Erste Market belépés

Online befektetés belépés

Ha elfelejtetted NetBroker jelszavadat, hívd
ügyfélszolgálatunkat a 06 1 235 5151 telefonszámon.

Még nincsen értékpapírszámlád?
Online számlanyitás
GYIK Panaszkezelés
ELEMZÉS

Az ezüst sztori – miért ez az egyik legnagyobb potenciállal bíró nyersanyag

RESEARCH BLOG
RESEARCH BLOGPletser TamásOlaj- és gázipari elemző2024. május 30.   19:16

Összefoglaló (ha nem akarod végigolvasni a teljes bejegyzést) - Az ezüst az egyik legnagyobb potenciálú nyersanyag. - Az ipari felhasználás a napelemek és az elektronika miatt rohamosan bővül, amivel a lomha kínálat nem tud lépést tartani. - Már negyedik éve a befektetési és egyéb készleteket éli fel a világ. - Az ezüst ára nagyot ugrott az elmúlt 3 hónapban: márciusban még 24 dollár/unciás jegyzésár ma már majdnem 32 dollár. Történelmileg azonban már volt ennél jóval magasabban is a jegyzés. - A következő blogokban a számunkra legizgalmasabb cégekről fogunk írni, amibe szerintünk érdemes fektetni, ha hiszel a további áremelkedésben.

Miről szól ez a blogbejegyzés?

  • A következő sorozatban néhány alapvető, szerintünk nagy potenciállal bíró nyersanyagról és a vele kapcsolatos befektetési lehetőségekről szeretnénk részletesen írni.
  • Az első jelölt az ezüst, mely egyszerre nemesfém és ipari fém. Az első blogbejegyzésünkben a mostani befektetési történetet elemeznénk ki, majd a második-harmadik bejegyzés 3-3 szerintünk érdekes, alapvetően ezüstre kihelyezett befektetéseket vennénk górcső alá.
  • Fontos kiemelni, hogy az ezüst nagyon ritka fém önmagában, főleg bányászati melléktermékként termelik ki.
  • Elsődleges ezüstnek (angolul primary silver) nevezzük azt a lelőhelyet, amikor a bánya érc kitermelésének legalább 50%-a ezüst. Ilyen bánya kifejezetten kevés van. Az ezüst jellemzően már ércekkel (főleg cink, ólom, réz stb.) együtt kerül kitermelésre.

Mire használjuk az ezüstöt?

  • A First Majestic Silver nevű cég becslése szerint a 2024-es kereslet 61% ipari felhasználás, 17% ezüst érme és rúd, 17% ékszer és 5% egyéb ezüst áru formában jelentkezik.
  • Az ezüst tehát egyszerre nemes és ipari fém, bár monetáris szerepe jelentős (az arany kistestvére), de ezen szerepe csökken, míg egyre fontosabb az iparban.

Chart: A 2024-es várható ezüst kereslet megoszlása

Forrás: First Majestic Silver

  • Az ezüst ipari felhasználásában egyre nagyobb szerepet kap az elektronika, a fém rendkívül jó elektromos vezető képességei miatt. Gyakorlatilag sok alkalmazásban megkerülhetetlen a különleges tulajdonságai miatt.
  • Az utóbbi években különösen a napelem gyártás az, amely előszeretettel használja az ezüstöt, mivel a fém reflektív és elektromos vezető egyben.
  • A jelenlegi technológiai fejlettségen kb. 2 m2 napelemhez 1 uncia (31,1 gramm) ezüst felhasználása szükséges. A napelemek gyártása során felhasznált ezüst „végleg” elveszik a kínálati oldalról, ugyanis csak nagyon költséges és környezetszennyező (savas-lúgos ülepítőkádas) technológiával nyerhető vissza belőle a fém.

Chart: A globális napelem felfutás – történeti adatok és a jövőbeli becslés (GW/év)

Forrás: Bloomberg NEF

Hogyan alakul a globális kereslet/kínálat?

  • A First Majestic Silver ábrája mutatja, hogy az elmúlt években miként alakult az ezüst kínálata/kereslete.
  • Jól látható, hogy 2020 óta a bányászott ezüst mennyisége nem tud lépést tartani a kereslettel. 2023-ban a bányászati kínálat kb. 1010 millió uncia volt, míg a keresleti meghaladta 1200 millió unciát. A különbséget a már korábban kibányászott ezüst felhasználásával lehetett csak biztosítani.
  • Ez hosszútávon a világon felhalmozott és főleg ékszerként, ezüsttárgyként, ezüsthulladékként vagy rúdként használt nemesfém felhasználását jelenti, illetve a befektetési (bullion fine silver) piacról kerül kivonásra.

Chart: Az ezüst globális kereslete és bányászati kínálata

Forrás: First Majestic Silver

  • Az ezüst újrafelhasználása még mindig gyerekcipőben jár, alig tud növekedni, és ami növekszik is, az is törtezüst,amit az ékszeripar használ fel, tehát a saját értékláncán belül marad.
  • A kínálattal kapcsolatban érdemes még kiemelni, hogy 2023-ban a világ bányáinak ezüst termelése 0,7%-kal csökkent globálisan, és a trend folytatódik.
  • Egy új ezüstbánya nyitása hosszú folyamat, legoptimistább esetben is legalább 10 év.
  • Léteznek új technológiák, amik tovább tudják bővíteni a termelést (például elektromos impulzusokkal történő kőzettörés, új lelőhely kutatási technológiák), de ezek egyelőre nagyon drágák, és költségesek, nem engedhetik meg maguknak ezeket a beruházásokat a cégek ilyen megtérülési mutatók mellett.
  • Ráadásul az ezüst és szinte minden fém kitermelési költségei jelentősen megemelkedtek a magas energiaárak, növekvő bérköltségek és a környezetvédelmi megfelelés miatt, aminek hatására kisebb marzzsal tudnak működni a bányák, ami a kínálat további tendenciózus szűküléséhez vezethet.
  • Kínálati oldalról emiatt nem látszik, hogy a következő években jelentős felfutás lenne még akkor sem, ha az ezüst olyan mértékben drágulna, ami erős ösztönzőt adna a termelők irányába.

Miért nehéz megtalálni azokat a cégeket, amik a legtöbbet tudnak profitálni az ezüst árfolyamának emelkedéséből?

  • Az ezüst nagyon ritka önmagában, mint termésezüst, az ezüst nagyrészt bányászati mellékterméknek számít.
  • Leginkább az ólom-, cink-, réz- és aranybányászat mellékterméke.
  • Elmondható tehát, hogy az ezüst árfolyamát nagyobb mértékben befolyásolja az ólom/cink/réz/arany bányászat, mint maga az ezüst bányászat.
  • Nagyon változó, hogy milyen kitermelési költségekkel számolnak egyes cégek. Az iparágban a leginkább használt mutató az AISC (all-in sustaining cost), ami magába foglalja a bányászat fenntartásához szükséges összes költséget.
  • Nagyon nagy szerepe van a royalty/streaming szerződéseknek.
  • Általánosan elmondható, hogy jellemzően magas belső tőkeáttéttel működnek az ezüstbányák.

És legvégül az ezüst árának legfrissebb alakulása

  • Az ezüst komoly mértékben megugrott az elmúlt 3 hónapban. A jegyzésár márciusban még 24 dollár/uncia volt, ez jelenleg kicsivel 32 dollár/uncia alatt van.
  • Az ezüst történelmileg volt már ennél jóval magasabban is: 2011 elején 37 dolláron jegyezték a nemesfémet. A híres, Hunt testvérek nevéhez kötődő spekuláció, 1980-ban pedig közel 50 dollárra repítette.
  • Tér tehát van bőven az áremelkedésre, inflációval korrigálva egyáltalán nem drága az ezüst!

Chart: Az ezüst áralakulása az elmúlt 5 évben

Forrás: Bloomberg

 

Chart: Az ezüst áralakulása 1949 óta

Forrás: Bloomberg

  • Érdemes még egy pillantást vetni az arany/ezüst hányadosára. Az ábra 1971-től kezdve mutatja, hogy az ezüst tendenciózusan leértékelődött a nagy testvér, az arany mögött. Ma egy uncia arany közel 75-ször annyit ér, mint egy uncia ezüst. Ez a hányados a 70-es években 1:25-1:40 között volt mindössze.
  • A két fém arányát az 1400-as évek vége óta nyilvántartják, jellemzően 1:14 és 1:15 között váltották.
  • Ez azért van, mert elvileg a földkéregben 15x-16x több ezüst van átlagosan, mint arany, a gyakorlat viszont azt hozta, hogy kitermelni viszont csak kb. 12x annyit tudtak, ráadásul ez az arány mára leromlott 10x alá.
  • Ettől a historikus átváltási aránytól a 20. század végére, illetve még inkább a jelenkorra tekintve extrém mértékben eltávolodtunk.
  • a 21. században az átlag 1:65 - 1:70 körüli átlaggal számolhatunk.

 

 

 

Chart: Az arany és az ezüst árának hányadosa 1971 óta

Forrás: Bloomberg

Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának

ELEMZÉS

Tovább menetelhet az UniCredit

Az idei évben jelentős európai felülteljesítés volt eddig...

AGRÁR SAROK

Hatással van az élelmiszerpiacra a fogyásgyógyszer

Ki ne hallott volna a - már nem is olyan - új slágerről, a fogyásgyógyszerekről. Ez a tudomány frappáns válasza a könnyű fogyás iránti oldhatatlan...

2025. július 8.

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben