Angliában áll a bál! Mindenki találgatja, hogy mi fog most jönni. Az angol parlament által létrehozott elektronikus aláírási felületen, már 3,5 millióan írták alá, hogy ismételjék meg a Brexit szavazást, mert nem érte el a 75 százalékot és egyik oldalnak sem volt legalább 60 százalékos többsége. Mindeközben a Holyrood (skót parlament) is keresztbe készül tenni...
A FTSE 100 meglepetésre felülteljesítő volt pénteken. Legalábbis a belföldiek számára, hiszen csak 3,1 százalékot esett, aminek köszönhetően nagyjából 4 százalékkal az egy héttel ezelőtti lokális mélypont fölött zárt. Ha dollárban nézzük az árfolyamot, akkor már egy picit más a kép, hiszen nagyjából a lokális minimumra, 10 százalékot csökkenve esett az árfolyam. A DAX visszazárt a 9.500 pontnál található támasz fölé, annak ellenére, hogy jócskán alatta nyitott. Ugyan csökkenéssel tervezi indítani a napot, de mi ennek ellenére inkább abban hiszünk, hogy a pozitív tartományban fog zárni az index. A BUX esetében is emelkedésre számítunk a pénteki jelentősebb csökkenés után.
- Válság tanácskozások indulnak Európában
- Nem változott az olaj ára, emelkedik az arany a Brexit szavazás után
- 317 fölött ragadt a forint
- Ázsia magához tért a pénteki sokkból
- Mától osztalékszelvény nélkül forog az ANY Biztonsági Nyomda
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
- A pénteki Russell 1000 index átsúlyozása során az Apple súlya 2,77%-ról 2,52%-ra csökkenhetett a Credit Suisse számításai alapján, ami 1,3 milliárd értékű részvényt eladást jelenthetett.
- Pénteken a tartós cikkek megrendelés állománya 2,2%-kal esett májusban a várt 0,5% helyett.
- Megtörtént, amire nem sokan számítottak, azaz a britek kiszavazták magukat az EU-ból. A piacon látott vérengzést kezelendően a Bank of England 250 milliárd fontnyi likviditást pumpált a rendszerbe. David Cameron brit miniszterelnök pedig bejelentette lemondását, amire legkésőbb októberig sor kerül. A sztori azonban még közel sem ért ezzel véget, ugyanis Skócia nem szeretne a partvonalon kívülre kerülni, ezért függetlenségi népszavazást írna ki.
- A mai napon Angela Merkel német kancellár délután három órakor fogadja Donald Tuskot, az EB elnökét, majd Francois Hollande francia elnökkel és Matteo Renzi olasz miniszterelnökkel találkozik. Ezen túl az EKB háromnapos jegybanki fóruma is kezdetét veszi az EKB, a Fed és a BoE közreműködésével.
- A spanyol parlamenti választást a konzervatív Néppárt (PP) nyerte a szavazatok 32,9%-val, ami 137 mandátumot jelent. A második helyen a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) végzett 22,7%-kal és 85 hellyel. A második helyre várt Unidos Podemos csupán 71 parlamenti mandátumot szerzett. Az új spanyol törvényhozás július 19-én tartja alakuló ülését, ami során önállóan egyik párt sem tud majd a szavazatok alapján kormányra jutni, így koalíciós kormányt kell kialakítani, amit fél évvel ezelőtt sem sikerült összehozni.
- Az arany 1.326 dollárra emelkedett. A Brexit hatásait próbálja árazni a piac. Fontos változás, hogy a FED kamatemelését teljesen kizárta idénre a piac, csak a decemberi emelésnek adnak néhány százalék esélyt. Az arany árát az év végével az USA elnökválasztása fogja még alapjaiban meghatározni.
- A régiós devizák közül a lengyel zlotyi gyengült pénteken leginkább a Brexit miatt, mivel sérülékenységük nekik a legnagyobb a régióban, azonban péntek délután már a zlotyi is enyhén elkezdett visszább erősödni.
- Az EURUSD pénteki 1,1-es mélypontját követően némileg gyengült a dollár, de még ezzel együtt is a 200 napos mozgóátlag alatt maradt a devizapár árfolyama. Ma reggel 1,104-en jegyzik az EURUSD árfolyamát. A brit népszavazás eredménye teljesen átrendezte az amerikai kamatvárakozásokat. A határidős kamat megállapodások alapján a Fed kamatemelés valószínűsége 10% környékére csökkent, sőt a kamatvágás lehetősége is megjelent 10%-os valószínűséggel.
- Japánban a jegybank gőzerővel igyekszik stabilizálni a piacot. Ma reggel sok százmilliárd jen értékű likvidítás növelést jelentettek be. A lépésre az után került sor, hogy a kormány és a jegybank válságtanácskozást tartottak a Brexit kapcsán kialakult helyzet miatt, melyen a kormány felszólította a jegybankot, hogy tegyenek meg mindent a pénzügyi stabilitás fenntartása érdekében.
- Egyre több elemzői vélemény jelenik meg a túl erős jen hátrányairól és a piac találgatja, hogy vajon mikor és milyen intéskezdést fog a BoJ bejelenteni a jen árfolyamának gyengítése, de legalább is megállítása érdekében.
- Délután pedig a japán gazdasági miniszter fog az angliai operációval is rendelkező japán cégek vezetőivel tárgyalni, hogy megvitassák a kialakult helyzetet.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.