Erste kommentár Még mindig feszes a munkaerőpiac az Egyesült Államokban. Továbbra is történelmi minimumomon, 3,5 százalékon áll ugyanis a munkanélküliségi ráta! Na jó, volt ennél alacsonyabb is, 2,5...
Még mindig feszes a munkaerőpiac az Egyesült Államokban. Továbbra is történelmi minimumomon, 3,5 százalékon áll ugyanis a munkanélküliségi ráta! Na jó, volt ennél alacsonyabb is, 2,5 százalék az 50-es évek elején. Sőt, a 60-as évek második felében – a nagy inflációs robbanás előtt – is láthattunk ez alatti értéket. De a mostaninál alacsonyabb értéket akkor is nagyon régen láthattunk, miközben a piaci szereplők szinten maradásra, 3,7 százalékra számítottak. Az, hogy visszafelé léptünk, vagyis nem romlott a munkaerőpiac, ki is vágta a biztosítékot, és komoly esést indukált a részvénypiacokon. S meglepetésre szinte csak ott. A hozamkörnyezet alapján számított kamatemelési várakozások csak enyhén csúsztak felfelé, és a 10 éves hozam is csak kismértékben emelkedett, nem jobban, mint az adat előtti napokban. Vagyis itt egyértelműen egy talán indokolatlan részvénypiaci optimizmus tört derékba. Ha a technikai képre nézünk, akkor eddig a júliusi mélypontról indult korábbi emelkedést adtunk vissza. Egyelőre tart ez a támasz. Ha eltörik és azt meg is erősíti, akkor letörli a korábbi bika jelet a grafikonról, s kiderül, hogy csak a 20-30 napos mozgóátlagok egyszerű visszatesztje volt-e a múlt hét eleji felpattanás.
Ma a DAX és a BUX is enyhén csökken a fentiek tükrében.
A vártnál alacsonyabb amerikai munkaerőpiaci adat komoly eladói nyomást okozott, hiszen azt jelentheti, hogy még nem értük el a munkaerőpiaci és így az inflációs fordulópontot sem, ezért további monetáris szigorításra van szükség.
Az amerikai adat megjelenéséig az európai részvényindexek oldalaztak, majd Amerika hatására lefordultak. A DAX 1,6%-ot, az Euro Stoxx pedig 1,7%-ot csökkent. A FTSE100 jól tartotta magát, mindössze 0,1%-ot csökkent az értéke. Egyedül az energiacégek tudtak emelkedni, míg a legnagyobb esést az IT szektor szenvedte el.
Amerika már eleve negatívan nyitott. A Dow 2,1%-ot, az S&P500 2,8%-ot, a Nasdaq pedig 3,8%-ot esett. A tengerentúlon minden szektor csökkent, főként a kommunikációs szolgáltatók, az IT cégek és a nem alapvető fogyasztási cikkek gyártói.
Az egy hét után újranyitó CSI300 1,2%-ot esett, a Hang Seng 2,8%-kal került alacsonyabbra. A változatosság kedvéért ma a japán részvénypiac tart zárva.
A hétvégén Aleksandar Vucic szerb és Orbán Viktor magyar miniszterelnök bejelentette, hogy a két ország egy 128 kilométeres olajvezetéket épít, melynek a célja, hogy a szerbiai finomítók és a Barátság olajrendszer között direkt kapcsolat jöjjön létre. Szerbia november 1-től le szeretne válni az orosz kőolaj vételéről, mivel Horvátország nem járul hozzá, hogy az EU-s embargó értelmében orosz olaj folyjon az Adria kőolajvezetéken, ami ellátja a szomszédos országot. A közvetlen kapcsolat a Barátság rendszerrel azonban lehetővé teszi, hogy a NIS Magyarországon keresztül továbbra is vehessen orosz alapanyagot. Az új vezeték, amely valószínűleg használná a MOL és a szerbiai NIS olajipari cég meglévő egységeit és infrastruktúráját, két év alatt épülne meg és 100 millió dollárba kerülne. Véleményünk: A hírek alapján nem egyértelmű, hogy mi a MOL szerepe a projektben. A magyar cég jelenleg az orosz olajról való leváláson gondolkodik, ami 500-700 millió euróba és 2-3 évbe kerül, és lehetővé teszi, hogy mindkét belső nagy finomító a horvát Adria kőolaj vezetéken kapjon nem orosz eredetű nyersanyagot. A projekt prioritást kapott a MOL-nál. A szerb-magyar kőolaj összeköttetés politikailag is kényes kérdés, és kivívhatja Horvátország és az EU rosszallását.
Új csúcsra, 1,3 milliárd forintra emelkedett a Gloster nyitott rendelésállománya szeptember végén. Ez 84%-os növekedést jelent a tavalyi harmadik negyedév végi értékhez képest. A nyitott rendelésállomány a már leszerződött, még nem teljesített, de 2022-ben biztosan teljesülő megrendeléseket mutatja. A nyitott rendelések döntő része szolgáltatás, amit nem érint a chiphiány, így a társaság biztos abban, hogy év végéig teljesíteni tudja a megrendeléseket.
Az Adidas bejelentette, hogy felülvizsgálja a Kanye West-tel folytatott együttműködését. A közös együttműködés eredménye a Yeezy márka, ami üzletileg ugyan rendkívül sikeres az Adidas számára, de folyamatos ellenététek vannak a rapper és a sportszergyártó között. A jelenlegi szerződés értelmében az együttműködés 2026-ig tartana a felek között.
Kissé tovább gyengült a forint pénteken. A nap végén kicsivel 425 alatt állt az EURHUF devizapár, és a ma reggeli kereskedésben is hasonló szinteken kereskednek a forinttal. A magyar deviza mérsékelt teljesítménye mögött főként a dollár újbóli erőre kapása húzódik meg. Hazai külkereskedelmi, államháztartási és inflációs adatok érkeznek a héten.
A nemzetközi devizapiacon a pénteki hírek ismét a dollár erejéről szóltak. Tegnap mintegy 0,5%-ot erősödött az USA devizája az euróval szemben, s egyelőre nem látszik korrekció. Az EURUSD 0,973-on áll jelenleg. A piac a héten a Fed-jegykönyve mellett elsősorban az amerikai headline inflációs, valamint kiskereskedelmi adatokra figyelhet.
A WTI 91,1, a Brent pedig 97,8 dollár/hordó volt ma reggel a decemberi lejáratra, míg az Ural 80 dollár fölé emelkedett azonnali szállításra. A piacon újra felerősödött az aggódalom, hogy a Fed agresszív kamatemelései miatt összeesik a globális olajkereslet. A kínai covid politika is erősíti a folyamatot, a párt heti nagy kongresszusa előtt ismét meredeken emelkedik a fertőzésszám a távol-keleti országban. A múlt heti OPEC+ emeléssel kapcsolatban is érdekes becslések láttak napvilágot. A napi 2 millió hordós termeléscsökkentés a valóságban néhány százezer hordónyi kínálatsüllyedést jelent mindössze, mivel Kazahsztán jelentős termelésbővítésre készül, ha két mezője visszatér a mostani leállítások után. Ez önmagában napi 560 ezer hordóval növeli az ázsiai ország termelését. A dízel piacon egyre rosszabb a helyzet, az amerikai dízel árrés soha nem látott magasságba, 80 dollár/hordó közelébe nőtt a finomítói leállások és az erős kereslet miatt. Az európai helyzet is aggasztó, mivel a francia finomítók sztrájk miatt leálltak, ami növeli a hiányt.
Az arany 1.685 dollárig süllyedt, miután a pénteken közzétett szeptemberi USA munkaerőpiaci jelentés a vártnál erősebb munkapiaci helyzetet mutatott. Az új, nem-mezőgazdasági munkahelyek száma 263 ezerrel bővült szeptemberben, míg a piac 250 ezerre számított. Ez az erős növekedés azt jelenti, hogy a Fed valószínűleg tartja a 75 bázispontos kamatemelési ütemet és a jövő év elején 4 5% közé nő az irányadó kamatláb. Az arany számára negatív a növekvő hozamszint, mivel a nemesfém nem fizet kamatot.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.