A múlt hét fő fejleménye, hogy szinte minden jelentősebb kutatócsapat növekvő keresletet jelez előre a globális kőolajpiacon. A világ továbbra is olajfüggő, különösen a fejlődő világ, de az alacsony árak az európai és amerikai fogyasztókat is arra ösztönzik, hogy használják járműveiket. A hírek sorozata akár 50 dollár fölé is emelheti tartósan a WTI típusú kőolajat, ráadásul a Harvey hurrikán elmúltával folyamatosan nyitják újra a kikötőket és a finomítókat az amerikaiak.
A múlt hét legizgalmasabb fejleménye a párizsi székhelyű IEA jelentése volt, mely ismét emelte a globális olajkeresleti előrejelzését: ezúttal 1,6 millió hordó/nap kereslet növekményt látnak idén, ami 100 ezer hordóval haladja meg az augusztusi előrejelzést és mintegy 400 ezer hordóval a januári becslést. A kutatók jövőre is erős, 1,4 millió hordó növekményt becsülnek. Ezek a számok már lassan hajaznak a 2003-2008 közti időszakra, ami az olajipar egyik leggyorsabb „bika” időszaka volt – akkor 2 millió hordóval nőtt a napi olajkereslet minden évben, főleg Kína olajéhségének köszönhetően. Ez hajtotta fel az árakat 30 dollár alól egészen 147 dollárig 2008. júliusában. Most egyébként a fejlődő világ stafétabotját inkább India viszi, viszont mellettük az USA és az Európai Unió jelenti a legnagyobb növekedést, ami vaskos meglepetés ahhoz képest, hogy például az EU-ban 1995 óta csökkent a fogyasztás.
IEA globális kereslet előrejelzés (mnbpd)
Forrás: iea.org
Az OPEC is 70 ezer hordóval, napi 1,42 millió hordóra növelte keresleti előrejelzését 2017-re a szeptemberi jelentésében. A növekedést itt is az USA (+220 ezer hordó/nap), fejlett Európa (+150 ezer hordó/nap) hajtja, míg India (+100 ezer hordó/nap), Afrika (+110 ezer hordó/nap) és a Közel-Kelet (+110 ezer hordó/nap) is jelentősen hozzátesz ehhez. Még egy minket is érintő érdekesség: a volt SZU országok is 70 ezer hordóval növelik fogyasztásukat. Ebből is kiemelkedik a közép-kelet európai tömb a maga 100 ezer hordó/nap növekedésével. Igaz ebből méretes részt tesz ki a lengyel szürkegazdaság kifehérítése, de még így is el lehet mondani, hogy rendkívül gyors a fogyasztás bővülése itt, elég csak Magyarországon körülnézni.
A hírek kedvezőek a WTI árfolyamára nézve, ami akár ki is léphet az 50 dollár alatti szintből, főleg miután az amerikai EIA csökkentette előrejelzését a Harvey hurrikán miatt az USA nyersolajtermelésre. Az amerikai energiaügynökség ugyanis csak 9,8 millió hordó napi kitermelést vár jelenleg 2018-ban az USA-ban, míg a nyáron ez a szám még 10 millió hordó volt. Érdekesség, hogy a heti statisztikákat korrigáló havi statisztikák, melyek mindig kéthavi csúszással jelennek meg, rendre kisebb termelést mutattak, ami szintén hozzájárul a termelési előrejelzés korrekcióhoz. A szintén előremutató, Baker-Hughes által publikált fúróberendezés szám is már az ötödik hete csökkenő értéket mutat, a múlt heti 7-tel való esés pedig az elmúlt két év legnagyobb esése.
USA kőolaj fúróberendezés szám
Forrás: Baker Hughes, Oilmarketrealist.com
A WTI-t ráadásul erősíti, hogy a Harvey hurrikánt követően gyorsan sikerült újraindítani az USA finomítóit és exportkapacitásait. Az USA napi 800 ezer hordó könnyű kőolajat exportált, míg 2 millió hordó nehézolajat importált és finomított a hurrikánt megelőző időszakban. Jelenleg 1 millió hordó alatt van az a finomítói kapacitás, amit nem tudtak a vállalatok újraindítani, míg a Harvey csúcsán 4,8 millió hordó/nap, az USA teljes finomítói kapacitás egynegyed állt. A főbb olajterminálok közül a legnagyobb, mint Corpus Christi, Galveston és Houston, ha korlátozásokkal is, de újraindult. Ez lassan lehetővé fogja tenni, hogy a feles WTI készleteket eladják vagy finomítsák az USA-ban. A Harvey egyébként mindössze 0,8 millió hordó/nap termelőkapacitást érintett (fele-fele a Mexikói Öböl tengeri és a Ford Eagle mező szárazföldi termelése), amit azóta nagy százalékban újra tudtak indítani. Ez segítheti a drasztikus, közel 6 dolláros WTI-Brent spread normalizálását.
WTI-Brent spread alakulása (USD/bbl)
Forrás: Bloomberg
Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának