Erste kommentár A héten az USA-ban és az EMU-ban is kamatdöntő ülést tartanak. Az előbbi esetben a piac nem, míg az utóbbiban 25 bázispontos kamatemelést áraz. Persze előtte még lesz egy májusi inflációs adat...
A héten az USA-ban és az EMU-ban is kamatdöntő ülést tartanak. Az előbbi esetben a piac nem, míg az utóbbiban 25 bázispontos kamatemelést áraz. Persze előtte még lesz egy májusi inflációs adat a tengerentúlon, ami jelentős csökkenést hozhat, elsősorban az energiaáraknak köszönhetően. Ez látszik a maginflációs előrejelzésen is. Ha nem lesz meglepetés, akkor a forgatókönyv a piaci árazás szerint alakulhat. Ugyanakkor – bár adatfüggő lesz az is – július végén azért még jöhet egy kamatemelés, hogy aztán már – tényleg – véget érjen a kamatemelési ciklus.
Ezen túlmenően most mindenkit a jövő heti magyar kamatdöntés foglalkoztat, elsősorban az erős forint kapcsán. Nagy lehet a csábítás, hogy ezért nagyobb legyen a kamatcsökkentés mértéke, mint a múlt havi 100 bázispont volt. Viszont jelenleg a kockázatvállalási kedv javulását látjuk, annak ellenére, hogy a gazdasági mutatók a vezető gazdaságokban még mindig romlást mutatnak. Vagyis előreszaladt a piac. Ha ez megfordul — például azért mert nem következik be időben a fordulat — akkor a forint, mint érzékeny barométer akár nagyot is gyengülhet, amire esetleg megint csak reagálnia kellene az MNB-nek, ha netán túl heves lenne a magyar fizetőeszköz reakciója a hangulatváltozásra. S itt jön be az, hogy az MNB – a bizalomépítés jegyében – sűrűn hangoztatja a kiszámíthatóságot és az óvatosságot. Ez pedig a tempó tartását sugallja a vártnál kicsivel jobb inflációs és külkereskedelmi adat ellenére is. Ezen a héten is lesz adatgyűjtés az egynapos gyorstender kamatrátájával kapcsolatban. Azt gondoljuk, hogy az MNB a piaci várakozásokat is figyelni fogja, amelyek szerintünk most is 100 bázispontos csökkenést fognak mutatni, mint az elmúlt hónapban. Ezzel a tempóval szeptember végére összezárhat az alapkamat és az egynapos gyorstender kamata, és a monetáris politika visszatérhetne a „normális mederbe”. S még egy tényező. Mi már csökkentünk, miközben az EKB még emel, s valószínűleg a Fed esetében is látunk még legalább egy kamatemelést. Viszont az abszolút nincs kizárva, hogy júliusban még nem fog véget érni a kamatemelési ciklus a nagy gazdaságokban. S akkor a relatív kamatelőnyünk tovább olvadhat, nem várt módon. Ez is inkább az óvatos megközelítés felé mutat, annak ellenére is, hogy az elmúlt időszak adatai igen csak csábítók lennének, a csökkentés gyorsítására.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.