Tegnap elérte a BUX a lélektani százezer pontot, sőt – napközben – meg is haladta azt (akárcsak ma). Persze nem a magyar piac volt az egyedüli, amely új csúcsra emelkedett, hanem pl. az S&P500, a DAX, vagy éppen a varsói börze is. Az utóbbi esetében az az érdekes, hogy az is a 100.000...
Tegnap elérte a BUX a lélektani százezer pontot, sőt – napközben – meg is haladta azt (akárcsak ma). Persze nem a magyar piac volt az egyedüli, amely új csúcsra emelkedett, hanem pl. az S&P500, a DAX, vagy éppen a varsói börze is. Az utóbbi esetében az az érdekes, hogy az is a 100.000 ponttal küzd mostanában.
Na de! A múltkor már írtunk arról, hogyan tovább, de most egy picit pontosítanánk. Olyan értelemben, hogy két különböző esetre nézve meghatároznánk a mostani célárfolyam várakozások alapján a BUX potenciális értékét.
A BUX esetében az OTP, MOL, Richter és Mtel rendre 43, 20, 17 és 9 százalékos, azaz együttesen 91 százalékos súllyal szerepelnek a BUX indexben. Ha vesszük az index tagokra a piaci célárfolyamokat, (ahol nincs ilyen, ott az aktuális árat) akkor a BUX indexre majdnem 110.000 pontos célárfolyam adódik, amelyet 12 hónapos távon szoktunk értelmezni. Ugyanis a Bloomberg gyűjtésében a piaci célárfolyamok ezen négy részvény esetében, rendre (közelítve) 30.000, 3.250, 12.500 és 1.970 forint.
Igen ám, de van egy csavar a képben. Ha az OTP előremutató P/BV értékeltségét nézzük a versenytársak átlagához képest, akkor érdekes tényre figyelhetünk fel.
Az OTP előremutató P/BV értékeltsége a peer csoporttal szemben
Forrás: Bloomberg, Erste
A föntebbi grafikonon jól látszik, hogy az orosz-ukrán háború hatására esett az OTP P/BV értékeltsége a peer group átlagára (akiknek alapvetően nincs sem orosz, sem ukrán kitettségük). Azóta az OTP P/BV értékeltsége belesimul a piaci átlagba. Most ne vitassuk, hogy ez helyes-e, vagy sem, hanem fogadjuk el, hogy a piac így áraz. Ez viszont azt jelenti, hogy egy esetleges béke esetén, amelytől mostanában távolabb kerültünk, s elég kicsi valószínűségű eseménynek tűnik a közeljövőre nézve, a P/BV értékeltségnek vissza kellene kerülnie kb. 40 százalékkal magasabbra, 39.000 Ft környékére. Ez pedig egybecseng az új vezérigazgató részvény értékére vonatkozó 35-40 ezer forint közötti becslésével, amelyet még április végén a Portfolio.hu-val készített interjúban fogalmazott meg. Szóval nézzünk egy orosz-ukrán béke-féle potenciális BUX értéket is a fentebbi közölt számolás alapján. Ekkor pedig majdnem 125.000 pontos értéket kapunk a BUX indexre 12 hónapos távon. Szóval úgy tűnik, hogy a piaci várakozások alapján 10-25 százalék közötti áremelkedés benne lehet az indexben, ha a világ csak annyiban változik jelentősen, hogy a szomszédunkban kitör a béke. Az alap forgatókönyv szerint, azaz nem lesz béke hamarosan, de a nagy piacok sem omlanak össze, akkor azért a további 10 százalékos emelkedés valószínűsíthető a magyar indexben.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának