Erste kommentár Merényletek Spanyolországban, fokozódó helyzet az USA-ban. Míg az előbbi esetben az Iszlám Állam követett el merényleteket, addig az USA-ban egyre mélyül a politikai szakadék, amelyre az elnök...
Merényletek Spanyolországban, fokozódó helyzet az USA-ban. Míg az előbbi esetben az Iszlám Állam követett el merényleteket, addig az USA-ban egyre mélyül a politikai szakadék, amelyre az elnök még rá is tett egy lapáttal. Ez pedig nem a hagyományos irány, ahol az elnök az ország egységét testesíti meg, pont azért, hogy a gazdasági terveket megfelelően keresztül tudja vinni a sokszínű képviselő testületen. Erre jó példa, hogy az infrastruktúra fejlesztési tanácsadó testületet már létre sem hozza az elnök, nehogy ellenlábasokkal találkozzon. Így viszont nagy kérdés, hogy mi lesz a várva várt fejlesztésekkel. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a választási ígéretekből semmi sem marad. Persze ettől még nem kellene az indexeknek esni, de mivel a tervekből mégis csak beépült valamennyi az árakba és nyilvánvaló a negatív elmozdulás a korábbi elképzelésekhez képest, ezért kellemetlenül érinti a befektetőket. Ugyanakkor továbbra is azt gondoljuk, hogy Trump csak egy katalizátor volt az infláció felpörgésébe vetett hitben, és Münchhausen módjára egy önmegvalósító folyamatot indított el. Most, hogy amúgy is lanyhult az inflációs nyomás (lásd a minapi Fed jegyzőkönyvet), a fiskális stimulus eme újabb csúszására utaló jel nem jó hír. Ugyanakkor a dollár árfolyamában nem látjuk ennek a hatását.
Egyre csúnyábbak az amerikai indexek. Az S&P500 kiesett a tavaly november óta tartó emelkedő trendből és lefordult a 30 napos mozgóátlagról, akárcsak a Nasdaq, amely még benne tudott maradni a trendcsatornában. A három nagy amerikai index közül a Dow Jones néz ki a legjobban, amely a 30 napos mozgóátlagig esett és az emelkedő trendcsatorna alját sem érte el. Persze a Dow a legkevésbé szofisztikált index, ráadásul általában felfelé torzít. Mindeközben a DAX a lefelé ékelődés felső élével küzd, de a mai nap nem kedvez ennek a küzdelemnek. Azaz a mai napon csökkenésre számítunk mind a DAX, mind a BUX index esetében.
1% feletti esést mutattak tegnap a vezető amerikai indexek, azt követően, hogy a piacok az amúgy is gyenge lábakon álló amerikai fiskális stimulus miatt kezdtek el aggódni. Az S&P500 1,5%-ot, a Dow 1,2%-ot, a Nasdaq pedig közel 2%-ot veszített értékéből.
Azt követően, hogy a héten két tanácsadó testületet feloszlatott, tegnap Donald Trump úgy határozott, hogy mégsem hozza létre azt a tanácsadó testületet, amelyik az 1.000 milliárd dolláros infrastrukturális fejlesztési program koordinálásában segített volna. Emellett tegnap olyan pletykák is felröppentek, miszerint Gary Cohn, a Nemzeti Gazdasági Tanács igazgatója, Trump legfőbb gazdasági tanácsadója, és egyben a Fed elnöki székének egyik komoly jövőbeni esélyese lemondhat posztjáról. Ez azért aggasztotta különösen a piacokat, mert Cohn az egyik fő kivitelezője a leendő adóreformoknak. Később a Fehér Ház cáfolta, hogy Cohn távozna posztjáról. A hírekre a dollár kisebb gyengüléssel reagált, az amerikai indexek azonban e hét csütörtökön is 1% feletti eséssel zártak.
A dallasi Fed elnöke, Robert Kaplan először bizonyítékot szeretne látni arra, hogy az infláció Amerikában ismét elindul a Fed 2%-os célja felé, mielőtt ismét támogatná a kamatemelést. Véleménye szerint a jelenlegi alapkamat továbbra is stimulálja a gazdaságot, azonban nem akkora mértékben, mint azt sokan gondolnák.
A várt 0,3%-kal szemben csupán 0,2%-kal növekedett az ipari termelés hó/hó alapon az USA-ban júliusban. Az előző havi adat 0,4%-os bővülést mutatott.
Átragadt az amerikai rossz hangulat az ázsiai piacokra is a mai kereskedésben, a Nikkei 1,2%-os, a Hang Seng 0,5%-os esést mutatott, míg a Shanghai index stagnált. A Nikkei mai esésével, amire a jen újbóli erősödése is rásegített 3 havi mélypontot ütött.
A 70 vizsgált városból 56-ban emelkedtek a lakásárak Kínában júliusban, ami kisebb visszaesést jelent a júniusi 60-as értékhez képest. 9 esetben visszaesés volt tapasztalható, míg 5 esetben stagnálás. Ebből az látszik, hogy kezdenek hatni a kínai kormány azon intézkedései, melyekkel egy esetleges buborékot akar elkerülni az ingatlanpiacon.
Az amerikai határidős piacok a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.