A Lehman Brothers csődje után mind Európában, mind az Egyesült Államokban (bár itt talán kevésbé) megszigorították a bankokra vonatkozó biztonsági előírásokat a pénzügyi szabályozók, hogy elkerülhető legyen a 2008-ashoz hasonló összeomlás. Az erőteljesebb kontroll jegyében a jegybankok folyamatos stresszteszteknek vetik alá a kereskedelmi bankokat, szimulálva a pénzintézetek viselkedését és ellenálló képességét egy számukra kedvezőtlen gazdasági környezetben. Ezúttal a valóság végezte el a stressztesztet, amin néhány szereplő, például a Silicon Valley Bank vagy a Credit Suisse nem is tudott megfelelni.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A Szilícium-völgyi pénzintézet a magas kamatokra hivatkozva jelentett csődöt. Márpedig a magas kamatszintek, hiába lassít a monetáris szigorítás ütemén a FED, még velünk lesznek egy ideig, az infláció elleni küzdelem jegyében. Az Erste Befektetési Zrt. stratégája szerint elképzelhető, hogy lesznek további, nehéz helyzetbe kerülő pénzintézetek, azonban ennek jóval kisebb a valószínűsége, mint akár 2008-ban volt. Ennek egyik legfőbb oka (a bankokkal szembeni szigorúbb szabályozói elvárások mellett), hogy globálisan még mindig jelentős mennyiségű likviditás van a pénzpiacokon.
„A pénzmennyiség komoly párnát képez a világ számára. Ha esetleg újabb banki csőd történne, akkor nem is a jegybankoknak, hanem a kormányoknak és a pénzügyi szereplőknek kell összehangoltan fellépniük” – mondta Miró József a Reggeli Monitorban. A szakértő hozzátette: 2008 után jelentősen megnövekedett a pénzmennyiség globálisan, és már akkor is felmerült, hogy mi történhet majd kamatemelések idején, a bankok milyen veszteségeket könyvelhetnek el a hosszabb lejáratú kötvényeiken.
Bár most javában zajlik a kamatemelési ciklus, ez a megnövekedett likviditás azóta sem csökkent érdemben, mindössze nem növekszik tovább a pénzmennyiség. Az Egyesült Államokban 22 ezer milliárd dollár a monetáris rendszerben lévő likviditás, Európában pedig 15 ezer milliárd. Ez a szint már nagyjából egy éve stagnál. A pénzmennyiség csak relatív csökken némiképp, a világ népességszámának növekedése miatt. De továbbra is igen magas szinten áll, ami kellő alapot ad a pénzügyi szereplőknek és a kormányoknak ahhoz, hogy egy bajba került bankot célzott intézkedésekkel megmentsenek.
Ez bizalmat ébreszthet a befektetőkben, miként az is, hogy a bankok többsége megfelelő tőkeerővel rendelkezik, és a jegybankok folyamatos stressztesztjein is átmegy. Miró József szerint a problémák, akár a Silicon Valley Banknál, akár a Credit Suisse esetében, inkább menedzsment gondokra vezethetők vissza. Az Erste Befektetési Zrt. stratégája hozzátette: a társadalomban, a pénzügyi világban mindig vannak rosszabbul viselkedő szereplők. Ilyenkor az erősebbek, a jobb tűrőképességűek felvásárolják a gyengébbeket. Bár elképzelhető, hogy lesznek még bankcsődök, de rendszerszintű problémák, a 2008-ashoz hasonló dominó effektus nem valószínű.
A beszélgetésben szóba került még az is, hogy miért volt katalizáló hatással a részvénypiacokon a Silicon Valley Bank csődje, és hogy elmúlt-e a már a pánik a tőkepiacokon? A műsor második felében az Erste Befektetési Zrt. elemzője, Péntek Ádám volt a Reggeli Monitor vendége. Vele szó volt arról, hogy:
- elmúlt-e már a Covid-hatás a légiközlekedési szektorban?
- milyen eredményvárakozásai vannak a nagy légi társaságoknak?
- milyen fejlesztéseket tervez a WizzAir?
A műsor első felében Miró József, az Erste Befektetési Zrt. stratégája, a második felében pedig Péntek Ádám, az Erste Befektetési Zrt. elemzője volt a Reggeli Monitor vendége.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.