számol, ami mintegy 220 ezer hordó/nappal több, mint a múlt heti, 9,68 millió hordó/nap adat. De optimista az EIA is, aki legalább 700 ezer hordó/nap felfutásra számít és egyre inkább hisz a pozitív meglepetésben. A szakma különben nem ennyire optimista. Harold Hamm, a Continental legendás elnöke szerint a pénzügyi piacok alábecsülik a nehézségeket és túlértékelik a szektorban lévő potenciát.
Az OPEC mindenesetre saját sikerének lehet az áldozata, ha az USA nyersolaj termelése 1 millió hordó/nappal vagy ennék gyorsabban nő 2018-ban. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a teljes keresletbővülést lefedi az amerikai palaolaj. Tehát az OPEC piacot veszít, az árak nem emelkednek és a kartellnek újabb befagyasztást kell tennie. Ez pedig könnyen elvezethet ahhoz, hogy az OPEC-ben való hít elvesszen és mindenki visszatérjen a szabad piachoz. Ebből csak a fogyasztók járhatnak jól, mivel ez újra 40 dollár alatti olajárat jelentene.
USA olajtermelés alakulása az elmúlt években (ezer hordó/nap)
Forrás: www.etf.com
Chart: USA olajtermelés alakulása az elmúlt két évtizedben (ezer hordó/nap)
Forrás: http://ravarumarknaden.se
Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának