Erste kommentár Ha háborúra készülök, akkor nyilván előbb elmondom mindenkinek, sőt még határidőt is mondok és a célpontot is megjelölöm, hogy az ellenségnek legyen ideje felkészülni a csapás...
Ha háborúra készülök, akkor nyilván előbb elmondom mindenkinek, sőt még határidőt is mondok és a célpontot is megjelölöm, hogy az ellenségnek legyen ideje felkészülni a csapás kivédésére. Észak-Korea ugyan keserves erőfeszítéssel kiizzadta a megfelelően kisméretű atomfegyvert, meg a megfelelő rakéta technikát, de számottevő arzenállal valószínűleg nem rendelkezik. Szerintünk az sem valószínű, hogy mint az első világháborúban, a nagyhatalmak csatlakoznak a megfelelő oldalakhoz. Ezt pl. a kínai nyilatkozat is alátámasztani látszik. Ugyanakkor egy demokráciában nehéz komolyabb háborút indítani a költségek, és a választók előbb vagy utóbb kiteljesedő elégedetlensége miatt. Így a háború valószínűsége elég pici, amit amúgy az amerikai index viselkedése, kismértékű csökkenése is jól mutat. Persze Ázsiában aggódnak, de ma már ott is moderált voltak a csökkenés. A német piac meglepően gyenge viselkedése viszont szembetűnő. Igaz, a német cégek kitettsége az ázsiai piacok felé nagy, valószínűleg index szinten nagyobb, mint amerikai társaié, de ennek ellenére is a DAX gyengeségét mutatja, hogy relatíve nagyot tudott esni. Persze ebbe az is beletartozik, hogy amúgy is korrigáló fázisban volt a 20 napos mozgóátlagról való lefordulást követően, és a támaszszint is működik 12.100 pont környékén. A mai napon megnyugvásra számítunk, amelynek keretében valószínűleg valamiféle oldalazást láthatunk majd az indexben.
A BUX index relatíve jól viselkedett tegnap, hiszen sikerült felülteljesítenie az európai piacokat. Itt is oldalazásra számítunk.
A kezdeti esést követően kisebb emelkedés jellemezte a vezető amerikai indexeket tegnap. Az S&P500 stagnálással, a Dow 0,2%-os, a Nasdaq pedig 0,3%-os eséssel zárt.
A chicagói Fed elnöke, Charles Evans szerint reális lépés lenne a Fed-től, ha szeptemberben bejelentené, hogy elkezdi mérlegének leépítését. A kamatemelésekkel kapcsolatban Evans óvatosabb hangnemet ütött meg, ugyanis arra figyelmeztetett, hogy a csalódást keltő inflációs adatok miatt későbbre tolódhatnak a tervezett kamatemelések. Evans egyébként tipikusan a lazább monetáris politikát támogató Fed kormányzók közé tartozik. Idén még szavazó tagja a Nyíltpiaci Bizottságnak, 2018-ban viszont nem lesz szavazati joga.
A St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard azt szorgalmazza, hogy a Fed leendő elnöke ne csak negyedévente, hanem minden monetáris ülést követően tartson sajtótájékoztatót. Bullard azt mondta, hogy tisztában van vele, hogy amennyiben Janet Yellent újraválasztják, ez nem fog bekövetkezni, ugyanis ő kitart korábbi álláspontja mellett. A kamatemelésekről Bullard továbbra is úgy vélekedik, hogy a Fed-nek nem kéne elébe mennie az infláció emelkedésének és inkább kivárnia azt, mielőtt kamatot emel.
Dél-Korea és Japán is kiállt az Egyesült Államok mellett és figyelmeztették Észak-Koreát, hogy komoly csapásra számíthat, ha rakétacsapással fenyegeti Guam szigetét. Észak-Koreát ez nem hatotta meg, és bejelentette, hogy komolyan vizsgálja a Guam elleni rakétacsapás lehetőségét. A hírekre az ázsiai piacokba kicsit beleadtak, de nem várható, hogy az eseményeknek számottevő hatása lenne a piacokra.
Az észak-koreai feszültség ismét eladói nyomás alá helyezte az ázsiai részvényindexeket. A Nikkei 0,1%-ot, a Shanghai index 0,8%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot csökkent.
4 éves csúcsra emelkedtek Kínában az acélárak a megugró helyi kereslet és a végrehajtott reformok miatt. Ezzel párhuzamosan a kínai acél export csökkent, ami pozitív a globális acélipari vállalatok számára is.
Júniusban a japán gépipari megrendelések év/év alapon 5,2%-kal estek vissza. Ez lényegesen nagyobb mértékű csökkenés, mint ami a piaci várakozás volt. A konszenzus ugyanis csak 1,1%-os várható csökkenést mutatott.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.
Az OTP holnap hajnalban teszi közzé II. negyedéves eredményét.
Az MSCI ma este 11-kor teszi közzé a negyedéves index felülvizsgálat eredményét. A magyar papírok esetében nem várunk érdemi változást.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.