Az elmúlt hónapok egyik fő energiapiaci spekulációja a La Nina effektusra és a sarkköri örvényre irányult.
Mivel nem vagyok meteorológus, ezért eltekintenék ennek az időjárási jelenségnek a pontos magyarázatától. A lényege az ügynek, hogy az északi félgömbön, elsősorban Észak-Amerikában a hosszú, rendkívül hideg teleket a sarkköri fagyos levegő déli irányú áramlása okozza. Ennek az eseménynek a bekövetkezte függ az úgynevezett sarkköri örvény (angolul polar vortex) erősségétől. Ez egy magasan lévő, az északi félgömbön az óramutató járásával ellentétes irányú széláramlat. Ha a sarki örvény gyengül, akkor a sarkkör feletti rendkívül hideg levegő elmozdulhat és déli irányba áramolhat. Ehhez a jelenséghez tartozik még az El Nino effektus, ami a csendes-óceáni tengervíz hőmérsékletében érhető tetten és ami egy adott évben jelentős változásokat okoz a hőmérsékletben és a csapadékban az északi félgömbön. Jellemzően a 3-5 évente jelentkező El Nino év után La Nina év következik, ami csökkenő óceáni víz hőmérsékletet jelent. A La Nina általában lassítja a fent említett sarki örvényt, ami növeli az esélyét egy rendkívül hideg télnek elsősorban az Egyesült Államokban, de Európában és Ázsiában is.
Forrás: Reuters
Befektetési szempontból elsősorban az észak-amerikai gázpiac, ami ennek a jelenségnek a pontos becsléséből nyerhet sokat. Mivel idén a tengervíz hőmérsékleti adatok alapján La Nina hatás várható, ami az északi félgömbön hideg telet jelent, erős volt a spekuláció, hogy ez meglendítheti az észak-amerikai gázpiacot, a Henry Hub árakat. A gázárakat egyébként is segítik a fundamentumok: az USA termelésnövekedése megállt, a piacon a gázalapú erőművek és az új LNG termelés pedig többletkeresletet generálnak a földgáz iránt. Ha ehhez még jön egy hideg tél, akkor tényleg robbanhatna a piac. A tavalyi tél, ami 15%-kal magasabb hőmérsékletet hozott, 5,6%-kal kisebb földgázfogyasztást eredményezett éves szinten, mint a várakozás (az USA 27,306 milliárd köbláb gázt fogyasztott 2015-ben).
Nos egyelőre nem látszik a La Nina effektus az Egyesült Államokban. Az őszi hőmérsékletek messze az átlag felettiek. Az Egyesült Államokban betárolt földgáz készletek is 4047 milliárd köblábbal 5-éves csúcsra emelkedtek november közepére. Ezzel szemben Kelet-Ázsiából és Oroszország keleti részéből rendkívüli hideg időt jelentettek. Tehát úgy tűnik a La Nina hatás érvényesül, csak egyelőre nem ott, ahol a piac erre számított. Ázsiából is nagyobb gázkeresletet mutattak ki, de Kínában még mindig inkább a kőszén a fő energiahordozó, ezért a hidegebb idő inkább az ausztrál kőszén árakban látható más hatások (kínai termeléscsökkentés) mellett. A piac szeptemberi optimizmusa mindenesetre eltűnt, hogy az USA gázpiaca lehet az egyik legnagyobb nyerő az idei évben.
Erről a weboldalról lehet heti adatokat kapni az USA időjárásáról és a gázkereslet alakulásáról:
http://www.natgasweather.com/
Három érdekes ábra az USA gázpiacáról és a befolyásoló tényezőkről
1. El Nino és La Nina effektus esélyei az óceáni vízhőmérsékleti adatok alapján. Forrás: Reuters & US National Oceanic and Atmospheric Administration.
2. A heti USA földgázkészlet alakulása. Forrás: EIA
3. Henry Hub közeli határidős ár alakulása (USD/MMBtu) az év elejétől. Forrás: Bloomberg.
Pletser Tamás
EMEA Olaj –és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának