Az elmúlt hetekben láthatóan törés következett be a globális olajpiaci hangulatban. Az IEA és az OPEC szeptemberi jelentése, mely egyértelműen gyorsuló keresletnövekedésről adott számot, optimista hangulatot okozott a befektetők körében és a fedezeti alapok ismét megvették (immár harmadjára az idén) a Brent és a WTI határidős kontraktusokat. Lesz-e ismét fájdalom ennek a spekulációnak a végén?
Az IEA jelentése idén 1,6 millió hordó/nap globális nyersolaj kereslet növekedésre számít, ami felette van az elmúlt 20 év átlagának, ami 1,2 millió hordót jelent. Érdekesség, hogy a keresletnövekedés inkább a fejlett piacokon jelentkezik. Ami különösen érdekes, hogy a világ összkereskedelmi áruforgalma a májustól júliusig terjedő időszakban 5%-kal nőtt év/év alapon, ez a kiemelkedő bővülés különösen a közép-desztillátumok (dízel, kerozin, fűtőolaj) keresletét emelte meg. Ha megnézzük a Harvey utáni időszakot, különösen ezen termékek készletadatai aggasztóak az USA-ban. A dízelt rövidtávon nem az európai autóbotrány mozgatja, hanem a globális kereskedelem bővülése.
Egyesült Államok benzin készletadatok (ezer hordó)
Forrás: John Kemp, Reuters
Egyesült Államok közép-desztillátum készletadatok (ezer hordó)
Forrás: John Kemp, Reuters
A legutóbbi USA jelentés a tőzsdei pozíciókról jól mutatja, hogy egyre optimistábbak a pénzmenedzserek az olajjal kapcsolatban. A WTI-ben és a Brent-ben is jelentős emelkedés volt a nettó long pozíciók számában. Az utóbbiban egyébként idei csúcson vagyunk.
ICE Brent nettó long pozíciók száma (millió db)
Forrás: John Kemp, Reuters
Olajkereskedés bárhol, bármikor az Erste Trader GO-val!
Igaza lesz a hedge fundoknak? Nehéz megjósolni, de ha tippelnem kéne, szerintem ismét melléfogás lesz. Idén már kétszer, márciusban és a nyár elején megvették a spekulánsok az olajat, mindkét alkalommal összeomlott a spekuláció. Ami mindenképpen bíztató, hogy most az olaj határidős görbe átalakult backwardation-né a korábbi kontangó állapotból, ami mutatja, hogy a fizikai olajpiac valóban hiányos. Másik oldalról viszont a kereslet szezonálisan gyengül a IV. negyedévben. Ami viszont a legerősebb ellenérv ezen spekulációval szemben, hogy jövőre 1,4 millió hordó nem-OPEC kínálat jön a piacra. Vagyis lesz olajtermelő, ami kielégíti a keresletet. Ezért 2018-ban én inkább a mostani árszintet látom irányadónak. Az USA nyersolaj termelői is kezdenek élénkülni: a Baker Hughes pénteki adata emelkedést mutat első alkalommal augusztus eleje óta.
Baker Hughes USA fúróberendezés szám (darab)
Forrás: Bloomberg
2019-2020-ra már sokkal optimistább a kép, különösen, ha marad a globális GDP bővülés. Ekkora elfogynak azok a beruházások, amit a cégek a 2010-2014 közötti magas és stabil olajár idején indítottak. Ha igaza lesz a Nemzetközi Energiaügynökségnek (IEA), akkor még egy kilövellést is láthatunk ekkor az olajárban. De rövidtávon még sok a bizonytalanság, ezért egyelőre szerintem marad a mostani árszint.
Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának