Többször felmerült már kérdésként befektetői körökben, hogy mennyiért érkezik Európába az USA cseppfolyós földgáza, lehet-e alternatíva a tradicionális forrásokkal (Oroszország, Norvégia, Algéria, saját termelés) szemben? Főleg Oroszország és Algéria iránti függése esetén lenne szükséges, mivel politikai és egyéb okok miatt felmerülhet a veszélye, hogy ezek a források nem állnak mindig rendelkezésre vagy nem olyan feltételekkel, ami elfogadható lenne.
A cseppfolyós földgáz előállításának három fő költségeleme van (az alábbi számítás 20 éves amortizációval becsülve) az Egyesült Államokban:
- Cseppfolyósító üzem - 1.1 USD/millió köbláb +/- 0,2 USD.
- Hajózási költségek (LNG tankerek és működtetési költségek) - 0,7 USD/millió köbláb +/-0,3 USD. Ez egyébként jelentősen függ a távolságtól, mivel a cseppfolyós földgáz alacsony hőmérsékleten való tartásához napi 0,1%-nyi cseppfolyós földgázt kell felhasználni szállítás közben. Ilyen szempontból az USA déli partvidéke - Nyugat Európa kb. 7-10 napos tengeri út nem számít távolinak.
- Visszagázosítás költsége – 0,35 USD/millió köbláb. (Forrás: http://shareholdersunite.com/the-ioc-files-useful-background-material/the-economics-of-lng/ )
A teljes költség így 2,15 dollár/millió köblábra jön ki. Ezt átszámítva az Európában szokásos euró/MWh mértékre kb 6.6 euro/MWh jön ki (1.09 EUR/USD árfolyamot feltételezve). Ha ezt hozzáadjuk a mostani 2.65 USD/MMBTU amerikai Henry Hub árhoz (ez jó megközelítéssel azonosnak tekinthető a houstoni árral), akkor kb. 14,8 euró/MWh ár jön ki. Ez kedvezőbb, mint a jelenleg 17,5 euro/MWh TTF 1-napos leszállítású (lényegében azonnali) ár.
Csináltam egy rövid grafikont, ami mutatja, hogy miként alakul a Henry Hub ár rövid lejárattal plusz szállítási költséggel szemben az európai 1-napos leszállítású gázárakkal az elmúlt másfél évben. Látható, hogy sokáig az USA LNG költsége bőven az EU árak alatt volt, de idén év eleje óta erősen együtt mozog a két ábra, sőt a nyáron az európai árak alatt voltak az USA gázárak plusz szállítási költségnek. Mindenesetre, ha beindul tényleg az USA európai cseppfolyós földgáz szállítása, akkor a korreláció erősödni fog a két ár között.
Pletser Tamás
EMEA Olaj –és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának