Erste kommentár Pénteken volt egy kisebb riadalom a relatíve erős amerikai munkaerőpiac kapcsán, de a valóságban hamar megnyugodtak a kedélyek. Ugyanígy aggasztó lehetne, hogy a munkabérek a várt 4,7 százalékkal szemben...
Pénteken volt egy kisebb riadalom a relatíve erős amerikai munkaerőpiac kapcsán, de a valóságban hamar megnyugodtak a kedélyek. Ugyanígy aggasztó lehetne, hogy a munkabérek a várt 4,7 százalékkal szemben 5,1 százalékkal nőttek az elmúlt év folyamán. Persze ezt kevésbé veszik elő az aggódni vágyók, hiszen ez azért jócskán elmarad a 7,7 százalékos inflációtól, azaz a feszes munkaerőpiac ellenére sem szálltak el a bérek. Sőt, 2-3 százalékos reálbér csökkenés látható. Ez pedig – elvileg – hatékonyság növekedéssel kell, hogy járjon, ami segít letörni az inflációt. A probléma akkor lépne fel, ha hosszabb ideig fennállna az inflációs nyomás, hiszen akkor a munkavállalók már kevésbé nyelnék le a békát, s ha akkor éppen feszes a munkaerőpiac, akkor valószínűleg kialakulna a bér-ár spirál. S akkor egy darabig valószínűleg nem menekülünk meg az infláció rémétől. Vagyis a továbbra is viszonylag „kedvező” béradatok ellenére is ügyködni kell a Fed-nek, hogy megtörje a munkaerőpiac feszességét.
A részvénpiac meg azért mégis megijedt. Pedig a kötvénypiacon végül tovább süllyedtek a hozamok. A 10 éves referencia hozam 3,5 százalék környékéről, kicsivel 3,49 alá csökkent, hogy aztán ma ismét emelkedjen egy picit. A kamatemelési várakozások sem változtak jelentősen. Még idén 4,25 és 4,5 százalék közé emelkedhet a Fed irányadó rátája, hogy aztán 4,75-és 5,0 százalék között tetőzzön, s jövő március és szeptember között ott is maradjon, majd 2024 elején visszatérjen a december közepére várható szintre. Szóval nem kell túlaggódni ezt a pénteki adatot.
Persze azért – ettől függetlenül – tart a korrekciós fázis. Így a DAX és a BUX is csökken a ma délelőtti kereskedésben.
Vissazfogott, vegyes mozgások jellemezték pénteken az európai részvénypiacokat. Az Euro Stoxx50 0,2%-ot csökkent, a FTSE100 stagnált, a DAX viszont 0,3%-ot emelkedett.
Hasonlóan visszafogott mozgások jellemezték Amerikát is. A Dow 0,1%-ot emelkedett, míg az S&P500 0,1%-ot, a Nasdaq pedig 0,2%-ot csökkent.
A Covid szigor enyhülésére kilőttek ma reggel a kínai részvényindexek. A Hang Seng 3,8%-ot, a CSI300 1,8%-ot ugrott. A japán Nikkei ugyanakkor csak 0,2%-ot emelkedett.
Volatilis mozgásokat mutatott pénteken a forint árfolyama. A nap végére kisebb forinterősödés mutatkozott, az EURHUF devizapár a nyitó 412,2-ről 409,9-re csökkent zárásra. Az elmúlt napokban az EU-s pénzekkel kapcsolatos bizonytalanság csak részben oldódott. Az RRF tervünket elfogadták ugyan, de a források tényleges érkezése továbbra is bizonytalan, hiszen a kormánynak komoly vállalásokat kell teljesítenie, ami még több időt igényel. Ma reggel 410 alatt nyitott a kurzus. A héten a novemberi inflációs adatok lehetnek a figyelem középpontjában.
A nemzetközi devizapiacokon pénteken tovább erősödött az euró a dollárral szemben. A vártnál jobb amerikai munkapiaci adatok nyomán a Fed kamatvárakozások emelkedtek, melyek valamelyest enyhíthetik a dollárra nehezedő leértékelődési nyomást a héten. Fontosabb makroadatok egyik térségből sem várhatók, a figyelem egyre inkább a jövő heti Fed és EKB kamatdöntésekre irányulhat.
A WTI 80,5, a Brent típusú kőolaj 85,8 dollár/hordó szinten forgott ma reggel a februári leszállításra, míg pénteki Ural záróár 63,8 dollár volt. Ma lép életbe az orosz kőolaj elleni EU-s embargó, ami csak a tengeri szállításokra vonatkozik, így Magyarország továbbra is kaphatja csővezetéken a nyersanyagot. A hétvégén a G7-es országok és Ausztrália megegyeztek egy hordónként 60 dolláros árplafonban az orosz tengeri kőolaj szállítások esetében. Ez azt jelenti, hogy európai tankercégek és biztosítók továbbra is nyújthatnak szolgáltatást nem-EU-s országnak, hogy elszállítsák az orosz kőolajat, feltéve, ha a vételár szállítási és biztosítási költségek nélkül nem éri el a 60 dollárt hordónként. Az OPEC+ a hétvégi döntése alapján nem változtat a nyersolaj kitermelési volumeneken, mivel jelentős kockázatot lát abban, hogy az embargó miatt kisebb volumenű orosz kőolaj került exportra, ami árfelhajtó tényező lehet.
Az arany 1.803 dollár volt unciánként az ázsiai kereskedésben. A nemesfém jegyzését segítette a gyenge dollár. A zöldhasú 1,0570-es szintig esett az euróval szemben, de a többi devizához képest is gyengült. A befektetők emésztik a pénteki munkaerőpiaci adatot is, ami erősebb lett a vártnál. Ennek ellenére a vélemények szerint a Fed óvatosabb lesz már a kamatemelésekkel, mivel a túlzott szigor jelentősen ronthatja az amerikai gazdasági kilátásokat. A 10 éves dollár állampapír hozam 3,52%-ig süllyedt.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.