Tegnap már egy kicsit örültünk annak, hogy a Richter 190 millió svájci frankért megvásárolja a Finox Holdingot. A tranzakció részletei azonban csak később derültek ki, melyek ismét örömre adtak okot. A felvásárolt svájci cég árbevétele idén 30 millió euró lehet, ami 2-3 éves időtávon már 80 millió euróra emelkedhet, ráadásul meglehetősen magas, 70%-os bruttó marzs...
Érdekes fordulatot vett a brit belpolitikai élet, Boris Johnson ugyanis nem indul a miniszterelnökségért. Bár egyértelműen esélyesnek számított volna, úgy tűnik a hálátlan feladatot, az EU-ból való kilépést mégsem szeretné felvállalni. Valószínűleg jól döntött, amikor nem vállalta a feladatot, hiszen szinte biztos, hogy csak pünkösdi királyságra készülhetett volna. Ez a csavar viszont jól mutatja, hogy mennyire bizonytalan az egész Brexit történet.
Ma oldalazásra számítunk a hazai részvénypiacon, azonban látunk esélyt arra, hogy a pozitív tartományban zárunk.
- Lazítania kell a BoE-nek
- Hét éve a legerősebb negyedéves teljesítményt könyvelhette el az olaj
- Továbbra is kitart a forint ereje
- Rengeteg adat meglepetések nélkül Ázsiából
- Alapvetően oldalazásra, esetleg minimális emelkedésre számítunk ma a Budapesti Értéktőzsdén
- A St. Louis-i Fed elnök, James Bullard szerint a Brexit hatása „nagyon csekély” az Egyesült Államok gazdaságára nézve. Arra a kérdésre, miszerint megváltoztatta-e az idénre várt egy kamatemelést, Bullard azt válaszolta, hogy egyelőre ezen nem változtat, mert a jelenlegi helyzet alapján a következő években nem lesz lényeges negatív hatása a Brexitnek az USA-ra nézve. A negatív kamatokkal kapcsolatos kérdésre úgy reagált a döntéshozó, hogy ez a forgatókönyv valószínűtlen, mert a Fed szükség esetén más eszközökhöz nyúlna.
- A dallasi Fed elnök, Robert Kaplan nem kommentálta a tengerentúli kamatemelésre vonatkozó várakozását, de szerinte a következő ülésig még változhatnak a piaci előrejelzések, mert addig lesz még munkaerőpiaci adat.
- A chicagói beszerzési menedzser index meglepetést okozott, mert a várt 51 pont helyett 56,8 pontra emelkedett júniusban.
- Meglepő eset látott napvilágot a Tesla-val kapcsolatban, megtörtént az első halálos baleset robotpilóta üzemmódban. A Tesla azzal próbálja védeni magát, hogy 130 millió mérföld alatt ez az egyetlen halálos baleset, mindeneste a hír nem vet jó fényt az autógyártóra, és megkérdőjelezi a technológia elfogadottságát. Zárás után 3%-ot esett a Tesla árfolyama.
- ISM feldolgozóipari index és feldolgozóipari beszerzési menedzser index érkezik ma a tengerentúlról.
- A tegnapi híreket is elsősorban Nagy-Britannia szolgáltatta. Az egyértelműen esélyesnek vélt Boris Johnson bejelentette, hogy nem indul a Toryk vezetésért és egyben a miniszterelnökségért sem. Döntése mindenképpen meglepő, hiszen már régóta beszélnek arról, hogy ő lehet Cameron utódja.
- A BoE kormányzója arról beszélt, hogy valószínűleg nyáron lazítaniuk kell a monetáris politikán, amit a piac úgy értelmezett, hogy júliusban kamatot vághat a brit jegybank. Carney egyúttal arról is beszélt, hogy szeptember végéig fent fogják tartani a heti szintű likviditási tranzakciókat.
- Nem kímélte az S&P az EU hitelminősítését a megnövekedett kockázatok miatt. A korábbi”AA+” minősítést „AA” besorolásra rontották stabil kilátások megfogalmazása mellett.
- Meg nem erősített hírek szerint az EKB az eszközvásárlási szabályok lazítását tervezi, mivel attól tartanak, hogy hamarosan kimerülnek az elfogadható eszközök. Az EKB azonban hivatalosan még nem erősítette meg a Bloomberg információját.
- Brexit ide, Brexit oda, augusztus óta nem látott csúcsra emelkedett a FTSE100. Ennek elsődleges oka, hogy az indexben számos olyan globális vállalat van, mely eredményének nagy része Anglián kívülről származik, de a részvények jegyzése fontban zajlik. Mivel a font leértékelődött, így ezen vállaltok árfolyama fontban nézve emelkedett. Azonban ha dollárban nézzük az árfolyamot, akkor az elmúlt 5 napot 8%-os eséssel zárta a FTSE100 index.
- Harmadik kereskedési napja emelkedik egyhuzamban az arany. A ma reggeli kereskedésben már 1.331 dollárig kapaszkodott fel az árfolyam, több mint két éve nem zárt ilyen magasan a nemesfém.
- A forint jól teljesített a tegnapi kereskedésben, és napon belül a 315-öt is megérintette az árfolyam. A Brexit okozta ijedtség után a forint gyorsan erősödésbe kezdett, és egyelőre nincs ellenállás a hazai fizetőeszköz előtt. A következő szint a mozgóátlagoknál található 313,8-nál.
- Mark Carney brit jegybankelnök szerint további lazítás várható a következő ülésen. A font gyengülni kezdett a beszéd után az euróval szemben, az EUR/GBP árfolyama 0,834-ig emelkedett, és közel van már az új csúcs a devizapárban.
- Számos japán makroadat jelent meg, melyek összességében a vártnak megfelelően alakultak. A májusi munkanélküliség az egy hónappal korábbi értének és a várakozásoknak megfelelően 3,2% lett.
- A májusi japán infláció -0,4% lett év/év alapon, míg a maginfláció 0,6% lett. Mindkettő lényegében megfelelt a várakozásoknak és minimálisan kisebb érték, mint egy hónappal korábban.
- A japán jegybank által végzett Tankan felmérés is a várakozásoknak megfelelő alakult. Egyedül a termelőiparban tevékenykedő nagyvállalatoknál volt enyhe pozitív meglepetés látható.
- A kínai jegybank a kiugró volatilitás miatt tegnap intervenciókat hajtott végre a devizapiacon.
- A statisztikai hivatal által közzétett júniusi kínai besszezési menedzser index a várakozásoknak megfelelően 50,0 pont lett, ugyanakkor a Caixin felmérés alapján a PMI értéke a várt 49,2 pontos stagnálás helyett 48,6 pontra csökkent.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.