Idén 18 százalékot esett az Apple árfolyama az általános gazdasági lassulás és a csökkenő mobiltelefon eladások miatt felélénkülő félelem hatására. Kína zéró-covid politikája is érzékenyen érinti a vállalatot, ugyanis az iPhone-ok fő gyártója, a kínai Foxconn működését súlyosan hátráltatták a lezárások. A hírek szerint a gyár működésének akadályoztatása miatt idén a tervezett 90 milliónál 6 millióval kevesebb iPhone Pro készülhet el.
Kína végre nekilátott enyhíteni a koronavírus miatti korlátozások szigorán, ami jó hír az Apple számára. A vezetőség úgy látja, hogy 2023-ban behozzák az idei lemaradást a legyártott telefonok darabszámát illetően, tehát a kilátások pozitívak. A mobiltelefonok iránti kereslet általános csökkenése az Apple-t csak kisebb mértékben érintette. A sima iPhone-okból a vártnál kevesebb fogyott, viszont a Pro széria hiánycikké vált részben a készülékek népszerűsége, részben a gyártási nehézségek miatt. A szeptemberben zárult pénzügyi év negyedik negyedévében az iPhone-ok értékesítéséből származó összeg, mely a vállalat bevételének közel felét adja, 42,6 milliárd dollárra emelkedett az egy évvel korábbi 38,9 milliárdról.
A negyedéves összbevétel rekordnak számító 90,1 milliárd dollárra hízott, ami 8 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest, a részvényenkénti 1,29 dolláros nyereség pedig 4 százalékos növekedést jelent.
Az Apple bevétele és nyeresége az elemzői várakozások szerint a következő években is növekszik, tehát az árfolyam idei 18 százalékos esése nem annak köszönhető, hogy a vállalat eredményessége visszaesik, hanem csak a növekedés mértékére vonatkozó várakozások mérséklődtek. A várakozások szerint a szeptember 24-én zárult 2022-es pénzügyi évben elért 394,3 millió dolláros bevétel a következő évben 3 százalékkal 406 millióra növekszik, a nyereség pedig részvényenként 6,1 dollárról 6,24 dollárra emelkedik.
A relatív értékeltség nem csökkent jelentősen
A piac továbbra is magasan árazza az Apple-t a jövőbeli erőteljes növekedésben reménykedve. Az alábbi táblázatban is látható, hogy a vállalat P/E mutatója közel másfélszerese a szektortársak átlagának az 2022-es eredmények alapján, a 2023-as várakozásokkal számolva pedig már 60 százalékhoz közelít a prémium. Az EV/EBITDA esetén még ennél is nagyobb különbséget mutatkozik, a 2023-as várakozások alapján az Apple értékeltsége 87 százalékkal magasabb.
Forrás: Bloomberg, Erste
Hozzá kell tenni, hogy az Apple esetén nem újdonság ez a prémium, az utóbbi 2 évben még a jelenleginél is 10 százalékkal magasabb volt az értékeltsége a versenytársakhoz viszonyítva. A lenti grafikonon a P/E arány alakulása látható, az Apple feketével, a versenytársak átlaga narancssárgával jelölve.
Forrás: Bloomberg, Erste
Technikai kép
November végén az árfolyam lebukott a rövid távú mozgóátlagok alá, az MACD indikátor pedig eladási jelzést adott, igaz, ezt nem erősítette meg magas forgalom. A következő napokban nem is történt komolyabb esés, sőt a hónap utolsó napján közel 5 százalékot ugrott a részvény, és újra a 20 és 30 napos mozgóátlagok fölött zárt, majd ismét lefordulás következett. A technikai kép összességében semlegesnek mondható, komolyabb emelkedésre vagy esésre nem utal a közeljövőben.
Forrás: Bloomberg, Erste
A Bloomberg adatbázisa szerint 37 elemző ajánlja vételre, 8 tartásra és 1 eladásra. A célárak átlaga 175,8 dollár, ami közel 25 százalékos felértékelődési potenciált jelez a jelenlegi 140,9 dolláros árfolyammal számolva.
Vélemény: A magas kamatkörnyezet és az utóbbi hetekben ismét felerősödő recessziós félelmek nem kedveznek a magas értékeltséggel rendelkező technológiai vállalatoknak. A magas árak hatására a lakossági megtakarítások megcsappannak, ami az Apple prémium kategóriás termékei iránti kereslet csökkenését eredményezheti, ezért rövid távon kockázatos a papír.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.