A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) januári jelentésében jelentős volatilitást jósolt idén az olajpiacnak. Ennek azonban nyomát sem látjuk, sőt, ami jól látható a lenti ábrán is, a piaci változékonyság éves mélyponton tartozódik már december eleje, lényegében az OPEC döntése óta. Sokéves viszonylatban ez a 25-30 közötti változékonyság csak kismértékben marad alatta az átlagnak, 2013-2014-ben például jóval kisebb változékonyságot láttunk a piacon, ami egyébként történelmi mértékben is rekord alacsonynak számított.
5 éves WTI volatilitás index
1 éves WTI volatilitás index
A WTI piaca nagyon beállt az 52-54 dollár/hordó közötti szintre, az árfolyam szinte alig mozdul onnan december eleje óta, annak ellenére, hogy izgalmas, piacmozgató hírek látnak napvilágot. Az OPEC a vártnál magasabb kvóta megfelelését ellensúlyozza az észak-amerikai palaolaj termelők 2014 óta nem látott aktivitása. Közben a WTI emelkedésre spekuláló pénz csúcsot dönt: a november 15-i állapot szerint 266 millió hordó Brentre és 159 millió hordó WTI-ra vonatkozó nettó vételi pozíció volt a NYMEX-en (1.67:1 arány), ez január 24-ére 448 millió Brentre és 395 millió WTI-ra változott (1.13:1 arány). A Donald Trump által beharangozott határadónak (border tax) köszönhető, hogy a piac drágább WTI-re számít, ami fűtötte a spekulációt.
Tehát a szereplők erősen nettó long pozícióban várják az eseményeket, miközben a hírek egyelőre kiegyenlítettek mindkét irányba. Sokéves tapasztalatom, hogy ilyenkor a piac valamelyik irányba hirtelen és végletesen el fog mozdulni. Felfelé elmozduláshoz nyilvánvalóan politikai döntés kell az új amerikai elnök részéről, lefelé pedig az döntheti be a piacot, ha tartósan növekedni a fog a WTI vagy az OPEC kínálata, vagy lassul a világgazdaság növekedési üteme, ami a nagy mennyiségű nettó long pozíció zárását indíthatja el. Ez jellemzően hólabda módjára temeti maga alá a piacot.
Bár a határadó sok szempontból nem tűnik racionálisnak - Trump az OPEC-kel, WTO-val és az USA fogyasztóival is élesen szembe megy – az elnök eddigi politikája alapján nem zárható ki egy ilyen döntés. Ezzel együtt én inkább a lefelé esés sanszait látom jobbnak, ami végre elmozdíthatja a piacot ebből a tetszhalott helyzetből, ami december eleje óta jellemző. A túlzottan egyoldalú spekuláció megbosszulhatja önmagát.
Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának