Tovább esik a font a dollárral szemben, és immáron az 1,29-es szintek alatt jár. A brit jegybank mindeközben bejelentette, hogy a bankok tőkepufferjét a hitelkitettségre rúgó 0,5%-ról 0%-ra vágta vissza minimum jövő júliusig. Az intézkedés közel 150 milliárd fontnyi likviditást hagy a rendszerben. A spekulációk szerint a következő lépés a jövő csütörtöki brit...
A kockázatkerülést jól mutatja, hogy a nemesfémek közül az arany és az ezüst ára is éves csúcsra futott. Mindeközben az olajat komolyan megütötték, és közel 5%-os esés után 46,5 dollár környékén állt meg az árfolyam. A háttérben a dollár erősödése és a globális növekedési lassulástól való félelem állhat, ami a keresleti oldalt befolyásolná negatívan. A Fed „közelgő” kamatemelése szempontjából ezek a hírek negatívak, így nem véletlen, hogy az idei évre a Bloomberg adatai alapján nem vár a piac kamatemelést.
A forint továbbra sem tud elszakadni a 317-es szintektől az euró ellenében a globális hangulat miatt. A hét hátralevő részében azonban beindulhatnak a spekulációk a pénteki Moody’s döntés miatt, és átmenetileg kismértékű forint erősödést el tudunk képzelni a jelenlegi szintekről.
A mai napon Mario Draghi beszéde mellett kiemelt figyelem övezi majd az esti órákban megjelenő Fed kamatdöntő ülésről készült jegyzőkönyvet.
- A brit jegybank lazított a gyeplőn
- Kétéves csúcson az arany
- Nagyot erősödött tegnap a dollár
- Negatívba esett a 20 éves japán államkötvények hozama is
- Csökkenésre számítunk ma a BÉT-en
- William Dudley, a New York-i Fed elnöke szerint egyelőre még nem lehet megmondani, hogy milyen következményei lesznek a brit népszavazásnak. A tengerentúli növekedés az első félévben megközelítheti a 2%-ot, ez a növekedési ütem pedig elegendő a stabil munkaerőpiachoz. A következő kamatdöntő üléssel kapcsolatban Dudley azt mondta, hogy az továbbra is adatfüggő, ezért egyelőre nehéz megmondani mit fognak lépni. A jegybankár szavaiból azonban inkább a bizonytalanság olvasható ki.
- A Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét publikálják ma este.
- Az amerikai biotechnológiai cég, a Medivation titoktartási megállapodást íratott alá több céggel is a lehetséges felvásárlási tárgyalások megkezdése előtt. Az ügyhöz közelálló források szerint a Sanofi, a Pfizer és a Celgene is beállt a sorba.
- A brit jegybank pénzügyi bizottsága a jövő évre ígért szigorúbb tőkekövetelményeket nem kéri számon a bankoktól (a hitelkitettség 0,5%-ára rúgó pufferszint 0% marad jövő júliusig), aminek köszönhetően 150 milliárd fontnyi likviditás szabadulhat fel. A jegybanki pénzügyi stabilitási jelentés szerint a külföldi tőkeáramlás 50%-kal esett 2016 első három hónapjában, ami a kereskedelmi ingatlanpiacot érintheti leginkább.
- Theresa May belügyminiszter nyerte a brit Konzervatív Párt vezetőválasztásának első fordulóját. A 165 voks jelentős előnyt jelent a második helyen végzett Andrea Leadsom 66 voksához képest. A szavazás addig tart, amíg két jelölt nem marad, most még négyen vannak. A piacok szempontjából kedvező a hír, ugyanis Theresa May a második és a harmadik helyezettel ellentétben nem Brexit- párti. A következő szavazásokra e hét csütörtökön és jövő hét kedden kerül sor.
- A Bloomberg szerint a legnagyobb brit ingatlanalapok közül három (M&G Investment, Aviva Investors, Standard Life Investment) is úgy döntött, hogy közel 9,1 milliárd fontnyi vagyont fagyaszt be a tőkekivonások miatt. Az összeg nem kevés, ugyanis a statisztikák szerint a brit ingatlanalapokban 24,5 milliárd font van.
- Tovább száguld az arany, mert a befektetők menekülőeszközként tekintenek a nemesfémre. Az árfolyam hat kereskedési napja emelkedik egyhuzamban, és már több mint kétéves csúcson, 1.368 dolláron jár a kurzus.
- Nagyot erősödött tegnap a dollár az euróval szemben, az árfolyam hirtelen megfordult és a 200 napos mozgóátlag alatt 1,107-nél zárta a kereskedést. Reggel is folytatódik a dollár erősödése. A font még gyengébben teljesített a dollárral szemben, az árfolyam 31 éves mélypontra esett.
- Rekordszintre esett a japán államkötvények hozama. A 20 éves japán államkötvények hozama először esett negatívba, és a még ennél és lényegesen hosszabb, 40 éves kötvények is csak minimális, 4 bázispontos (0,04%) hozamon forognak, ami szintén új mélypontot jelent.
- Japánnal párhuzamosan máshol is tovább zuhantak a hozamok. A Bloomberg számításai szerint jelenleg már 10 ezermilliárd dollárnyi eszköz forog negatív hozamok mellett, ami rendkívül nagy, ezermilliárd dolláros növekedést jelent egy hét alatt.
- Sorozatban 16. hónapja csökken a 300 vállalat bevonásával készülő hongkongi beszerzési menedzser index értéke. Júniusban 45,4 pontra csökkent az index, szemben a májusi 47,2 pontos értékkel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.