Négy éve nem látott rossz negyedévet zártak az európai börzék tegnap. A Stoxx Europe 600 8,8 százalékkal csökkent, míg a DAX 11,7 százalékkal értékelődött le. Ugyanakkor az utóbbi árfolyama stabilizálódni látszik a 9.340 és a 9.750 közötti sávban, amelyből hamarosan fölfelé kellene kitörnie ahhoz, hogy valamiféle fordulatról beszéljünk. A furcsa ebben a csökkenésben,...
Tegnap megemelték az USA adósság limitét, így ma nem kell bezárni a kormányhivatalokat. Egyelőre ez egy átmeneti megoldás, amely december 11-ig nyitva hagyja a kaput. Addig egy hosszabb távú megoldást (plafonemelést) kell elfogadnia a kongresszusnak. Ez még okozhat aggodalmat az év vége közeledtével.
Közben a kínai beszerzési menedzser index stabilizálódni látszik 47 környékén, azaz a kontrakció mértéke nem növekszik. Reméljük, hogy az év vége közeledtével északnak veszi az irányt, és újra az expanziós tartományba kerül.
Összességében a mai napon emelkedésre számítunk mind Budapesten, mind Frankfurtban.
- Adócsökkentés jöhet Franciaországban
- Emelkedett az olaj, az arany tovább süllyed
- Ismét van erő a dollárban
- Kína zárva, Japán tovább száguld
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
- Két fontosabb makrogazdasági adat érkezett a tengerentúlról. Az ADP publikálta a foglalkoztatottsági adatokat, a várt 190 ezer helyett 200 ezerrel nőtt a munkahelyek száma. A chicagói beszerzési menedzser index azonban gyengébb lett az előre jelzettnél, 53 pont helyett 48,7 pontra süllyedt a mutató.
- A képviselőház tegnap elfogadta a költségvetési adósságplafon december 11-ig történő megemelését.
- A GE eladta a vasúti kocsik lízingelésével foglalkozó üzletágát a Wells Fargo-nak, míg az eszközöket a Marmon Holdings fogja megszerezni. Az ügylet egyéb részletei egyelőre nem ismertek.
- Az Nvidia részvényei 52 hetes csúcsra emelkedtek, miután a cég bejelentette, hogy a Microsoft Azure névre keresztelt felhő alapú szolgáltatásokkal foglalkozó platformja a cég grafikus technológiáját használja a jövőben.
- A francia kormány a háztartások és vállalatok adókulcsán csökkentene, amivel a növekedést ösztönöznék. A költségvetési kiadásokból mindeközben faragni kell, hogy az idei évre tervezett 55,8%-os GDP arányos kiadási oldal 55,1%-ra csökkenjen. Az ország GDP növekedése jövőre 1,5% lehet, míg a deficit 3,3%-ot érhet el.
- A mai napon az eurózónás beszerzési menedzser indexekre lesz érdemes figyelnünk.
- Az arany viszont tovább folytatta lassú lejtmenetét, és ma reggel 1.113 dolláron állt. A piac a pénteki munkanélküliségi számokra figyel, miközben a privát ADP jelentés erős munkaerőpiacról árulkodott, ami azt is jelenheti, hogy a pénteki adat valószínűleg erős lesz, ami a Fed-et a kamatok emelésére ösztönözheti. A piac többsége továbbra is az év végéig várja a kamatok emelését, ami az első ilyen lépés lenne az elmúlt 10 évben.
- Az EUR/USD irányt váltott a tegnapi kereskedésben, és ismét erősödni tudott a dollár. A kedvező piaci hangulatban látványosan csökkent a devizapár, az 1,124-es nyitáshoz képest a 200 napos mozgóátlagon, 1,117-nél zárta a kereskedést az árfolyam. A reggeli órákban tovább csökkent a kurzus 1,114-ig, a következő megálló 1,11-nél található.
- Stabilizálódni látszik a kínai beszerzési menedzser index értéke. A hivatalos, állami PMI értéke 49,8 pontra emelkedett a múlt havi 49,7 pontról, a független, Caixin PMI értéke pedig 47,2 pontra emelkedett a múlt havi 47,0 pontról. Mindkét esetben stagnálásra számítottak a piaci szereplők. A stabilizálódás pozitív jel, ugyanakkor továbbra is a kontrakciós tartományban vagyunk.
- Tegnap délután enyhítettek Kínában a jelzálogpiaci szabályozáson. Mostantól első lakás vásárlásánál elég a 25%-os önerő is, míg korábban 30% volt a szükséges minimum.
- A japán részvénypiacot továbbra is az eszközvásárlás kibővítéséről szóló spekulációk hajtják felfelé, hiszen akár már október 7-i ülésén is bejelentheti a változtatásokat a BoJ. Egy kiterjesztett eszközvásárlási program lazább jent jelentene, amiből főleg az exportorientált vállalatok profitálhatnának. Az eddig is élénk spekulációkra ma a jegybank volt alelnöke, Kazumasa Iwata is rátett egy lapáttal, mivel ő is az eszközvásárlási program kibővítésének szükségessége mellett foglalt állást.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.