Erste kommentár A héten megtudhatjuk, hogy ki lesz az USA jegybankelnöke, hiszen Trump november 3-i ázsiai útja előtt közzéteszi a jelöltjének nevét. A piaci pletykák szerint Jerome Powell lehet a befutó, ami azt jelentené,...
A héten megtudhatjuk, hogy ki lesz az USA jegybankelnöke, hiszen Trump november 3-i ázsiai útja előtt közzéteszi a jelöltjének nevét. A piaci pletykák szerint Jerome Powell lehet a befutó, ami azt jelentené, hogy a Janet Yellen lazább politikájához közeli maradna a monetáris politika. Mindezek ellenére a dollár nem gyengült, hanem a várakozásoknál jobb amerikai harmadik negyedéves GDP adatnak és az előző napi lazább monetáris szigorítást sugalló EKB kommentárnak köszönhetően kitartott a dollárerősödés. A hír igazándiból csak befékezte azt. Mindeközben a technológiai szektor fölrobbant a nagyágyúk jó eredményének köszönhetően. Ezzel az elmúlt hetek gyengélkedéseit követően a fundamentumok kerültek elő abban a szektorban is, amely eddig a vezető volt, s az értékeltsége még most is attraktív, legalábbis ha a 27 éves átlagos előremutató P/E értéketeket hasonlítjuk az idei várható eredmények alapján számított P/E-hez.
A DAX pénteken rést hagyva emelkedett. A 13.145 és 13.186 pont közötti hézag most már támaszként funkcionál. Így kíváncsian figyeljük, hogy visszatöltődik e, vagy pedig megmarad a szökési rés és tovább emelkedik az index. A pozitív kezdés ellenére összességében valamiféle csökkenés, oldalazás lehet a mai napon. A BUX index esetében oldalazás, enyhe emelkedés lehet ma a pénteki esést követően.
Megtépték a nagy technológiai cégek papírjait a tengerentúlon a pénteki kereskedésben, azt követően, hogy még a csütörtöki piaczárást követő gyorsjelentések a szektorból rendkívül erősre sikeredtek. A Nasdaq ennek köszönhetően 2,2%-ot emelkedett és ismét a vezető indexé léphet elő az USA-ban. A Microsoft 6,5%-ot, az Intel több mint 7%-ot, az Amazon 13%-ot emelkedett. Eközben az S&P500 0,8%-os, a Dow 0,1%-os emelkedéssel zárt.
A héten magyar idő szerint a megszokottnál egy órával korábban, már 14:30-kor nyitnak az amerikai részvénypiacok, mivel az USA-ban csak november 5-én állítják át az órákat. Jövő héten ismét minden visszaáll a régi kerékvágásba.
Újabb meg nem nevezett források erősítették meg, hogy Janet Yellen már nincs versenyben a Fed elnöki posztjáért. A legfrissebb Fehér Ház közeli információk szerint Trump keze Jerome Powell fele hajlik, akinek monetáris politikai elképzelései talán a legközelebb állnak Yellenéhez. Trump a hétvégén egy általa megosztott videóban fokozta a feszültséget, eszerint a héten hozhatja nyilvánosságra döntését.
A vártnak megfelelően alakult a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges olvasata októberre. Az index értéke 100,7 pont lett, kicsivel elmaradva az előző havi 101,1 pontos értéktől.
A kínai tőzsde alulteljesítése jellemzi a mai ázsiai kereskedést. A Shanghai index 0,8%-os mínuszt mutat, míg a Nikkei és a Hang Seng stagnál.
Immáron negyedik napja emelkedik, és ezzel 2014 októbere óta nem látott magasságokba, 4% közelébe szökött a kínai 10 éves államkötvény hozama. A befektetők azon kezdtek el aggódni, hogy a megerősödött kínai vezetés hamarosan valóban megkezdi a hitelezési boom által fűtött kínai gazdasági növekedés tervszerű visszafogását. Ez pedig a mai napon először a részvénypiacra is átragadt, ami közel 1%-os esést mutat.
Megfelelt a várakozásoknak a japán kiskereskedelmi forgalom szeptemberben, miután hó/hó alapon 0,8%-os bővülést mutatott.
Az amerikai határidős piacok közül a Dow és az S&P mínuszban, a Nasdaq pluszban volt ma reggel. Az európai határidős börzék is a negatív tartományban voltak.
A Rosneft érdeklődik az INA többsége iránt, legalább is ez derült ki abból az interjúból, amit a Rosneft elnöke, Igor Secsin adott a horvát Jutarnji List nevű napilapnak. Az oroszok megtartanák az INA mindkét finomítóját, sőt be is ruháznának mindkét egységbe. Véleményünk: az orosz érdeklődés az INA után nem új keletű, már korábban is jelezték ilyen irányú szándékukat orosz olajipari cégek. Másik oldalról nő a nyomás a horvát kormányon, hogy oldja meg a MOL-INA szituációt, mivel az elveszített perekkel együtt láthatóan fenntarthatatlan a szituáció és a késlekedés egyre több pénzbe kerül a horvátoknak. Ezzel együtt még mindig a mostani patthelyzet fennmaradása a legesélyesebb, mivel Horvátország nehezen tud előteremteni legalább 2 milliárd dollár vételárat az INA-ért és mintegy 1 milliárd dollár beruházási összeget. A Rosneft felé való eladás nem igazán jó megoldás sem a horvát kormánynak, sem a MOL-nak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.