A fiataloknak mondom: ez a reklámszlogen régen egy mosószert hirdetett, de esetünkben a két héttel ezelőtti szójás cikkemben ígért folytatásra hívja fel a figyelmet. Brazília tovább növeli termőterületét, az amerikaiak mégsem akarják emelni a bioüzemanyag-termelők adókedvezményeit. Szóval „fokozódik a drámai feszültség”, az árak nem találják az irányt.
Az, hogy az USA vámjaival és megbízhatatlanságával kiírja magát a szója világpiacáról ott áreséseket okoz, miközben nálunk lehet ezzel ellentétes hatása is. De menjünk szépen sorban!
Az, hogy milyen mértékben tudjuk GMO mentes takarmánnyal ellátni piacunkat, sok tényezőtől függ, de jelentősége napról-napra nő. Az egymásba érő állatjárványok nagyon fontos üzenete az, hogy a haszonállatok immunrendszerének gyengesége kritikus szintet ért el. Ahogy az emberé is! A hazai szójatermelési kedv alakulása és a termés sorsa a piaci „iszonyokhoz” való alkalmazkodás kiemelt stratégia pontjává vált.
Forrás: KSH, AKI
EU: idén szűkebb mérleg
Az Európai Unió 2025/26-os előrejelzése a szójaterület 8,2, a termés 3,5 százalékos csökkenésével számol. A felhasználás csökkenése miatt az import valamivel a tavalyi alatt fog maradni. Az amerikai import aránya az elmúlt három szezonban jelentősen emelkedett. 2024/25-ben elérte az 54 százalékot. Az EU tehát az amerikai szója második legfontosabb piaca (volt?). A kölcsönös vámemelések 90 napos felfüggesztése (az USA 10%-os általános emelése kivételével) csak egy időrést teremt az import átszervezésére.
Az ukrajnai import leginkább dara formájában érkezik az EU-ba. Trendje lassú emelkedést mutatott az elmúlt években, de februártól határozottan megugrott. 2024/25-ben az ukrajnai daraimport 42 százaléka Lengyelországba, negyede hozzánk érkezett.
EU szójamérleg, ezer tonna
Forrás: DG Agri (szezon: júl-jún)
Erős amerikai jelenlét az EU importjában, millió tonna
Forrás: DG Agri, *januárig
Így érünk haza, ahol – a tavalyi 112 után - közel 100 ezer hektáron terveznek szóját vetni idén.
Az AKI PÁIR adatai szerint a szójabab áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 170 ezer forint/tonna (+5%) volt április második hetében. A full-fat (extrudált) szóját (30–40% nyersfehérje-, 17–23% nyerszsír- és legfeljebb 12% víztartalmú) 213 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli áron értékesítették ugyanekkor. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a szójabab májusi jegyzése 361–383 dollár/tonna, a szójadaráé 318–330 dollár/tonna tartományban alakult április 7. és 17. között. A szójaolajat 991–1055 dollár/tonna között (májusi lejárat) jegyezték ugyanekkor.
Hazai szójamérleget számolni azért nehézkes, mert befelé jellemzően génmódosított, míg kifelé mentes termék áramlik piacunkról. A KSH adatai szerint, 2024-ben 592 ezer tonna dara és 181 ezer tonna szójabab érkezett az országba, miközben 120 ezer tonna darát és 139 ezer tonna babot exportáltunk. A leginkább szembetűnő trend az import bővülése, leginkább dara formájában.
Forrás: KSH
Következtetések:
- Az USA megbízhatatlanná válása hosszú távú piaci átrendeződést okoz a világgazdaságban, így a szójapiacon is. Ahogy arra a korábbi cikkben is utaltam, a szójaolaj árának két hónapos spekulatív 25 százalékos emelkedését az olaj- és bioüzemanyag-ipar képviselői által készített törvényjavaslat váltotta ki, amely 2031-re 5,5 milliárd gallonra emeli a bioüzemanyag-keverési mandátumokat az Egyesült Államokban, míg a jelenlegi szint 3,35 milliárd gallon. A kérdés, hogy ez mennyi ellensúlyt képez a csökkenő importtal szemben. Én úgy vélem, ez az amerikai gazdák zsebét mindenképpen kedvezőtlenül érinti. Még azt is megkockáztatom, hogy az éppen folyó vetés számai is lefelé fognak módosulni. Ez Amerikában áresést, mindenhol máshol pedig áremelkedést jelenthet. Ez jól jöhet a hazai termelés motivációnak erősödése során. Egyébként pénteken a szójaolaj ára 6 százalékkal csökkent, mivel az amerikai hatóságok ellenzik a bioüzemanyag-termelők adókedvezményeinek növelését.
- Az Egyesült Államok és Kína között a hét elején létrejött megállapodás a vámok csökkentéséről a szójabab és a szójaolaj árának meredek emelkedéséhez vezetett, de az a felismerés, hogy még a 10 százalékos vám is versenyképtelenné teszi az amerikai szójababot a brazil szójababhoz képest, újabb nyomást gyakorolt az árakra.
- A szójaolaj árának csökkenése a szezonális termelésnövekedés miatti alacsony pálmaolajárak közepette lenyomja a napraforgóolaj árát. Ezt erősítheti, hogy a fekete-tengeri országokban megnövekedtek a napraforgó területek, ami az új termésű napraforgó és napraforgóolaj árának összeomlását okozhatja.
- A szójatermelés melletti érveket évek óta mantrázzuk. Az agrotechnikai és piaci érvek mellett a támogatások is meggyőzőek. A szakértelem azonban nem hiányozhat.
- Immár nem kérdés, az öntözés alapvető feltétele az eredményes szójatermelésnek.
- A szemes fehérjenövények esetében nyújtott, termeléshez kötött támogatási forma évi 15,9 millió eurós keretösszegben továbbra is elérhető a gazdák számára az alaptámogatáson és az újraelosztó támogatáson felül.
- Stratégiai kérdés, hogy Baranya vármegyében egy új, 120 ezer tonnás feldolgozó kapacitású üzem épül. A kérdés, hogy az előállított termékek a hazai piacot fogják-e kiszolgálni, vagy exportra kerülnek. Amennyiben maradnak, az önellátásunk ugrásszerű emelkedést mutat majd, ráadásul mentes formában.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock Inc.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!
