Miközben – tegnap írtunk róla – új egyéni csúcsok születnek a tőzsdén (Richter), amik magukkal húzzák a BUX-ot is új csúcsok felé, a magyar gazdaság szenved. Pont...
Miközben – tegnap írtunk róla – új egyéni csúcsok születnek a tőzsdén (Richter), amik magukkal húzzák a BUX-ot is új csúcsok felé, a magyar gazdaság szenved. Pont úgy, ahogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megmondta a minap. A GDP csökkent az év második negyedévében az elsőhöz képest (-0,2 százalék), s így év per év alapon a szezonális és naptárhatással kiigazítva 1,5 százalék volt a növekedés.
Mindeközben a Richter és a BUX is új csúcsra ment. Ez egy picit furcsának és ellentmondásosnak tűnik, de a gazdaság gyengébb teljesítménye (hiszen 0,5 százalék negyedév per negyedév és 2,3 százalék éves növekedés volt a várt) kicsit korrelál a piaccal. Illetve, mivel a gépjármű és akkumulátorgyártás lehet a ludas, ez inkább a gépjárműgyártók elmúlt napokban látott gyenge negyedéves eredményeiben köszön vissza. A statisztikai hivatal egyelőre nem közölt részleteket, azokra szeptember 3-ig várnunk kell.
Viszont, ha úgy van, ahogy az imént írtuk, akkor már érthető ez a fura viselkedés. Hiszen (i) a BUX kitettsége az autóipar felé gyakorlatilag nulla, csak közvetett hatásról beszélhetünk; (ii) a Richter pedig nagyon más iparágban mozog, ami független a gépjármű és elektromos alkatrészgyártástól, ráadásul 90 százalékban exportra termel. Különben is egyedi vállalati fejlesztési, beruházási történet hajtja az árfolyamot. Ezekről korábban sokat írtunk pl. itt, itt, és itt, meg itt is továbbá itt.
Egy szó, mint száz, gyenge GDP-vel is lehet csúcsokat döntögetni. Viszont az is igaz, hogy ennek a disszonanciának nem kellene hosszabb távon fennállnia, hiszen a másodlagos hatások előbb vagy utóbb megérkeznek mindenhova. S ezzel kapcsolatban az a rossz érzésünk van, hogy a harmadik negyedév sem lesz fényes. Ugyanakkor a magyar piac jó teljesítményében jelentős tényező, hogy historikus és más piacokkal való összevetésben is nagyon olcsó, még akkor is, ha gyengébb a GDP teljesítménye. Szóval a kettősség ebben az esetben talán kicsit tovább, hosszú hónapokig is fennmaradhat.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának