Olaj ETF-ek gyűjteménye az etf.com adatbázisából.
Olajár emelkedés: USO, UCO. A WTI olajár emelkedésre elsősorban ezzel a három ETF-fel lehet játszani. Az 1-szeres tőkeáttételű USO, a 2-szeres áttételű UCO közeli határidős WTI futures-be fektet, illetve olyan indexeket követ, amely alapvetően a WTI árfolyammozgását követik. Nem szabad elfelejteni azonban a határidős görbe alakját, mert contangó esetén (a közeli határidős ár alatta van a távoli határidőnek), ha nem változik az olajár, akkor a gördítés miatt (a lejáró határidőt az alap kifutás előtt eladja és újraköti), az ETF-ek tartása veszteséget okoz.
Olajár esés: SCO. Hasonlóan működik, mint a fent említett ETF-ek, csak ellenkező irányba. Az SCO 2-szeres tőkeáttételű termék.
Olajpapír áremelkedés: ERX, XLE, XOP. Mindkét ETF részvényekbe fektetők eszköz. Az ERX 3-szoros tőkeáttételű eszköz, amely az Energy Select Sector Indexet követi. Ez az index az S&P500-ban lévő, energetikai cégeket követi. Az XLE hasonló az ERX-hez, csak tőkeáttétel nélkül. A XOP az amerikai S&P Olaj&Gáz kutatás és termelés iparági indexet követi le tőkeáttétel nélkül.
Nem-konvencionális olajtermelők: FRAK. Az amerikai nem-konvencionális termelők lehetnek a legnagyobb nyertesei az olaj és gázárak emelkedésének. A FRAK az MVIS nem-konvencionális olaj& gázindexet követi.
Kanadai olajtermelés: ENY. Ha a kanadai olajtermelés felé szeretnénk kitettséget, ez a legjobb ETF. Az alap a kanadai High Income Energy Index-et követi.
Olaj szolgáltató cégek: OIH. A Vaneck Vector Olaj szolgáltató indexet követi ez az ETF, amelyben elsősorban olajszolgáltatással foglalkozó cégek (Halliburton, Schlumberger stb.) részvényei vannak. A szektor az olajárak változására nagyon érzékenyen reagál, általában a kereslet hatványozottan emelkedik az olajárak emelkedésére.
Persze a felsorolás nem teljes. Az alábbi gyűjtemény az etf.com oldaláról lett összeszedve. http://www.etf.com/channels/oil-etfs
Felhívnám a figyelmet két oszlopra: az éves alapkezelői díj az a költség, amennyiért a kibocsátó biztosítja, hogy az ETF mögött a megfelelő eszköz legyen folyamatosan. Az összes kezelt eszköz pedig mutatja millió USA dollárban. Végül pedig a spread, ami mutatja, hogy milyen likvid az eszköz - az alap forgalmazója ilyen árjegyzést tart fenn. A kisebb spread jelenti a nagyobb likviditást.
Pletser Tamás
EMEA Olaj –és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának