Donald Trump győzelmének legnagyobb nyertese az olaj –és gázipar lehet.
A republikánus jelölt több ponton is jelezte, hogy támogatná a hagyományos energiahordozók kitermelését. A következő pontokban lehetne a változásokat összefogni:
- Az USA-t átszelő Keystone XL olajvezeték engedélyezése. Ezt a 800 ezer hordó/nap teljesítményű vezetéket Obama többször is megfúrta környezetvédelmi okok miatt. A vezeték engedélyezése jó hír a Transcanada nevű cégnek és minden albertai (Kanada) olajtermelőnek és déli olajfinomítónak.
- A szövetségi területeken is lehetne olaj és gázfúrásokat végezni. Ez a becslések szerint akár 50 ezer milliárd dollár értékű szénhidrogént is tartalmazhat. Minden USA termelő jól járhatna az intézkedésekkel.
- Egyszerűbb iparági szabályozás, például repesztések könnyebb engedélyezése.
- A klímavédelmi megállapodások, például a legutóbbi párizsi megállapodás felmondása.
- Protekcionista szabályozás, például a szaúdi kőolajvásárlások felfüggesztése, ha Szaúd-Arábia nem támogatja az ISIS elleni háborút. Az Irán elleni szankciók újraindítása sem elképzelhetetlen.
- Trump ígéretet tett a szénipar megsegítésére is. Ez némileg ellentmondásos, mivel a földgáz és a kőszén egymás ellenfele az energiatermelés területén.
- Trump jelentős infrastrukturális beruházásokon gondolkodik, ami megnövelné az olaj iránti keresletet. Más részről hajlik a szabadkereskedelmi egyezmények felmondására, ami viszont jelentősen csökkentheti gazdasági aktivitást és a nyersanyagok keresletét és ellenlépéseket válthat ki Ázsia felől.
- A pletykák szerint Harold Hamm lehet Trump energia minisztere. Hamm korábban a Continental Resources nevű amerikai olajipari cég alapítója és vezetője.
Összességében nehezen megjósolható, hogy Trump politikája miként befolyásolja a következő évek során az olaj iránti keresletet. Egyrészt a kínálat nőhet a szabályozás enyhítése és az új területek bevonása miatt, másrészt a jelentős infrastrukturális beruházások növelhetik a keresletet is, ami ellensúlyozhatja a nagyobb kínálat hatását. A külpolitika pedig sötét ló, ami bármelyik irányba lökheti az árakat és kihathat a világgazdaság egészére. Egyelőre nem éri meg az olajra játszani Trump miatt.
Pletser Tamás
Budapest, 2016. november 10.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának