Habár a múlt héten végre örülhettünk a kohéziós alapok 22 milliárd eurójából a várt 10,2 milliárdnyi rész felszabadításának, ennek ellenére sem következett be komolyabb forinterősödés. Sőt, a befektetőkben van egy kis félelem az...
Habár a múlt héten végre örülhettünk a kohéziós alapok 22 milliárd eurójából a várt 10,2 milliárdnyi rész felszabadításának, ennek ellenére sem következett be komolyabb forinterősödés. Sőt, a befektetőkben van egy kis félelem az alapkamatpályával kapcsolatban.
Az euró és a régiós devizák árfolyamalakulása az elmúlt kilenc napban
Forrás: Bloomberg, Erste
A fenti ábrán jól látható, hogy a pozitív hírek ellenére a forint relatíve nemhogy nem erősödött, hanem egy kissé még jobban is gyengült az euróval szemben, mint a régiós devizák. Habár az elemzők egyöntetűen 75 bázispontos kamatcsökkentést várnak a mai MNB kamatdöntő üléstől, a piaci szereplőkben azért van egy kis félelem a kamatcsökkentési pálya gyorsításától, azt követően, hogy az elmúlt hónapokban az infláció gyorsabban csökkent, mint az általános várakozás volt. Ugyanis a decemberi infláció nagy valószínűséggel inkább 6 százalék körül alakulhat, míg korábban 6-7 százalék körüli értéket vártak.
Ugyanakkor az inflációval nem az idei pálya a probléma, hanem a jövő évi beragadás. Azaz az idei gyors csökkenés után a jövő évben már csak enyhe csökkenés várható. Vagyis az MNB-nek nagy valószínűséggel nem szabad gyorsítania, abszolút nem baj, ha a reálkamat tovább növekszik. Sőt, fontos az árstabilitás mielőbbi eléréséhez.
Ugyanakkor a költségvetés valószínűleg jelentős túllövést fog mutatni a jövő évben is, vagyis a stabilitási és növekedési paktum 3 százalékos határába valószínűleg nem férne bele a sokak által 4,6 százalékra várt hiány. Viszont olyan egyezség körvonalazódik az EU-ban, hogy a honvédelmi kiadások nélkül lehetne számítani a paktumnak megfelelő hiányt. S mivel a magyar honvédelmi kiadások jövőre a GDP több mint 2 százalékára rúghatnak, ezért nagy valószínűséggel teljesítenénk a feltételeket a túllövés ellenére is. Ráadásul ez is magasabb kamatpályát indokolna a nagyobb kiáramlás miatt. Szóval egy kicsit furcsának tűnik a forint elmúlt napokban látható gyengesége.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának