Az Uranium Energy Corp (UEC) egy gyorsan növekvő, uránérc feltárással foglalkozó, az Egyesült Államokban bejegyzett tőzsdei vállalat. A társaság rendelkezik Észak-Amerika legjelentősebb potenciális uránkészletével, és az egyik legnagyobb földtulajdonos a Kanada legígéretesebb lelőhelyének számító Athabasca-medencében. Az UEC az Uranium Royalty Corp — egy urántermelés utáni bányajáradék (royalty streaming) vállalat — 15%-os kisebbségi tulajdonosa, illetve fizikailag is 1,16 millió font U3O8 uránkészletet tart a portfoliójában. A cég a világ egyik legjobb minőségű ferrotitán-lelőhelyében is tulajdonos Paraguayban. Úgy gondoljuk, hogy az uránérc iránti kereslet és az árak emelkedése jelentősen növelheti a vállalat profitját.
Összefoglaló táblázat (Bloomberg, konszenzusos várakozás)
Forrás: Bloomberg
Befektetési sztori
Könnyen hihetnénk, hogy az uránérc csak szűkös mennyiségben áll rendelkezésére a világban. Pedig ez nincs így, előfordulási gyakorisága nagyobb, mint az aranyé és az ezüstté összesen (forrás: visualcapitalist.com). Viszont ez közel sem jelenti az uránlelőhelyek egyenletes eloszlását a Földön. A világ 12 legnagyobb uránkészlettel rendelkező országa birtokolja a teljes ismert globális uránkészlet 91 százalékát. Az Egyesült Államok csupán a maradék 9%-ból hasít ki egy kisebb szeletet.
A fentinél még koncentráltabb termelési eloszlás oka a természeti adottságokon túl az, hogy az uránérc kitermelés veszélyes a környezetre, ezért sok fejlett ország a múltban vonakodva adott ki engedélyt új bányák nyitására. Az USA határain belüli uránbányászat mostanra újfent stratégiai jelentőségűvé vált a növekvő orosz, kazah illetve kínai kockázat miatt. Az amerikai törvényhozás idén döntött arról, hogy a jövőben nem lehet az oroszoktól urándúsítási szolgáltatást, illetve orosz forrásból származó ércet vásárolni. Ez alól csak azok a cégek kaptak felmentést, akiknek élő szerződésük volt, de ők is csak 2027 végéig vehetnek orosz nyersanyagot.
A meredeken emelkedő világpiaci árak miatt a korábban nem gazdaságosan kitermelhető lelőhelyek is nyereséggel kecsegtetnek. Ennek a változásnak az egyik legnagyobb haszonélvezője az Uranium Energy Corp lehet, mivel a cég az egyik legnagyobb koncessziós területtel rendelkezik Kanadában és az Egyesült Államokban.
A keleti féltekén a kazah urántermelés (Kazatomprom) kapacitásbővítési nehézségekkel küzd, ráadásul az uránérc kitermelésre év elején kivetett nagyobb kazah állami adó sem ösztönzi a termelés felfutását. Ebből ismét az UEC profitálhat a legtöbbet, a cég ezen szerencsés gazdasági csillagállás mellett augusztusban tervezi újraindítani kitermelési projektjeit, tehát nagyon közel áll ahhoz, hogy aktív termelő vállalattá váljon.
Az Uranium Energy Corp kitermelési metódusa a külszíni fejtéshez vagy a mélyműveléshez képest egy jóval újabb, költséghatékonyabb és környezetkímélőbb technológiát képvisel. A vállalat az ISR (In-Situ Recovery) technológiával hozza felszínre az uránt. Az ISR kitermelés lényege kissé leegyszerűsítve az, hogy ózonnal és oxigénnel dúsított vizet pumpálnak magas nyomáson az uránt tartalmazó érc zárványok közé, és egy filtrációs eljárással oldat formájában tudják a felszínre hozni az U3O8-at, amiből később az elemek szeparációja során sárga-sütit (yellow cake-et) tudnak előállítani.
Az Uranium Energy Corp az észak-amerikai kitettsége miatt minimális geopolitikai kockázatot fut. Az UEC nyertese lehet a relatíve kis kapitalizációjú uránszektorba áramló plusz befektetői likviditásnak.
Menedzsment
Az Uranium Energy Corp alapítója és elnök-vezérigazgatója Amir Adnani, vezetése alatt a vállalat a legnagyobb diverzifikált észak-amerikai uránvállalat lett. Adnani alapítója és tulajdonosa két másik vállalatnak is, amik arany- és uránkitermeléshez végeznek streaming/royalty előfinanszírozást.
Pénzügyi háttér
A társaság 88 millió dollár készpénzzel rendelkezett 2024 első negyedévének végén, miközben adóssága egyáltalán nincs sem a rövid, sem a hosszú oldalon. A vállalat emellett 1,16 millió font elraktározott U308 készlettel rendelkezik, amire nincs értékesítési kötelezettsége, így azt a menedzsment döntése alapján bármikor eladhatják a piacon. Az UEC továbbá 18 millió darab részvényt birtokol (kb. 15% részesedés) az Uranium Royalty Corp nevű vállalatban, ami streaming/royalty előfinanszírozást végez az észak-amerikai uránlelőhelyek fejlesztésére. A streaming/royalty modell lényege, hogy ezek a cégek finanszírozást biztosítanak bányanyitáshoz, cserébe a kitermelt érc egy részét vagy egészét megkapják egy előre meghatározott időintervallumban vagy adott mennyiségig.
Ebből az összesen mintegy bő 300 millió dolláros likvid vagyonból az következik, hogy a likviditási kockázat minimális, viszont a vállalat erőteljes növekedésre irányuló stratégiája magában hordozza a tőkeemelés kockázatát új részvények kibocsátása révén, mint ahogy erre korábban már többször is volt példa. Az UEC nem fizet osztalékot.
Lelőhely és kitettség
Az UEC portfóliójában összesen 18 lelőhely van. Ezekből négy van termelés közeli fázisban, kettő bánya áll építés alatt, a maradék 12 helyszínen pedig feltárást/kutatást végez a cég. A leghamarabb elinduló kitermelési helyszín a wyomingi Reno Creek, ami augusztusban már kulcsra kész lesz, és ahol az új ISR módszerrel folyik majd a termelés. A komplett urán portfólió mérete megközelítőleg 330 millió fontot tesz ki.
A soron következő kitermelési helyszínek Texasban és Arizonában fognak elindulni, de Kanadában és Új-Mexikóban is előrehaladott fázisban van a bányanyitás. Az UEC nemrég Paraguay-ban is szerzett feltárási és kitermelési koncessziós jogot, ahol két másik vállalattal közösen osztozik az Oviedo medence uránkészletén. Ígéretesnek tűnik még a szintén paraguayi Alto Paraná lelőhely is, ahol jelentős mennyiségű és kiváló minőségű ferrotitánt is felszínre terveznek hozni, ami nélkülözhetetlen űripari alapanyag.
Az UEC ékköve a texasi Hobsonban található feldolgozóüzem, ami 2022-ban kapott további kormányzati engedélyt évi 4 millió font sárga-süti (yellow cake) feldolgozására. Ebben az üzemben már folyik a termelés, itt jellemzően más társaságok uránércét dolgozzák fel. A cégnek jelenleg csak ebből a tevékenységből van árbevétele.
Részvényesek
380 intézményi befektető birtokol 302,34 millió részvényt az összesen kibocsátott 408,8 millióból. A maradék a közkézhányad, amiből 1,87%-ot az UEC menedzsmentje birtokol.
Főbb kockázatok
A vállalat egyelőre nem termel uránércet, de két bányája is a termelés elindulását megelőző végső fejlesztési fázisban van. Emellett számos kutatást/fejlesztést végez a társaság, ezek finanszírozása jelenthet komoly kockázatot. Az uránérc árának alakulása szintén jelentős kockázati tényező, az új bányák nyereségességi határára (breakeven price) a 40-60 dollár/font körüli árszinten van. Végül érdemes kiemelni, hogy a társaság újfajta bányászati eljárása, az ISR nem szokványos az iparágban, az Uranium Energy Corp ezzel az újdonsággal jelentősen tudja csökkenteni a költségeket, ugyanakkor az eljárás nem kiforrott más bányászati eljárásokkal (pl. mélyművelés) szemben. Az ISR jelentős versenyelőnyt biztosíthat, mivel alacsonyabb érctartalmú bányák is művelésbe vonhatók, ugyanakkor ez az új technológia nem ismert környezetvédelmi és egyéb költségekkel járhat.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.