Nehéz helyzetben van az angol jegybank, ugyanis a Brexitet követően relatíve visszafogott gazdasági növekedéshez egyre gyorsuló ütemű infláció párosul. A maginflációs mutató már 2,7%-on van, miközben a jegybanki cél 2%. A gyenge font által fűtött inflációs...
Nehéz helyzetben van az angol jegybank, ugyanis a Brexitet követően relatíve visszafogott gazdasági növekedéshez egyre gyorsuló ütemű infláció párosul. A maginflációs mutató már 2,7%-on van, miközben a jegybanki cél 2%. A gyenge font által fűtött inflációs nyomást az alapkamat emelésével lehetne csillapítani, azonban ez árthat a Brexit óta 2%, illetve kicsivel az alatt stagnáló növekedési ütemnek. Egyelőre a monetáris politikai döntéshozók többsége emiatt nem akart emelni az alapkamaton, ráadásul a Brexit tárgyalások körüli bizonytalanság is egy ok az alapkamat szintentartása mellett. Legközelebb e hét csütörtökön tart kamatdöntő ülést a Bank of England, amiből kiderülhet, hogy a vártnál is gyorsabban megugró infláció hatására megváltozhat-e az álláspontjuk. A piac mindenesetre elkezdett erre spekulálni, ami a font utóbbi napokban látott erősödésében mutatkozott meg. Ha valóban elkezd a kamatemelés szükségességéről beszélni a jegybank az hozhat további felértékelődést a devizában, azonban ha továbbra sem tesz így, úgy a növekvő infláció/stagnáló kamatszint páros csökkenő reálkamatot eredményez, ami további fontgyengülést hozhat. Röviden: Ha a csütörtöki kamatdöntő ülésen a jegybank utalást tesz arra, hogy a közeljövőben kamatot kezdene emelni akkor font emelkedhet a forinttal szemben, különben csökkenés alakulhat ki.
A forint esetében bejött az MNB augusztus végi célzása, hogy tovább lazítanának a monetáris kondíciókon, azóta egyre inkább eladói nyomás nehezedik a forintra. Ez a régiós devizákkal való összehasonlításban is szépen látható, szintre napra pontosan az MNB augusztus 24-ei kamatdöntő ülése óta alulteljesítő a forint. Ez a forintgyengülés tovább folytatódhat, amit az MNB szeptember 19-ei kamatdöntő ülésén tovább fűthet, azzal, hogy bővíti a nem-konvencionális eszközök körét.
A két hatás eredője azt mutatja, hogy inkább a GBP/HUF emelkedésére érdemes fogadni, azonban sok múlhat azon, hogy a Bank of England miként kezeli a megugró inflációt. Ha elkezdenek a kamatemelés fele hajlani akkor egyértelműen GBP/HUF emelkedés várható, ha ez elmarad, akkor inkább oldalazgatás.
Technikai kép
Négyhónapos csökkenő trendből tört ki a GBP/HUF az elmúlt napokban. Az árfolyam elkezdett visszakapaszkodni a 346 és 377 forint közötti kereskedési sáv alsó éle felé, ami kritikus szint lehet a további kereskedést illetően. Ha sikerül visszakapaszkodni a sávba, ami inkább a valószínűbb, akkor a 377-es sávtetőig emelkedhet a kurzus.
Forrás: Bloomberg, Erste
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.