A szélenergia globálisan az egyik leggyorsabban fejlődő megújuló energia. Egy kis ízelítőt szeretnénk adni a szélenergia termelési költségeiről és a legismertebb szélenergia részvényekről és ETF-ről.
A napokban jelent meg egy igen érdekes cikk az egyik legnagyobb magyar befektetési portálon a szélenergia növekedéséről globálisan. A legérdekesebb két ábra a következő:
Globális szélerőmű kapacitás (GW)
Forrás: Portfolio.hu
A 10 legnagyobb szélerőmű kapacitással rendelkező ország
Forrás: Portfolio.hu
A szélenergia a leggyorsabban növekvő megújuló energiaforrás lehet, a növekedésnek több oka is van. Talán az egyik legfontosabb, hogy a költségek itt is, mint a megújuló energia többi területén, általában csökkenőben vannak. A becslések szerint 2014-ra a 2008-as költségek 25%-kal mérséklődtek és további 15%-os mérséklődés várható 2030-ig. Jelenleg az onshore (szárazföldi) installációk költsége közelít az 1 millió USD/MW határhoz iparági források szerint (más források ezt inkább 1,7 millió USD/MW-ra teszik), míg az offshore (tengeri) installációk esetében 4.5-5millió USD/MW költségről beszélünk. Ezek egyébként alsó határok, a helytől függően jelentős eltérések vannak. Az adatok 2016. első negyedévére vonatkoznak (forrás: http://www.windpowermonthly.com/article/1380738/global-costs-analysis-year-offshore-wind-costs-fell).
A szélenergia ára ezenkívül függ a karbantartástól, és a szél erejétől és a kihasználtságtól. A karbantartás esetében jelenleg 50 USD/kW és 130 USD/kW költséget becsülnek a szárazföldi és a tengeri szélparkok esetében. Amiben azonban jelentős előnye van más megújuló forrásokhoz képest, az a rendelkezésre állás: míg a napelemek esetében 11 és 21% között van ez (Németország és az USA a két véglet), addig ez a szárazföldi szélenergiában 20% és 49% között van, a tengerinél pedig még ennél is magasabb 30% és 52% közötti ez az érték. Végül a szélsebesség, ami jelentősen meghatározó – általában 6 méter/másodperc szélsebesség, amitől érdemes szélerőművet telepíteni, de ideális a legalább 8 méter/másodperc vagy nagyobb. Ezek alapján a termelt energia költsége is széles skálán mozog: 50 és 400 dollár/MWh közötti önköltsége van a szélerőműveknek. Érdekesség, hogy a magasabb beruházási költségek miatt a tengeri termelés drágább, viszont az egyszerűbb környezetvédelmi engedélyezés és a nagyobb rendelkezésre állás miatt mégis kedvelt beruházási terület. Mivel a beruházási költségek jelentősen függnek a kamatlábak alakulásától és a megújuló energia viszonylag alacsony kockázatú, ezért kedvező tőkeköltségek érhetőek el, sokkal kedvezőbbek, mint például a nukleáris energia esetén, ami ma szinte lehetetlen piacról finanszírozni.
A szélenergia termelési költsége (USA dollár/MWh)
Forrás: windpowermonthly.com
A különböző energiatermelési módok beruházási költségei (dollár/kW) és a rendelkezésre állás az egyes energiaforrások esetében (%)
Forrás: IEA, windpowermonthly.com
Ha Magyarországot tekintjük (ami úgy elméleti feltételezés, hiszen a legújabb szabályozás lényegében lehetetlenné teszi a szélerőmű építését), 35%-os rendelkezéssel állással (kapacitás kihasználtsággal) és 1 millió euró/MW költséggel számolva, kb. évi 641 ezer euró nyereség (766 ezer euró bevétel mínusz 125 ezer euró karbantartási költség) érhető el 50 EUR/MWh áramárat feltételezve egy 5MW szélkeréken kb. 20 éven keresztül. A beruházási költség 5 millió euró. Ez 8%-os tőkeköltség mellett pozitív megtérülést jelentene (kb 1.3 millió euró nettó jelenérték).
A szélenergia három fő cégen és egy ETF-en keresztül érhető el a pénzügyi befektetők számára. A három legnagyobb vállalat a dán Vestas Wind (VWS DC), a spanyol Iberdrola (IBE SM) és Gamesa (GAM SM). Az ETF piacon keresztül pedig a First Trust Global Wind Energy ETF-et lehet ajánlani (FAN US), amely egyébként 22%-ban az előbbi három társaság részvényeit tartalmazza. Érdekesség, hogy a Gamesa és a Vestas Wind bőven túlteljesítette az ETF-et, míga Iberdrola az ETF-hez hasonló teljesítményt nyújtott az elmúlt 5 évben.
Vestas Wind és a First Trust Global Wind ETF ár alakulása
Gamesa Corporation és a First Trust Global Wind ETF ár alakulása
Iberdrola és a First Trust Global Wind ETF ár alakulása
Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának