A nyersolaj piacon ismét drasztikus változásokat látunk az elmúlt hetekben. A június elején még 51 dolláron lévő WTI ugyanis rekordgyorsasággal 42 dollár alá esett július végére.
Az elmúlt hetekben a piac nemcsak a nyersolaj készletek növekedése miatt kezdett aggódni (május óta a múlt héten nőtt először a nyersolaj készlet 1,7 millió hordóval 521,1 millió hordóra), hanem a termékek, elsősorban a benzintartalékok növekedése miatt. Ez utóbbi is 452 ezer hordóval nőtt és elérte 241,4 millió hordót. Az USA benzinkészletei mintegy 30 millió hordóval, kb. 12%-kal van felette az ötévi átlagnak. Ez a 30 millió hordó egyébként nem sok: az USA napi fogyasztása mintegy 10,2 millió hordó. A felfutást a finomítói szektor várakozásai és enyhén gyengébb keresletnövekedés okozta. Mégis mitől ez a hatalmas félelem a nyersolaj piacon?
Véleményem szerint túlzott piaci reakciót látunk. A nyersolaj kereslet-kínálat az első negyedéves drasztikus túlkínálat és mélyponton lévő árak után a második negyedévben szinte egyensúlyba került. Persze ehhez hozzájárultak egyszeri események, mint a kanadai erdőtüzek vagy a nigériai lázadok támadásai. A piac előre is szaladt az eseményekkel és május végén már 60-70 dolláros árakról vizionált a piac, miközben a kontango (a távoli határidős árak magasabban vannak, mint a közeli lejárat), jelentősen enyhült. Itt még nem tartunk, de jó eséllyel haladunk egy egyensúly felé, amire talán 2017. II. negyedévében fog sor kerülni. A mostani esés mindenesetre fundamentális oldalról inkább egy korrekció. A piac halad az egyensúly felé, ami véleményem szerint egy 50-65 dollár közötti szinten lehet. Ezért a további áresést, sőt már a mostani 42 dollárt is inkább jó beszállásnak lehet tekinteni. Persze nagy fluktuációkra készülni kell, rövidtávon 40 alá is eshetünk, de a mai ár is már fundamentálisan kedvező. A következő hónapokban a kereslet gyengeségéről fognak adatok érkezni, ami természetes szezonális hatás. De látni fogjuk a kínálati oldal visszafogását is, mivel ezekre az árakra a termelők is reagálnak. A piaci helyzet azonban nem annyira feszült már, mint az első negyedévben volt, ezért nehezen képzelhető el egy 30 dollár alatti árszint ismét.
1 éves határidős árkülönbség a WTI esetében (forrás: Bloomberg)
Pletser Tamás
Budapest, 2016. július 29.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának